Günde kaç sayfa kitap okunmalı?

Bunun bir kısıtlaması veya ortalaması yoktur. Kişiden kişiye değişir. Bazı günler bir oturuşta 100 sayfa okuyorum bazen de 20'şer 30'ar sayfalık seanslar halinde okuyorum 100 sayfayı. Bazen de sadece 20 sayfa okuyup bırakıyorum. Bazen de başım ağrıdığı veya gözlerim yorulduğu için bırakıyorum. Yani tamamen kişisel bir durum. Ama az çok demeden her gün biraz okunması gerekiyor bence. Hatırlamama durumunda ise daha dikkatli ve yavaş okumak faydalı olabilir. Veya geri dönüp tekrar okursunuz bazı yerleri. Kitapların içeriğine göre değişkenlik gösterir bunlar.
Katılıyorum, şahsen ben gündüz vakitlerinde hiç okuyamam. Canım kitap okumak istediğinde tek oturuşta kitabı bitirebilirim de on sayfa okuyup bırakabilirim de... Belli bir kıstası yok. [emoji4]

Eğer kitap konu konuysa (tarih kitaplarında mesela tarihi olaylar başlıklar altında verilir) konu konu oku. Eğer konular 10'ar sayfaysa 4 konu okuyabilirsin. Eğer 70-80 sayfaysa 1 konu oku bırak. Konuyu bitirmeden okumayı bırakma.

Sayfa kotasına göre kitap okunması gerekmiyor. Günde kaç sayfa okunması gerektiği gibi bir kural yok, bir gün fırsat yaratamazsın hiç okuyamazsın fakat başka bir gün fırsat yaratıp 400-500 sayfa okuyabilirsin. Günlük sayfa sayısından çok yıllık kitap sayısı daha önemli bir kriter bence. Yılda 30'un üstünde olan okunmuş kitap sayısı gayet güzel bir değer. Sadece roman kitaplarını değil; Dünya klasikleri, araştırma, tarih ve bilim kitaplarını da bunların arasına katarsan çok daha iyi olur.

Günde 500 sayfa kitap okuyan varsa cennetliktir herhalde. :D

Son durumum; Günde 45-65 sayfa arası tutuyorum. Ne az, ne çok...böyle iyi. Odaklanamama sorununu ortadan kaldırıyor. Hafızayı kuvvetlendirmek için kitap okumak dışında başka bir yöntem yok sanırım.

Bu kesinlikle kitaba bağlı ve sizin motivasyonunuza bağlı bir durum. Yeri geliyor bir akademik kitapta 10. sayfadan sonra beynim gerçekten duruyor yeri geliyor bir başkasında 100'den fazla sayfayı rahatça okuyorum. Mesela Hayvanlardan Tanrılara kitabını çok hızlı bitirdim fakat Homodeus kitabını bitiremedim, o derece sıkıcı ve sığ bir anlatıma sahipti benim gözümde. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı