GTX1650 laptopta Forza Horizon 4 takılıyor

İşletim sistemi
Windows 10

folzark

Hectopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi sorun stutter sorunu ve gerçekten insanı deli eden bir sorun. Oyunu Steam üzerinden aldım, daha önce demosunu Microsoft Store üzerinden oynadığımda hiçbir sorun yoktu fakat Steam sürümünde bu sorunla karşılaştım.

Öncelikle buraya yazmadan neleri denediğimi anlatayım; oyunun genel olarak her ayar çeşidinde denedim ve en az Stutter'ın MSAA X2 FXAA kapalı şekilde oluyordu. Fakat hala gözle görülür derecede mevcuttu. Daha sonra oyun HDD'de olduğundan dolayı mı yapar diye oyunu SSD'ye kurdum ve sorun hala aynıydı. İşlemcimin frekansını normalde 3.2 GHz de kullanırım, fakat sırf bu sorun yüzünden 3.4 GHz'ye çıkardım fakat durum hala aynıydı. MSI Afterburner maalesef bu oyunda çalışmadığından pek bir SS atamıyorum fakat stutter sorunu olduğunda %1 FPS 7-13 sularında gezip geri 36-47 FPS'ye çıkmakta. Ve bu stutter sorunu özellikle de yükleme ekranlarında ve yükleme ekranlarından hemen sonra şiddetli bir şekilde olduktan sonra oyun içinde nadiren de olsa kendini belli ediyor. Bu sorun hakkında çözüm yolu gösterirseniz minnettar olurum.
Teşekkürler.

Ek bilgi: Oyun Ultra ayarlarda fakat bazı ayarları elimle ya çoğalttım ya da düşürdüm, yine de bir şey değişmedi.
PC: i5-10300H / GTX1650 (Refresh) / WDC 256 SSD / 16 GB 2933 MHz SO-DIMM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun VRAM düşmanı, gölge, yansıma, çevre doku, bu üç ayar VRAM'i çok ciddi bir şekilde etkilemekte ama FPS düşürmemekte deneye deneye bulabilirsiniz, bu arada bu oyunda çoğu kullanıcıda Stutter sorunu var bende dahil, V-Sync açabilirsin bu oyunda input lag ve performans düşüşü yaşatmıyor, şahsen ben V-Sync kullanmadan oyunu hiç oynayamıyorum Stutter'dan dolayı.

Genel sorun sisteminizle ilgisi yok. Güncelleme beklemekten başka çare yok.

Oyun çıktığından beri bu sorun var, üzgün atmışsın oyun çıktığından beri oynuyorum böyle şeyler yazdıysam var bir bildiğim.
Demek ki yanlış biliyorsunuz. Ben de oyunu çıktığından beri oynuyorum hatta son 1-2 güne kadar da oynadım Game Pass ile. Hiçbir sorun yaşamadım ancak Steam sürümünde sorun. Steam yorumlarına ve Technopat'ta açılan konulara bakarsanız görürsünüz.

Öyle her bir bildiğim var diyen %100 doğru olsaydı önümüzü göremezdik bu arada.

Demek ki yanlış biliyorsunuz. Ben de oyunu çıktığından beri oynuyorum hatta son 1-2 güne kadar da oynadım Game Pass ile. Hiçbir sorun yaşamadım ancak Steam sürümünde sorun. Steam yorumlarına ve Technopat'ta açılan konulara bakarsanız görürsünüz.

Öyle her bir bildiğim var diyen %100 doğru olsaydı önümüzü göremezdik bu arada.

Sorunlar her bilgisayarda rastgele yaşanmakta, birebir aynı bilgisayarı olan 2 kişiden biri sorunu yaşamazken diğeri bu dediğim sorunu yaşayabiliyor çünkü salak saçma bir sistem üzerine kurulu istersen format at yine geçmiyor.

Sorunlar her bilgisayarda rastgele yaşanmakta, birebir aynı bilgisayarı olan 2 kişiden biri sorunu yaşamazken diğeri bu dediğim sorunu yaşayabiliyor çünkü salak saçma bir sistem üzerine kurulu istersen format at yine geçmiyor.
FPS drop ve dalgalanması çok yaygın ve Steam sürümüne özgü bir sorun. Açılmama ve oyundan atma en baştan beri oyunda olan bir sorun sadece Steam'e ait değil.

Genel sorun sisteminizle ilgisi yok. Güncelleme beklemekten başka çare yok.
Sanırım sorun gerçekten de güncellemeyle çözülecek gibi arkadaşımda da oyun hiç açılmıyor.

Oyun VRAM düşmanı, gölge, yansıma, çevre doku, bu üç ayar VRAM'i çok ciddi bir şekilde etkilemekte ama FPS düşürmemekte deneye deneye bulabilirsiniz, bu arada bu oyunda çoğu kullanıcıda Stutter sorunu var bende dahil, V-Sync açabilirsin bu oyunda input lag ve performans düşüşü yaşatmıyor, şahsen ben V-Sync kullanmadan oyunu hiç oynayamıyorum Stutter'dan dolayı.
Ne denersem deneyeyim hiçbir fark olmadı.

Geri
Yukarı