GTX1650 ve i5 9300H sistemde düşük FPS

Sistemi zorlayan bir oyun açıp onun verilerini atabilir misiniz? Warzone veya herhangi düşük FPS aldığınız AAA oyun olur. Valorant'ta sistem tam anlamıyla kendini kullanmıyor. Sorunu bulmak daha kolay olur sistemi yoran bir oyunda. Bir de laptopunuzun markası ve modelini yazabilir misiniz?

Warzone'u bilgisayarımdan sildim. Laptopumun marka modeli Lenovo Ideapad L340 Gaming.

Warzone'u bilgisayarımdan sildim. Laptopumun marka modeli Lenovo Ideapad L340 Gaming.
Redditte baktığımda Leptobun soğutma performansı baya sıkıntılı gözüküyor. Isıdan dolayı büyük ihtimalle frekansını düşürüyor işlemci bu da darboğaza sepeb oluyor yada valorant gibi oyunlarda yüksek fps değerline çıkmanızı engelliyor olabilir. Dediğim gibi mümkünse sistemi yoran bir oyunda cpu frekans bilgisini açarak değerli buraya yüklemeniz. O zaman işlemci ısındığı için kendi hızını düşürüyor mu görebiliriz.

Reddit'te baktığımda laptopun soğutma performansı bayağı sıkıntılı gözüküyor. Isıdan dolayı büyük ihtimalle frekansını düşürüyor işlemci bu da darboğaza sepeb oluyor ya da Valorant gibi oyunlarda yüksek FPS değerline çıkmanızı engelliyor olabilir. Dediğim gibi mümkünse sistemi yoran bir oyunda CPU frekans bilgisini açarak değerli buraya yüklemeniz. O zaman işlemci ısındığı için kendi hızını düşürüyor mu görebiliriz.

Maalsefki şu an bilgisayarımı zorliycak bir oyun yüklemedim. Fakat bende ısıdan olabileceğini düşünüyorum. Throttle stop vb uygulamalar ile ısıyı düşürüp FPS'i nasıl arttırabilirim? Sizler nasıl diyorsanız yapmaya hazırım.

ekran kartını güncelle windowstan oyun modunu aç denetim masasından 3d ayarlarını düşür güç yönetiminden yüksek performansı seç
Maalsefki şu an bilgisayarımı zorliycak bir oyun yüklemedim. Fakat bende ısıdan olabileceğini düşünüyorum. Throttle stop vb uygulamalar ile ısıyı düşürüp FPS'i nasıl arttırabilirim? Sizler nasıl diyorsanız yapmaya hazırım.
öyle bir uygulama yok

Dediğiniz her şeyi uyguladım. Benim demek istediğim undervolt yaparak ısıyı düşürüp FPS düşmesi u azaltmak.
Undervolt işe yarayabilir eğer sorun ısıdan kaynaklıysa. Fakat ilk önce sorunun ısıdan kaynaklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor ki ona göre bir çözüm yolu izleyin. Undervolt için intelin kendi uygulaması vardı sanırım fakat leptopta hiç undervolt yapmadım o yüzden o konuda açılan rehberlere bakmanız daha sağlıklı olacaktır veya yeni bir konu açabilirsiniz.

Undervolt işe yarayabilir eğer sorun ısıdan kaynaklıysa. Fakat ilk önce sorunun ısıdan kaynaklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor ki ona göre bir çözüm yolu izleyin. Undervolt için Intel'in kendi uygulaması vardı sanırım fakat laptopta hiç undervolt yapmadım o yüzden o konuda açılan rehberlere bakmanız daha sağlıklı olacaktır veya yeni bir konu açabilirsiniz.

Şimdi onu araştırıyordum fakat videolarda yaptıklarını yapmaya çalışıyorum bende kapalı olan ayar adamlarda açık ve voltaj ayarları yapabiliyorlar. Bende throttle stop üzerinden yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok.
Undervolt işe yarayabilir eğer sorun ısıdan kaynaklıysa. Fakat ilk önce sorunun ısıdan kaynaklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor ki ona göre bir çözüm yolu izleyin. Undervolt için Intel'in kendi uygulaması vardı sanırım fakat laptopta hiç undervolt yapmadım o yüzden o konuda açılan rehberlere bakmanız daha sağlıklı olacaktır veya yeni bir konu açabilirsiniz.

Diyelim ki ısıdan kaynaklı değil başka bir çözüm yolu bulunuyor mu? O şekilde yardımcı olun isterseniz.

PC'yi zorlayan ve FPS'imin düşük olduğu bir oyun değerler bu şekilde.

Dosya Ekleri

• fpsdrop.png
    fpsdrop.png
    2 MB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Şimdi onu araştırıyordum fakat videolarda yaptıklarını yapmaya çalışıyorum bende kapalı olan ayar adamlarda açık ve voltaj ayarları yapabiliyorlar. Bende throttle stop üzerinden yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok.

Diyelim ki ısıdan kaynaklı değil başka bir çözüm yolu bulunuyor mu? O şekilde yardımcı olun isterseniz.

PC'yi zorlayan ve FPS'imin düşük olduğu bir oyun değerler bu şekilde.
Hocam gpu kullanım ve watt değerini açarmısınız

Hocam gpu kullanım ve watt değerini açarmısınız
GPU kullanımını açmaya gerek yok bence işlemci 85 derecede 2.4 ghz'de çalışıyor. İşlemcinin boost frekansı 4.1 ghz.
Dediğim gibi undervolt için yeni bir konu açın ne desem yanlış olur bu konu hakkında. Şuan için mümkünse toz vs. varsa temizleyin leptobun içini ve leptobun altına yükseltecek bir şeyler koyabilirsiniz. Soğutmaya faydası olabilir. Fotoğraftaki gibiyse leptobun altı özellikle deliklerin olduğu yer en azından 3-5 cm yukarıda olsun.

Dosya Ekleri

• Lenovo_L340_Gaming_2.jpg
    Lenovo_L340_Gaming_2.jpg
    150,2 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
GPU kullanımını açmaya gerek yok bence işlemci 85 derecede 2.4 ghz'de çalışıyor. İşlemcinin boost frekansı 4.1 ghz.
Dediğim gibi undervolt için yeni bir konu açın ne desem yanlış olur bu konu hakkında. Şuan için mümkünse toz vs. varsa temizleyin leptobun içini ve leptobun altına yükseltecek bir şeyler koyabilirsiniz. Soğutmaya faydası olabilir. Fotoğraftaki gibiyse leptobun altı özellikle deliklerin olduğu yer en azından 3-5 cm yukarıda olsun.
Hocam cpu sıcaklığı çok fazla değil ama turbo boost'u kapattığı için düşük frekansda çalışıyor olabilir ve gpu kullanımı önemli gpu kullanımı fazla değilse işlemcide kendini yormuyor olabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı