GTX1660s ve R3 4100 sisteme yükseltme önerisi

Hocam sistem için 400W güç kaynağı öneriliyor. Ucu ucuna kurtarıyor yani bir süre kullanılmasında sıkıntı çıkarmazda sürekli ağır oyunlar oynanırsa pek sağlıklı olmaz bence.

400W nereden çıktı anlamadım. Arkadaşın 500W PSU'su zaten var. Bu sisteme 5600 CPU ve 7600XT veya 7600 eklrse 500W yeterli gelir. Onu anlatmaya çalıştım sadece

RX 7600 veya RTX 4060, yanına da R5 5600 alabilirsiniz sıfır olarak. Bir de kule tipi soğutucu alırsınız.
Fakat elinizde ki güç kaynağının yükseltilmesi daha sağlıklı olur. İki kart içinde önerilen güç kaynağı 550W.
Elinizde ki güç kaynağı ile kullanmanızda sorun çıkarmaması lazım ağır oyunlar oynamadığınız sürece ama değişmesi sistem sağlığı için daha doğru olur.

İkinci bir alternatifde AM5 sisteme geçmeniz olur hocam. Elinizde ki sistemi satıp:
-3000₺ civarına A620.
-6000₺'ye Ryzen 5 7500F.
-2000₺'ye 1x16 GB 5200MHz DDR5 RAM.
-Ortalama 2000₺'ye 750W 80+ güç kaynağı.
-Son olarak kalan paranın bir kısmı ile de kule tipi soğutucu alın.
Ortalama 15.000₺ tutuyor.
Bu parçaları aldıktan sonra da.
Elinizde ki parçları satıp:
Ryzen 3 4100: 1000₺
A520: 2000₺
16 GB RAM: 1000₺
500W PSU: 700₺

Ortalama bu parçalardan da 5000₺ alırsınız. Elinizde 7000₺'ye yakın paranız kalacak.
Bütçenizi arttırana kadar bir süre sistemi bu şekilde kullandıktan sonra da (%20-25'e yakın darboğaz yersiniz) RX 7600 veya RTX 4060 alırsınız. Bu şekilde hem ileriye dönük, hem de daha performanslı olur bence.

Bir de sormayı unuttum. 16-17k bütçenizin olduğunu söylemişsiniz. Bu bütçe, parçalar satıldıktan sonra mı, satılmadan önce ki para mıydı?
Yani elimizde, bilgisayar için harcayacağınız net kaç TL paranız var?

Moderatör arkadaş değiştirmiş 🙂 ben oraya parçaları satarak 17k yazmıştım.

400W nereden çıktı anlamadım. Arkadaşın 500W PSU'su zaten var. Bu sisteme 5600 CPU ve 7600XT veya 7600 eklrse 500W yeterli gelir. Onu anlatmaya çalıştım sadece
Hocam o zaman 7600XT+ R5 5600 alacağım. ayarlayabilirsem güzelinden bir kule tipi soğutucu ayarlayacağım.

Hocam yukarıda da yazmıştım zaten ama yeninden yazayım.
Şu an da siz söylediğim parçaları ilana koyun. Satıldıktan sonra da AM5 sisteme geçiş yapalım bence. DDR4 kötü değil fakat artık yeni teknolojileri kullanmak daha mantıklı bence. Bu bütçede AM4'e yükseltme yapmanızı ben önermiyorum açıkcası ama siz bilirsiniz yinede.

Moderatör arkadaş değiştirmiş 🙂 ben oraya parçaları satarak 17k yazmıştım.

Hocam o zaman 7600XT+ R5 5600 alacağım. Ayarlayabilirsem güzelinden bir kule tipi soğutucu ayarlayacağım.

XT alma sakın. 12K. Parana yazık. 9K ya 7600 al. 3K'lık farkları yok. Değmez

Kaldırmaz ise 550W alabilir
Hocam yetmezse direk açılmaz mı yoksa başka bir sorun mu olur ?
Hocam yukarıda da yazmıştım zaten ama yeninden yazayım.
Şu an da siz söylediğim parçaları ilana koyun. Satıldıktan sonra da AM5 sisteme geçiş yapalım bence. DDR4 kötü değil fakat artık yeni teknolojileri kullanmak daha mantıklı bence. Bu bütçede AM4'e yükseltme yapmanızı ben önermiyorum açıkcası ama siz bilirsiniz yinede.
Hocam en baştan değiştirmeyi düşünmüyorum bütçe mi aşıyor her türlü.
XT alma sakın. 12K. Parana yazık. 9K ya 7600 al. 3K'lık farkları yok. Değmez
hocam 8GB olduğu için fazla bakmamıştım ileride yeter mi dersiniz ?
sistemimi GTA 6 gibi oyunlar için hazırlıyorum.

Yani yükseltmeyi bir kere yapın daha sonra uğraşmasınız. Yeterli bütçeniz de var şuanda. İleride fiyatlar artar, bütçe ayıramazsınız ne bileyim. Daha geleceğe dönük bir sisteminiz olurdu. Gtx 1660 Super ve 7500F ile de yeni bir ekran kartı alana kadar, oyunlarsa çok sorun edecek bir performans vermezdi açıkçası.
Ama daha da çıkamam dersenizde Rx 7600 alın, ikinci el den de Ryzen 5 5600 alabilirsiniz.
Hocam yetmezse direk açılmaz mı yoksa başka bir sorun mu olur ?

Hocam en baştan değiştirmeyi düşünmüyorum bütçe mi aşıyor her türlü.

hocam 8GB olduğu için fazla bakmamıştım ileride yeter mi dersiniz ?
sistemimi GTA 6 gibi oyunlar için hazırlıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ama hocam AMD kart satın almadan önce şu videoyu izleyin yinede, daha sonra satın almaya karar verin.

Geri
Yukarı