Güç Kaynağı 80+ Özelliği ve 80 Plus Sertifikası Nedir?

B.B.

Decapat
Yer
Bitchfield, England
Bazı PSU modellerine baktım, birçoğunda 80+ veya 80 Plus ibresi yer alıyor. Bunlar ne demek oluyor, bir fark var mı? Anlaşılır bir dilde anlatabilir misiniz?
Mesela 80+ ibresi olmayan bir PSU satın alırsak ne olur?

Az önce de 80 Plus sertifikalı güç kaynaklarını yazan bir site buldum, burada Bronze, Silver, Gold, Platinum gibi ibreler yer alıyor ancak pek anlamadım. Bahsi geçen site.

Son düzenleme:
Çözüm
Verimlilik sertifikası. Daha detaylı bilgi için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada napacağım 3-5 WATT'ı demeyin. Verimlilik sertifikası ne kadar yüksekse o kadar kaliteli bileşenlerden oluşuyor demek. Türkiye'deki elektrik kalitesi düşünüldüğünde bütçe imkanında iyisini almak lazım.

Muhtemelen okumayacaksınız ama ben yine de atayım. Güç Kaynağında 80+ Özelliği Nedir?
Anladım, teşekkürler. Kısaca şöyle bir şey, 80+ olmayan güç kaynakları gereğinden fazla elektrik çekiyor ve verimsizlik oluşuyor.
Bronze PSU'lar genelde %80 civarında verimlilik sağlıyormuş. Standart arttıkça, sağlanan verimlilikte artıyor, Platiniumlar %90'ı geçiyormuş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı