Güç kaynağı Coil Whine'ı tetikler mi?

Aynı durum bende de var. Hem ekran kartından hem de güç kaynağından ses geliyor. Ekran kartını servise verdim, bir problem olmadığını söylediler.
Güç kaynağını servise verdim ve defalarca değişti... Emin değilim ama sanırım tetikliyor.

Bazıları konuyu tam anlamamış sanırım, arkadaş PSU'dan geldiğini söylemiyor. PSU gücü düzgün vermediği için bu ses çıkabilir mi diyor.

Bana göre olabilir. Alakasız bir konu ama 4-5 gün önce RX 5700 aldım. 8+6 pini tek kablodan bağladım oyun içinde max 130 watt kullanıyordu. Sonra gücü farklı farklı kablolardan verdim 150-155'e kadar kullanmaya başladı ve FPS dalgalanmaları büyük ölçüde azaldı.

@Hüseyin42
Yanlış hatırlamıyorsam AMD Navi ve gelecek Big Navi kartlar için belirli şekillerde takılmasını ve daha yeni teknoloji güç kaynakları ile daha iyi olduğunu söylemişti.
Yine yanlış hatırlamıyorsam böyle takılmasını öneriyordu.
images.png

Görseli Reddit üzerinden almıştım ama Post'u bulamadım.

Coil Whine hem PSU'da, hem GPU'da olabilmekte. Onun haricinde PSU sebepli ekran kartında CW ortaya çıkar mı sorusuna kesin cevap veremem.

@Hüseyin42
Yanlış hatırlamıyorsam AMD Navi ve gelecek Big Navi kartlar için belirli şekillerde takılmasını ve daha yeni teknoloji güç kaynakları ile daha iyi olduğunu söylemişti.
Yine yanlış hatırlamıyorsam böyle takılmasını öneriyordu.
Forumda gezerken buna yakın bir görsel görüp değiştirdim ben de. Zaten mantıksız gelmişti takarken çünkü yanındaki kablo diğerinden alıyor enerjiyi. Tek 8 pinlik yaparlardı kartı o zaman.

@Hüseyin4242 yeni DC to DC PSU olarak bunlar değişmiş olabilir. Ama 3 adet takarken yan olarak takılmasında bir problem görülmemiş ki zaten üçüncü 8 pin biraz fazlalık olduğu için olabilir. Mesela ROG 3080, 320-330W kart ama 3 adet 8 pin var. Temelde 2 8 pin 300W güç sağlayabiliyor mesela o yüzden fazlalık gibi gözüken ama gücü az çeken kısım o olabilir.

Yani en sağlamı tek kanaldan 8 pin gücü vermek kısaca. Tek olanlar bitince ek gücü vermek lazım.

Geri
Yukarı