Güç kaynağı bozulana kadar kullanmak sisteme zarar verir mi?

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhabalar, aklıma takılan bir konuydu paylaşıp sizden destek almak istedim. Güç kaynağım gametech GTP-600 600W 80+ Bronze sertifikası olan bir güç kaynağı (Game Max ve Game Power'la ortak marka sanırım)
Sistemim ise:
Ryzen 5 3600.
Sapphire Pulse RX580 8 GB.
Gigabyte B450M-H.
Kingston HyperX 16 GB RAM.
2 Tane Kingston SSD.
7 Harici fan.

Güç kaynağını yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve sorunsuz çalışmakta ve gayet serin sistemimde taş çatlasın 400 450 Watt tüketmekte herhangi bir problem yok fakat gametech güç kaynağımı bozulana kadar kullanmayı düşünüyorum, bozulursa sisteme herhangi bir zarar verir mi? (Akım korumalı priz, topraklama vs. de var). Yoksa yeni güç kaynağıyla değişmeli miyim (Cooler Master Watt Lite 600W 80+ almayı düşünüyorum 500 TL'ye kadar minimum 600W 80+ PSU tavsiyelerinize açığım ama N11 tarzı internet sitelerinden değil de elden teslim alabiliceğim yerlerden önerirseniz sevinirim).

Son düzenleyen: Moderatör:
Ansızın patlarsa zarar verebilir. Para biriktirin ve en kısa zamanda yeni güç kaynağı alın.

Değiştirmelisiniz, bunlardan birini alabilirsiniz. Cooler Master Watt Lite 600W 80+ kalitelidir onuda tercih edebilirsin.

Son düzenleme:
Merhabalar, aklıma takılan bir konuydu paylaşıp sizden destek almak istedim. Güç kaynağım gametech GTP-600 600W 80+ Bronze sertifikası olan bir güç kaynağı (Game Max ve Game Power'la ortak marka sanırım)
Sistemim ise:
Ryzen 5 3600.
Sapphire Pulse RX580 8 GB.
Gigabyte B450M-H.
Kingston HyperX 16 GB RAM.
2 Tane Kingston SSD.
7 Harici fan.

Güç kaynağını yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve sorunsuz çalışmakta ve gayet serin sistemimde taş çatlasın 400 450 Watt tüketmekte herhangi bir problem yok fakat gametech güç kaynağımı bozulana kadar kullanmayı düşünüyorum, bozulursa sisteme herhangi bir zarar verir mi? (Akım korumalı priz, topraklama vs. de var). Yoksa yeni güç kaynağıyla değişmeli miyim (Cooler Master Watt Lite 600W 80+ almayı düşünüyorum 500 TL'ye kadar minimum 600W 80+ PSU tavsiyelerinize açığım ama N11 tarzı internet sitelerinden değil de elden teslim alabiliceğim yerlerden önerirseniz sevinirim).
Bozulurken yanında ekran kartı, anakart gibi bileşenleri de yakabilir. Öyle kullanmanı tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı