Güneş Panelinin Akımını Artırmak

Akü 12 V 9 amper yeterli olacaktır. MPPT olarak wattına göre alın. Panellerin Wattını voltaja bölün ve çıkan amper değerinden biraz daha büyük değerde bir MPPT alın.

Şu an Powerbank, Güneş enerjisine takılı halde şarj olurken voltaj değeri 5.05V. Sadece 1V mu kullanıyor? Hiç mantıklı gelmiyor açıkçası.

12V 9A bir akü 2 adet 9W LED lambayı 5 saat felan yakabilir mi?

Birde 75W diyorlar. Saatte mi 75W üretiyor? Yoksa farklı bir zamanda mı 75W üretebiliyor?

1.) Şimdi dostum bunu sana burada tam olarak açıklayamam. Ancak şöyle söyleyim Bir cihaz 5 V ile çalışıyorsa ve pil de 5 V ise. Cihaz çalışırken bu voltaj asla sıfır V olmaz. 5 V bir güç kaynağından akım çekersen voltaj sıfır olmaz. Pil güç kaynağını kendi voltajına çeker ve doldukça voltaj artar

2.) Hemen hesaplayım. 12Vx9A=108W 108/18=12 yani 12 V 9 A bir akü Watlık bir lambayı 6 saat yakabilir.

3.) Evet saatte. Hatta W/h yani Watt bölü saat.

Anladım. Peki şimdiki panel sizce neden böyle az şarj ediyor olabilir? Gerçi telefonu yarı yarıya dolduruyor. Ama yinede 1A' nın 5 saatte doldurması gereken kapasiteyi yani 5000mAh dolduramıyor Powerbank' a.

Ben powerbank'tan şüpheleniyorum. Ancak Direkt telefona bağladığınızda da doldurmuyor diyorsunuz. 1 amper çekiyorsa hemen doldurması lazım. Bir yerde hata var.

Eğer daha iyi uyum sağlayacaksa, şarj edebileceğim başka bir alet, pil vb. şeyler önerirseniz satın alabilirim.

Şu anki Güneş panelimin maksimum verdiği Voltaj 6.05V. Akü olarak da bildiğim kadarıyla en düşük 6V var. O yüzden 6V almayı düşündüm.

Aküleri şarj etmek için mesela akü 6V ise güç kaynağının 8V gibi bir değerde olması gerekmez mi?

Geri
Yukarı