GTX770 2GB vs 4GB

GB'ın hiç önemi yok demeyin. Çok önemi var. Oyuncu için sayıyorum :
1- Oyunlarda uzağı görmek için
2-Oyunları üst düzey(ultra) ayarlarda çalıştırmak için
3-Mapın render süresinin kısalması için
4-Full HD üzeri çözünürlüklü monitör için. Örnek : 2k 3k 4k

Bunlar için gerekli. Bir oyunda çok uzakları görmek istiyorsanız 4gb alın 2gb da olabilir ama 2gbtan aşağısı olmaz. Ultra ayarlarda oynamak için 2gbtan aşağısı olmaz. Render süresinin kısalması GPU'ya da bağlı ama yine de 2gbtan aşağı VRAM render süresini uzatabilir. Hatta render için yeterli olmayabilir. Full HD üzeri çözünürlükte GPU daha fazla bilgi depolayacak VRAM'ine bu yüzden 2gbtan aşağı bir VRAM Full HD çözünürlükte yetersiz kalır.

Çok güçlü olmayan GPU'da VRAM'in önemi yoktur. O GPU zaten eziktir. Eşeğe altın da taksan o yine eşektir. :D

GB'ın hiç önemi yok demeyin. Çok önemi var. Oyuncu için sayıyorum :
1- Oyunlarda uzağı görmek için
2-Oyunları üst düzey(ultra) ayarlarda çalıştırmak için
3-Mapın render süresinin kısalması için
4-Full HD üzeri çözünürlüklü monitör için. Örnek : 2k 3k 4k

Bunlar için gerekli. Bir oyunda çok uzakları görmek istiyorsanız 4gb alın 2gb da olabilir ama 2gbtan aşağısı olmaz. Ultra ayarlarda oynamak için 2gbtan aşağısı olmaz. Render süresinin kısalması GPU'ya da bağlı ama yine de 2gbtan aşağı VRAM render süresini uzatabilir. Hatta render için yeterli olmayabilir. Full HD üzeri çözünürlükte GPU daha fazla bilgi depolayacak VRAM'ine bu yüzden 2gbtan aşağı bir VRAM Full HD çözünürlükte yetersiz kalır.

Çok güçlü olmayan GPU'da VRAM'in önemi yoktur. O GPU zaten eziktir. Eşeğe altın da taksan o yine eşektir. :D
Gtx 770 için ne düşünüyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizler GB önemi yok derken şunları kast ederiz

Ekran kartı seçerken GB bakılacak ilk faktör değildir, GPU bakarız ilk olarak.
Güncel bütün orta ve üst seviye ekran kartlarında artık 2GB kullanılmakta zamanla ihtiyac artacaktır ve üreticiler GB miktarını artıracaktır, o zaman yine önemli bir faktör olmayacak GB.

Orta seviyenin altındaki kartlara 10GB koysan ne fark eder. Sana 4K oyun mu açacak, açarsa kaç FPS açacak yani.

HD7750, R7 250, GT640,...

Berkan bana cevap için yazdıysan o küçük denemeyi benim yazımdaki son 3 cümleyi okumayı unutmuşsun. Herneyse. Bu arada GB sadece 4k için değildir. Ekran kartında GB önemsiz diyemezsin. Bir sistemde RAM ne ise ekran kartında VRAM odur. Üst düzey bir sistem için nasıl daha büyük depolama alanı olan RAM gerekiyorsa ekran kartı içinde aynısı geçerli. Bu arada ben GB miktarına GPU gücünden daha çok önem verilmeli demedim. Sadece GB miktarının çok gereksiz gibi gözükmesinden dolayı o küçük paragrafları yazdım.

"07mertkarakoç" Sana önerim biraz daha para biriktirip R9 290 TRI-X alman. GTX 770 2gb da olsa 4gb da olsa daha kötüdür R9 290'dan.
R9 290 TRI-X OC'da 4GB VRAM var rahat rahat ayarları kökler oyundaki en uzak yerleri bile görür oyundan zevk alırsın.

Berkan bana cevap için yazdıysan o küçük denemeyi benim yazımdaki son 3 cümleyi okumayı unutmuşsun. Herneyse. Bu arada GB sadece 4k için değildir. Ekran kartında GB önemsiz diyemezsin. Bir sistemde RAM ne ise ekran kartında VRAM odur. Üst düzey bir sistem için nasıl daha büyük depolama alanı olan RAM gerekiyorsa ekran kartı içinde aynısı geçerli. Bu arada ben GB miktarına GPU gücünden daha çok önem verilmeli demedim. Sadece GB miktarının çok gereksiz gibi gözükmesinden dolayı o küçük paragrafları yazdım.

"07mertkarakoç" Sana önerim biraz daha para biriktirip R9 290 TRI-X alman. GTX 770 2gb da olsa 4gb da olsa daha kötüdür R9 290'dan.
R9 290 TRI-X OC'da 4GB VRAM var rahat rahat ayarları kökler oyundaki en uzak yerleri bile görür oyundan zevk alırsın.
Katılıyorum Ömer arkadaşımızın tüm yazdıklarına, bazı arkadaşlar AA ve AF kapatıp ULTRA ayarlarda oynuyoruz diye geçiniyorlar ama ULTRA dediğin A'dan Z'ye tüm ayarların son seviyeye getirilmesiyle ortaya çıkar, çıkmaktadır, çıkmak zorundadır!

GTX770 ile Crysis 3 ve Arma 3 gibi oyunları ULTRA ayarlarda oynayamayacağınızı iddia ediyorum. Tabi ULTRA'dan ne anladığınıza bağlı.

Arkadaş Medium'da bile oynarım Ultra takıntım yok diyor. O zaman piyasadaki en iyi ekran kartı almasına gerek yok. Benimde Ultra takıntım yok orta ayarlardan aşağı düşmekte istemem. Yani demem o ki GTX 770'de alsa GTX 760'ta alsa memnun kalacaktır. Ben NVİDİA tarafındayım ama R9 280'den alabilir. 3 GB olduğu için.

Amd nin Driver sorunları var diyolar

AMD kartlarını güncel tutmuyor ve NVİDİA çok günceldir. Ama yeni R9'lar için filan güncel olucak driver sorunları olmıyacak diye duydum ama bilemiyorum. Kullananlara sormak lazım.

AMD'nin sürücü ile ilgili sorunu yoktur.

dc1d0338a854852d2c0570140cdaaf87.png

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı