GTX Titan neden bu kadar pahalı?

Hem bazen tek GPU demişsin yani 10 oyundan 3'ü 4'ü hemde GTX titan demişsin. Ben niye sadece bazı oyunlarda fazla performans veren bir kart alıyım ki çoğu oyunda daha çok performans veren kart varken (GTX 690 gibi).;)
Düşünce tarzın yanlış. Titan tek GPU'da şuan dünyada en hızlı gpu. Zaten senin 690 dediğin kart iki tane underclocklu 680 gpusu taşıyor. Bırak performansı az iyi olsun. Biz burada hep ne diyoruz tek gpu ile daha çok performans almaya çalışın.

Titan tek gpu ama o kadar güçlü ki 690'daki çift gpuya yaklaşıyır verdiği kalite. O yüzde ısınma sorunu daha az ve Gtx690'ın sadece 1 adım gerisinde. Bu yüzden pahalı.
Duyduğuma göre Haziran'da Nvidia çift 690 gpu'lu Titan Extra adında teknolojiyi zorlayacak bir kart çıkartıcaklarmış. Kartın özellikleri ne olur bilinmez.

Çünkü SLI ve Crossfire modlar daha çok bütçe ister. Ayrıca vaadettikleri katkıyı da veremezler. SLI veya CF size iki katı hız vaad edebilir ama en fazla %30-%35 fazla performans yakalayabilirsiniz. Ki bu performansı yüksek performanslı bir kartı overclock yaparak ta ulaşabilirsiniz. Hem de daha ucuz.

Çünkü SLI ve Crossfire modlar daha çok bütçe ister. Ayrıca vaadettikleri katkıyı da veremezler. SLI veya CF size iki katı hız vaad edebilir ama en fazla %30-%35 fazla performans yakalayabilirsiniz. Ki bu performansı yüksek performanslı bir kartı overclock yaparak ta ulaşabilirsiniz. Hem de daha ucuz.

Burada SLI ve CF dediğiniz iki ayrı kart mı takmak yoksa bir nevi çift SLI veya CF sayılan çift GPU'lu kart için geçerli mi?

SLI Nvidia markalı ekran kartları için verilen isim. Crossfire ise AMD markalı ekran kartları için verilen isim. Şu an sistemler 4 gpu'yu destekleyebiliyor. Yani 3 ya da 4 tane GTX 690 kullanamazsın. Çünkü 690 çift gpu'ya sahip bir kart. 2 tane takabilirsin. Ama Titan'dan 4 tane takabilirsin. Çünkü tek gpu'lu bir kart ve dünyanın en güçlü tek gpu'lu kartı. Biraz daha pahalı çünkü daha az enerji harcıyor, daha az yer kaplıyor, Daha az ısınıyor ve en önemlisi çift gpu'ya sahip bir ekran kartını (GTX 690) yakalayabiliyor. GTX 690, hem daha büyük, hem daha çok güç tüketiyor, hem daha çok ısınıyor, hem de %100 performans alamıyorsun. Çünkü GTX 690, 2 tane GTX 680'den meydana gelmiş bir kart. Yani SLI diyebileceğimiz bir ekran kartı. Biraz daha güçlendirilmiş versiyonu. Sanırım Titan'ın overclock potansiyeli de vardı. Hız aşırtmayla 690'ı yakalayabilir, geçebilirsin de. O kadar para verebileceğini sanmıyorum. GTX 670 ya da 680 ile açamayacağın oyun yok. Açmaktan kastım, en az 50-60 fps. En az o da yani. Uzun lafın kısası; Alem buysa, kral Titan.

SLI Nvidia markalı ekran kartları için verilen isim. Crossfire ise AMD markalı ekran kartları için verilen isim. Şu an sistemler 4 gpu'yu destekleyebiliyor. Yani 3 ya da 4 tane GTX 690 kullanamazsın. Çünkü 690 çift gpu'ya sahip bir kart. 2 tane takabilirsin. Ama Titan'dan 4 tane takabilirsin. Çünkü tek gpu'lu bir kart ve dünyanın en güçlü tek gpu'lu kartı. Biraz daha pahalı çünkü daha az enerji harcıyor, daha az yer kaplıyor, Daha az ısınıyor ve en önemlisi çift gpu'ya sahip bir ekran kartını (GTX 690) yakalayabiliyor. GTX 690, hem daha büyük, hem daha çok güç tüketiyor, hem daha çok ısınıyor, hem de %100 performans alamıyorsun. Çünkü GTX 690, 2 tane GTX 680'den meydana gelmiş bir kart. Yani SLI diyebileceğimiz bir ekran kartı. Biraz daha güçlendirilmiş versiyonu. Sanırım Titan'ın overclock potansiyeli de vardı. Hız aşırtmayla 690'ı yakalayabilir, geçebilirsin de. O kadar para verebileceğini sanmıyorum. GTX 670 ya da 680 ile açamayacağın oyun yok. Açmaktan kastım, en az 50-60 fps. En az o da yani. Uzun lafın kısası; Alem buysa, kral Titan.

%100 performans alınmamasının nedeni 2 tane GTX 680 meydana geldiği için mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ozan eksik bilgi vermiş. GTX 690 iki tane 680 GPU'su içeriyor doğru ama bu GPU'lar underclocklanmış GPU'lar. Tamamiyle değil. Sadece SLI teknolojisi pratikte olsa da gerçekte vaadettiği performansı sunamamasındandır.

Bu durumda, çift işlemcili anakart ve sistemler de yeterli performans veremiyorlar demektir.
Hatta çift çekirdek işlemcilerin bile performans verdiği de tartışılabilir:D

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı