MSI GTX970 veya Sapphire R9 390 Nitro ?

emre aparı

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorum şu: Sapphire R9 390 Nitro mu yoksa MSI GTX970 Mi ?

Özellikler şunlar
  • Sapphire R9 390 Nitro
  • BELLEK MİKTARİ : 8GB , 512BİT

• MSI GTX970
  • BELLEK MİKTARI : 4GB 256BİT

Son düzenleyen: Moderatör:
3DMark Fire Strike: 1080p ve 1440p'de GTX 970 ile kafa kafaya, 4K'a biraz geçiyor R9 390

BF4 1080p'de önde:

bf4 r9 390.jpg

BF4 4k'da fark açılıyor, 8 GB avantajı:

bf4 4k r9 390.jpg

GTA 5'te de yine 4K'da 8 GB avantajı var:

GTA 5 4K R9 390.jpg

Metro NVIDIA ile geldi, onda minimumda tökezliyor:

Metro LL R9 390.jpg

Güç tüketimi yine olmamış:

R9 390 güç tüketimi.jpg

Sonuç ? Ben 4K monitör alıp coşucam diyorsan buyur al. Ama Sapphire marka önermem, başka marka al. Ben 1080p ya da 1440p takılacağım dersen GTX 970'e devam.

Kaynak: Sapphire Nitro R9 390 8GB Graphics Card Review - eTeknix

Recep abi sence gtx 970 belleği yakın zamanda ayar kısmak durumunda bırakmayacak mıdır?Onun yerine r9 390 almak daha mantıklı olmaz mı? Güç tüketimi dışında r9 390 daha mantıklı gözüküyor bence directx 12'nin de daha fazla katkı sağlayacağını düşünürsek.

Sonuç ? Ben 4K monitör alıp coşucam diyorsan buyur al. Ama Sapphire marka önermem, başka marka al. Ben 1080p ya da 1440p takılacağım dersen GTX 970'e devam.
Bence oldukça saçma bir öneri. 8 GB olması bu kartın daha ileriye dönük olacağını işaret etmezmi ? Bu testleri Shadow of M ordor gibi bellek canavarı bir kartta deneyin isterseniz o zaman fark daha çok açılır. 3.5 Bellekli hatta cidden hızlı bir şekilde çalıştığı zaman 3.25 den sonra yavaşlayan kırpılmış cw sorunlu bir kart yerine daha üstün ve neredeyse aynı fiyatda olan bir kart almak varken neden 970 ? Bundan 2-3 yıl sonrasını düşündüğüzde ekran kartı belleğini sömürmeyen oyunların çıkmayacağı konusunda kim garanti verebilirki ? Bu olaya sadece 2k-4k şeklinde bakmayın lütfen geleceği düşünerekde haraket edelim. 970 kullanıp Shadow of Mordor oynarken ara sıra kısa süreli takılmalar yaşayan insanlar var. Bunun nedeni belli çıkarılacak sonuç belli. Bu son zamanlardan sonra 970 almanın pek bir anlamı yok. Yeterli güç kaynağı varsa 390 almak daha mantıklı gibi geliyor bana.

Bence oldukça saçma bir öneri. 8 GB olması bu kartın daha ileriye dönük olacağını işaret etmezmi ? Bu testleri Shadow of M ordor gibi bellek canavarı bir kartta deneyin isterseniz o zaman fark daha çok açılır. 3.5 Bellekli hatta cidden hızlı bir şekilde çalıştığı zaman 3.25 den sonra yavaşlayan kırpılmış cw sorunlu bir kart yerine daha üstün ve neredeyse aynı fiyatda olan bir kart almak varken neden 970 ? Bundan 2-3 yıl sonrasını düşündüğüzde ekran kartı belleğini sömürmeyen oyunların çıkmayacağı konusunda kim garanti verebilirki ? Bu olaya sadece 2k-4k şeklinde bakmayın lütfen geleceği düşünerekde haraket edelim. 970 kullanıp Shadow of Mordor oynarken ara sıra kısa süreli takılmalar yaşayan insanlar var. Bunun nedeni belli çıkarılacak sonuç belli. Bu son zamanlardan sonra 970 almanın pek bir anlamı yok. Yeterli güç kaynağı varsa 390 almak daha mantıklı gibi geliyor bana.
Screenshot_2015-07-15-01-07-21.png Screenshot_2015-07-15-01-06-55.png
Buyrun bakın. Aradaki fark çok açılmış cidden 2 FPS daha fazla veriyor r9 390.

Eki Görüntüle 87416 Eki Görüntüle 87417
Buyrun bakın. Aradaki fark çok açılmış cidden 2 FPS daha fazla veriyor r9 390.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

290x vs 970
Aradaki fark belli 290 neredeyse 970'e yetişiyor hatta yer yer rahatlıkla geçiyor. 2-3 Dakikalık bir Benchmark testinde Shadow of Mordor gibi bir oyunda gerçek bir sonuç alamazsın. Gerçek sonucu bu şekilde oyunun ve aksiyonun içinde fark edersin. Yoksa 2-3 dakikalık bir benchmarkın 970'in Belleğini yorucağınımı sandın ? 290x'de Durum böyleyken neden 390 çok daha önde olmasın ? Düşmanların fazla olduğu sahnelerde bu değerin dahada yükseldiğini görebilirsin. Benim oradaki örneğim 8GB belleğin daha ileriye dönük olacağı ile ilgiliydi. Yoksa 3.5'den sonra oldukça yavaşlayan CW sorunlu (önemsemediğim bir sorun) bir kartı almak isteyen varmı ? İsterseniz alın ama 970'den daha iyi olduğu savunulacak birşey değil ve böyle bir durumda 970 önermenin/almanın pek bir mantığı kalmaz tabikide. Emin olun AMD 390'ın Driver ve Optimizasyonunu oturtuğu zaman (bence bu kaçınılmaz birşey) aradaki fark dahada açılacak. Söz konusu edilen durum olmazsa bile 390 hala önde bir kart.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı