Güç planı ayarları otomatik değişiyor

• Konuyu başlatan EBD
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 10B

EBD

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Windows 10 kullanıyorum dizüstü bilgisayarımda genelde bir şeyler izlediğim zamanlar kullanmak için bir güç planı oluştururum. Hep yıllardır böyle kullanıyorum ancak son bir haftadır otomatik olarak değişmeye başladı. İşlemciyi sınırlıyorum güç planı ayarlarından mesela en düşük %5 en yüksek %25'e alıyorum otomatik olarak ikisi de %100 oluyor. Günlerdir sebebini bulamadım bir hafta önce dosyalara dokunmadan Windows'u yeniden yükleme seçeneğiyle Windows'u yeniden yükledim ondan sonra oldu. Şu an 1803 sürümünde en güncel olarak bunu gösteriyor. Sorun gider bölümünden güç seçeneğini seçiyorum düşük işlemci hızı yükseltildi gibi bir şey söylüyor. Tekrar aynı seçenekle bilgisayarı sıfırladım fakat sorun devam ediyor sizce neden böyle bir sorunla karşılaşıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı problemi bende yaşıyorum. Pil modunda işlemci en düşük %100 olup duruyor ve İntel grafik ayarlarıda pil modunu yüksek performansa alıyor otomatik. 1803’de bu sorun yoktu 1809’da olmaya başladı.

Merhaba arkadaşlar, Windows 10 kullanıyorum dizüstü bilgisayarımda genelde bir şeyler izlediğim zamanlar kullanmak için bir güç planı oluştururum. Hep yıllardır böyle kullanıyorum ancak son bir haftadır otomatik olarak değişmeye başladı. İşlemciyi sınırlıyorum güç planı ayarlarından mesela en düşük %5 en yüksek %25'e alıyorum otomatik olarak ikisi de %100 oluyor. Günlerdir sebebini bulamadım bir hafta önce dosyalara dokunmadan Windows'u yeniden yükleme seçeneğiyle Windows'u yeniden yükledim ondan sonra oldu. Şu an 1803 sürümünde en güncel olarak bunu gösteriyor. Sorun gider bölümünden güç seçeneğini seçiyorum düşük işlemci hızı yükseltildi gibi bir şey söylüyor. Tekrar aynı seçenekle bilgisayarı sıfırladım fakat sorun devam ediyor sizce neden böyle bir sorunla karşılaşıyorum?
Öncelikle bataryan varsa kalsın bilgisayarı aç güç tasarrufu moduna geçince değiştir yüksek performansa al sonra biligsayarı hazırda beklet !!! nasıl hazırda bekleteceğine dair bilgileri nette bulabilirsin ardından hazırda bekleyince fişini çek ve bataryasını da çıkart (hazırda beklettiğin için problem olmaz ) ardından her ikisini de yeniden tak olur .

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Maalesef bilgisayarımın bataryası çıkmıyor , şuan dosyaları silerek temiz bir kurulum yapacağım. Sonucu buraya yazarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için.
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Maalesef bilgisayarımın bataryası çıkmıyor , şuan dosyaları silerek temiz bir kurulum yapacağım. Sonucu buraya yazarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için.
Arkadaşlar temiz kurulum yaptım. Ancak hala sorunum devam ediyor , bu sorunun çözümünü bulan yokmu ? İşlemci sürekli %100 de çalışıyor.

Son düzenleme:

Arkadaşlar temiz kurulum yaptım. Ancak hala sorunum devam ediyor , bu sorunun çözümünü bulan yokmu ? İşlemci sürekli %100 de çalışıyor.
Temiz kurulumla uğraşmasaydınız boşuna bende yaptım çözüm olmadı.

Bu gidişle tekrar linux kuracağım. Bu ne saçma bir hatadır aklım almıyor tek istediğim Windows'un benim güç planıma dokunmaması. Yabancı forumlarıda aradım çözüm bulabilen yok, varsada ben denk gelmedim. Üstüne yaptığım temiz kurulumdan sonra birçok hata daha meydana geldi onlarla uğraşıyorum şuan. Çözümu bulabilen varsa yardımlarını bekliyoruz.

Bu gidişle tekrar linux kuracağım. Bu ne saçma bir hatadır aklım almıyor tek istediğim Windows'un benim güç planıma dokunmaması. Yabancı forumlarıda aradım çözüm bulabilen yok, varsada ben denk gelmedim. Üstüne yaptığım temiz kurulumdan sonra birçok hata daha meydana geldi onlarla uğraşıyorum şuan. Çözümu bulabilen varsa yardımlarını bekliyoruz.
Hocam bu temiz kurulum ile sorunlar çözülüyor diye bir şey yok tamamen yalan psikolojik bir durum. Bu güç ayarı sorunu bilgisayarı temiz formatladıktan sonra oldu öncesinde yoktu.

Arkadaşlar yaptıklarımı yazayım aynı sorununuz varsa boşuna yapmayın çözüm olmuyor.
- Windows 10 fabrika ayarlarına dön seçeneği
- Windows 10 herşeyi silip temiz kurulum seçeneği
- Intel thermal framework driverlarını silip yükleme / güncelleme
- Intel CPPC driverlarını silip yükleme / güncelleme
- Nvidia ekran kartı driverları silip yükleme / güncelleme
- Intel ekran kartı driverları silip yükleme / güncelleme
- Sorun gider seçeneğinden güç veya bir başka seçenek
- Windows güncellemelerini silmek veya en son güncellemeleri yüklemek
- Windows 1803 de gizli olarak gelen ultimate power modunu silmeyi bile denedim ama olmadı.
Gözden kaçırdığını birşey olmalı , bu kadar zor olamaz.

Bu işletim sistemi kafayı yedirtir sen en yüksek işlemci durumunu %50 yapıyorsun 10 dk sonra kendi kendine %100 e çekiyor kullanıcıya haber vermiyor gerçekten biz mi kullanıyoruz bu OS u yoksa kendi kendine mi çalışıyor? Şimdi bu sorunu düzeltmek için reg. dosyalarını ayarla ona gir buna gir ulan yıl olmuş 2018 uğraştığımız şeylere bak vallahi yazık nasıl bitmemiş bir işletim sistemi hala anlamadım mecbur olmasam kullanmam.

Edit : Aynı sorundan muzdarip olanlar var sanırım kendi planımızı oluşturmamız gerekiyor hay Allahım ya.

Power plans automatically changing

Edit 2 : Özel planda işe yaramadı baya iyi gerçekten.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı