GTX1650M sistemde oyun oynarken ekranın karıncalanma tarzı pikseller oluşuyor

FinisElectus

Hectopat
RAM
16GB
Ekran kartı
GTX1650M
Oyun oynarken ekranda satır halinde saliselik biçimde beyaz pikselleşmeler oluyor. Yaklaşık 10 aydır laptopumu kullanmıyorum şimdi açtığımda sürücülerin hepsini teker teker güncelledim. Bazen 1 saat boyunca çıkmadığı da oluyor bazen de 30 dakika boyunca 5 saniyede bir çıktığı da oluyor. Pikselleşme olduğu sırada oyun tam ekranda ise küçük ekrana alınıyor ve devam ediyor.

5 tane oyun denedim hepsinde de böyle. Herhangi bir darboğaza şahit olmadım. Bayram sebebiyle şu an müsait değilim servise de gönderemiyorum geçmezse 1-2 ay idare etmeye çalışacağım sonra servise göndereceğim. Şimdilik ne yapabilirim? Kafamı dağıtayım diye açtığım bilgisayar kafamı daha da kurcalıyor.

Oyun oynarken ekranda satır halinde saliselik biçimde beyaz pikselleşmeler oluyor. Yaklaşık 10 aydır laptopumu kullanmıyorum şimdi açtığımda sürücülerin hepsini teker teker güncelledim. Bazen 1 saat boyunca çıkmadığı da oluyor bazen de 30 dakika boyunca 5 saniyede bir çıktığı da oluyor. Pikselleşme olduğu sırada oyun tam ekranda ise küçük ekrana alınıyor ve devam ediyor.

5 tane oyun denedim hepsinde de böyle. Herhangi bir darboğaza şahit olmadım. Bayram sebebiyle şu an müsait değilim servise de gönderemiyorum geçmezse 1-2 ay idare etmeye çalışacağım sonra servise göndereceğim. Şimdilik ne yapabilirim? Kafamı dağıtayım diye açtığım bilgisayar kafamı daha da kurcalıyor.
Hocam karıncalanma başladığında sistemde herhangi bir değişiklik oluyor mu? Tam ekranda ise küçük ekrana geçiyor demişsiniz. GPU kaynaklı bir sorun bu. Eğer karıncalanma sırasında sistemde hiç bir değişiklik olmuyor sadece ekran karıncalanıyorsa ekran soketinde sorun var derdim. GPU Chipset arıza yapmış olabilir. Eğer garantisi varsa bir an evvel garantiye verin. Furmark üzerinden test yapar mısınız? Bakalım orda sorun yapacak mı?

Hocam karıncalanma başladığında sistemde herhangi bir değişiklik oluyor mu? Tam ekranda ise küçük ekrana geçiyor demişsiniz. GPU kaynaklı bir sorun bu. Eğer karıncalanma sırasında sistemde hiçbir değişiklik olmuyor sadece ekran karıncalanıyorsa ekran soketinde sorun var derdim. GPU chipset arıza yapmış olabilir. Eğer garantisi varsa bir an evvel garantiye verin. FurMark üzerinden test yapar mısınız? Bakalım orada sorun yapacak mı?

1687523690520.png

Evet dediğiniz gibi FurMark testi yaptığımda GTX580 ekran kartı ile aynı performansı alıyorum gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir? 10 aydır çantasında duran bir bilgisayara ne olmuş olabilir ki? Garantisi geçtiğimiz şubat ayında bitti maalesef. Bu çok masraf çıkartır mı bize? Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyordum zaten de bunu da elimin tersiyle kenara atmak istemiyorum.

Eki Görüntüle 1833137

Evet dediğiniz gibi FurMark testi yaptığımda GTX580 ekran kartı ile aynı performansı alıyorum gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir? 10 aydır çantasında duran bir bilgisayara ne olmuş olabilir ki? Garantisi geçtiğimiz şubat ayında bitti maalesef. Bu çok masraf çıkartır mı bize? Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyordum zaten de bunu da elimin tersiyle kenara atmak istemiyorum.
GTX580 masaüstü ekran kartı. Böyle çıkması normal. Sizde laptop ekran kartı var. Ve sanırım W değeri düşük bir ekran kartı var laptopunuzda. Test sırasında anormal bir durumla karşılaştınız mı?

Test olurken yine dediğim pikselleşmelerden tekrardan oldu.
Hocam servise gönderin. Ekran kartı arızası var. Chipset değişimine kadar gidebilir. Servis bunla uğraşmaz direkt anakartı değiştirir.

Evet şubat ayında bitti.
Hocam servise yollayın chipset arızası olmayabilir ama çok çok yüksek ihtimal öyle. Belki yapılabilir birşeydir. Eğer anakart değişimi gerekiyor veya yapılmaz derlerse cihazı geri alırsınız. Ayrıca sürücüleri silip yeniden indirdiniz değil mi? Sorun sürücülerde de olabilir.

Geri
Yukarı