Güç tuşu kablosu ve fan kabloları koptu

fdsssssssssss

Centipat
Makaleler
1
Arkadaşlar fanların ve güç, LED, reset kablolarının bağlantısı olduğu yeri kestim. Bilgisayar açma kapama reset tuşlarının altından kablolar anakarta doğru gidiyordu, şimdi bilgisayarı açamıyorum. Bunları çalıştırmanın başka bir yolu var mı?

15893691626595624396672460402886.jpg

15893691822812728510397437318706.jpg

15893693211096479316593820188890.jpg

En kısa sürede kestiğin kabloları anlayan birilerinin yeniden yapması gerekiyor. Kırmızıyı yanlış kırmızıya yada siyahı yanlış siyaha bağlamış olabilirsin. Çalışmayan fanlar ondan çalışmıyor olabilir. Ayrıca birbirine bağlarken güzel bağlayamamış olabilirsin. Bantlar yarın öbür gün atarsa sisteme zarar verebilir o yüzden mutlaka şu ana kadar yapılan işlemleri anlayan birinin tekrar yapması en oğru hreket olur. Kasanın sıcak çalışmaması için fanların çalışması gerek.
Şu an kasanın içi darmadağın adam gibi elden geçmek zorunda.

En kısa sürede kestiğin kabloları anlayan birilerinin yeniden yapması gerekiyor. Kırmızıyı yanlış kırmızıya yada siyahı yanlış siyaha bağlamış olabilirsin. Çalışmayan fanlar ondan çalışmıyor olabilir. Ayrıca birbirine bağlarken güzel bağlayamamış olabilirsin. Bantlar yarın öbür gün atarsa sisteme zarar verebilir o yüzden mutlaka şu ana kadar yapılan işlemleri anlayan birinin tekrar yapması en oğru hreket olur. Kasanın sıcak çalışmaması için fanların çalışması gerek.
Şu an kasanın içi darmadağın adam gibi elden geçmek zorunda.
Ben yapmaya çalışacağım o switchin olduğu kısımda CD rom için bir yer var orayı çıkarabilirsem kablolari düzenli yaparım sizde de vardır o nasıl çıkarabilirim?

Perçinle tutturulmuş sanırım çıkmayacaktır. Zaten artık tekrar toplayamayacağın bir şeyleri de sökme mümkünse. Derme çatma da olsa bu seferlik kurtardın bir daha şansın yaver gitmeyebilir.
Kasada işlem yapacağın zaman mutkala PSU daki güç kablosunu çıkar, reset tuşuna 5-6 defa basarak statik elektriği boşalttıktan ondan sonra işlem yap.

Perçinle tutturulmuş sanırım çıkmayacaktır. Zaten artık tekrar toplayamayacağın bir şeyleri de sökme mümkünse. Derme çatma da olsa bu seferlik kurtardın bir daha şansın yaver gitmeyebilir.
Kasada işlem yapacağın zaman mutkala PSU'daki güç kablosunu çıkar, reset tuşuna 5-6 defa basarak statik elektriği boşalttıktan ondan sonra işlem yap.

Bu işte ya çıkarmam lazim PC'yi toplayacak kişi de bu varken çok zorlanır hem kablolar kısa hem çok dar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-05-14-20-41-18-49.png
    Screenshot_2020-05-14-20-41-18-49.png
    360,4 KB · Görüntüleme: 24
Eh o kabloları oradan keserken düşünecektin. Daha sonra geri takmam gerekir mi diye daha aşağıdan kesebilirdin. Neyse işte o parça çıkmıyodur muhtemelen

Eh o kabloları oradan keserken düşünecektin. Daha sonra geri takmam gerekir mi diye daha aşağıdan kesebilirdin. Neyse işte o parça çıkmıyodur muhtemelen
Tüh ya peki teşekkürler ben yine çalışacağım fanları çalıştırmayı yazarım buraya yapabilirsem. Kabloları da kasanın arka kısmına atacağım ki bir sıkıntı çıkmasın.
Tüh ya peki teşekkürler ben yine çalışacağım fanları çalıştırmayı yazarım buraya yapabilirsem. Kabloları da kasanın arka kısmına atacağım ki bir sıkıntı çıkmasın.
Şimdi ben kasayı her açacağım zaman 5 6 kez reset tuşuna mi basayım?

Uğraşmasına uğraşta işleri daha da karıştırma.
makaron diye bir şey var, üzerine ısı tuttuğun zaman daralır. Çakmakla falan yapılabilir. Olmazsa çevrende elektrikçi yada bu tarz malzemeler satan bir yer varsa kabloların kalınlığına uygun olanından 50 cm falan al. Kabloları güzelce birleştirdikten sonra bant yerine makaronla çıplak kabloları kapat.
makaron diye bir şey var, üzerine ısı tuttuğun zaman daralır. Çakmakla falan yapılabilir. Olmazsa çevrende elektrikçi yada bu tarz malzemeler satan bir yer varsa kabloların kalınlığına uygun olanından 50 cm falan al. Kabloları güzelce birleştirdikten sonra bant yerine makaronla çıplak kabloları kapat.
Bu altına bant da yapmış ama şart değil o.
Makaron uygulaması

Bu altına bant da yapmış ama şart değil o.
Makaron uygulaması
Anladım bu reset tuşuna ne zaman 5 6 kere basacagim?

Yahu yazıyor ya yukarıda, bilgisayarı kapatacaksın, PSU ya giren elektrik kablosunu çekeceksin ondan sonra 5-6 defa reset tuşuna basacaksın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı