Logitech RMA'dan gelen ürünün gümrüğe takılması

Mutlu Arıcık

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Arcadia Bay
Arkadaşlar Logitech garantisinden bana yeni G300S geliyor. UPS bana bir form attı bende doldurup geri gönderdim, araya bayram girdi şimdi böyle yazıyor. Anladığım kadarıyla gümrüğe gidip kendim teslim almam mı gerekiyor?

Ekran Alıntısı.PNG

Alıcı siz misiniz Logitech mi? Demek istediğim servis ürünü size teslim ettiğine dair belge onaylatması gerekiyor. Yani gümrüğe gitseniz bile ürünü size vermezler. Kaldı ki gümrük işleri ile müşterinin uğraşması bana saçma geliyor. Bu arada ürünü Türkiye'den aldığınızı ve Türkiye'de servise verdiğinizi varsayıyorum.

Gümrük işlerini kendileri hallediyorlar diye biliyorum, UPS'den bana gelen kargolarda böyle olmuştu. Elden teslim alacağınızı düşünmüyorum, çünkü özel kargo firmalarının gümrük merkezleri ayrı oluyor. En doğru bilgiyi öğrenmek adına, UPS müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye ederim.
Alıcı siz misiniz Logitech mi? Demek istediğim servis ürünü size teslim ettiğine dair belge onaylatması gerekiyor. Yani gümrüğe gitseniz bile ürünü size vermezler. Kaldı ki gümrük işleri ile müşterinin uğraşması bana saçma geliyor. Bu arada ürünü Türkiye'den aldığınızı ve Türkiye'de servise verdiğinizi varsayıyorum.
Hayır, arkadaşın klavyesinde sorun olmuştu ve Logitech yurt dışından kendisine klavye gönderdi. Yurt içinde servise giden bir ürün neden yurt dışından gelsin ki? Parça gelse bile bunu servis yapar, size takip numarası vermez.

Maalesef bu tamamen gümrük memurlarının keyfiyetine bağlı. Kanunen gümrüğe takılmaması gerekiyor, ama daha önce, Amazon'dan aldığı ekran kartı bozuk çıkınca tekrar gönderilen ekran kartına ikinci kez vergi ödeyen var.

Ancak karşılaştığım en saçma gümrük olayı, yabancı olduğu için vergilerden muaf olan, burslu olduğu için tüm masrafları devlete ait olan, kişisel eşyası olduğu için gümrükten muaf olan, eski olduğu için yine gümrükten muaf olan laptopına, laptopın ikinci el değerinden fazla gümrük vergisi geçirilen yabancı öğrencimiz olmuştu. Ödemek zorunda kaldı, okul olarak yazışmalara başladık, çocuk mezun olup ülkesine geri döndü, ödediği vergiyi iptal ettirip geri ödeme kararı aldırdık, gelsin PTT'den alsın diye haber yolladılar.

Gümrük işlerini kendileri hallediyorlar diye biliyorum, UPS'den bana gelen kargolarda böyle olmuştu. Elden teslim alacağınızı düşünmüyorum, çünkü özel kargo firmalarının gümrük merkezleri ayrı oluyor. En doğru bilgiyi öğrenmek adına, UPS müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye ederim.

Hayır, arkadaşın klavyesinde sorun olmuştu ve Logitech yurt dışından kendisine klavye gönderdi. Yurt içinde servise giden bir ürün neden yurt dışından gelsin ki? Parça gelse bile bunu servis yapar, size takip numarası vermez.

UPS müşteri hizmetlerini 20 dakika bekledim hattan düştü 2 defa denedim. Bana mail ile gelen vekalet belgesini doldurup geri gönderdim. Çıkacak bütün masrafları Logitech karşılıyor zaten. Benim bir şey yapmama gerek var mı?

UPS müşteri hizmetlerini 20 dakika bekledim hattan düştü 2 defa denedim. Bana mail ile gelen vekalet belgesini doldurup geri gönderdim. Çıkacak bütün masrafları Logitech karşılıyor zaten. Benim bir şey yapmama gerek var mı?
Bana gelen UPS kargolarında benden istenen belgeleri mail ile isteyince göndermiştim ve iş bitmişti. İsterseniz bir de UPS'ye mail atın. Ve daha sonra aramayı deneyin. Bana en son UPS ile gelen kargo vergilerin olmadığı dönemde gelmişti. Şu an tedbir artmış olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı