Güneş Panelinin Akımını Artırmak

Diyotun özdirenci olduğundan amperden kısmış olursunuz. Şöyle bir şey yapın. Paneli powerbanka bağlayın ve powerbankı şarj ederken panelin volatajını ölçün bakalım kaç volta düşüyor.

Tamam. Yarın onu deneyeyim. Birde yeni gelecek paneller için nasıl bir sistem oluşturmalıyım? MPPT alacağım o ilk listede zaten. Fakat hangisini alayım? Ebay' den alacağım. Daha sonra ne almalıyım?

Onları silikonlamayın. Paneller temiz kalsın. 2 tane cam kestirirsin. arasına paneli koyarsın olur biter. O panelleri seri bağlayıp 7805 ile voltajı 5 volta sabitleyebilirsin.

Yanlız ben telefon şarjı için düşünmüyorum. Direk ev aydınlatması, laptop şarjı gibi şeyler için düşünüyorum. Sonuçta 75W olacak.

O zaman seri bağlarsın. Laptop şarj etmek biraz meşakatli olacaktır. Sana tam olarak hangi voltajlar lazım olacaksa ona göre devre öneririm.

Bana 12V-18V DC voltaj lazım. Böylelikle aküyü şarj edip, akşamları lamba yakmayı ve laptop şarj etmeyi düşünüyorum.

Seri bağlarsın derken zaten panelin ön tarafını diğer panellerin ön tarafına, arka tarafını da diğer panellerin arka tarafına lehimlemiyor muyuz?

Fark etmez bana aslında. Aküyü şarj etse yeter. Laptop şarj etmiyeyim. Işık yaksın yeterli. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı