Günlük Kullanım İçin Linux Tavsiyesi

steadyflow

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS Prime B550M-K
AMD Ryzen 5 5500
ASUS Dual RTX 3060 12GB
Adata XPG 2x8 GB 3200 Mhz
Kingston 1TB NV2 NVMe PCIE 4.0
FSP Hyper Pro H3 650W 80+ Bronze
ASUS TUF GAMING VG247Q1A 23,8 inç Full HD (1920x1080), 165 Hz, 1ms
Merhabalar. Aldığım bir karar ile 8.1'in yanına bir Linux dağıtımı kurmak istiyorum. Dediğim gibi günlük kullanımda (Twitter, Technopat, Youtube vb.) ve Football Manager 2015 oynamak için kuracağım. Çift sistem olarak kullanacağım. Ubuntu geldi aklıma ama size de sormak istedim. İstediğim şeylerden bahsedeyim sizlere ;

*Kod yazma olayı falan var Linux'da. Bunlardan hiç mi hiç anlamayan biriyim. Arayüz ve kullanım olarak basit bir şey aramaktayım. Bir şey yapmak için komut yazmak istemiyorum anlayacağınız.

*USB Wireless ve Ekran Kartı sürücülerimi sorunsuz kurabilmeliyim.

USB Wireless : ASUS USB N-14 ve Ekran Kartı : GTX 750

Aradığım şartlar bu kadar. Tavsiyelerinizi beklemekteyim.

Teşekkür ederim. Seçimimi Ubuntu'dan yana kullanacağım.

Ben elementary kullanıyorum. Ufa tefek hataları olsa da görünümü ve iş görürlüğü var. Ben sadece internet, office ve film izlemek için kullanıyorum. Henüz bir sorunun görmedim.

Bence linux mint ubuntu kafanı baya karıştırır mint windows kullanıcı arayüzüne daha yakın olduğu için daha rahat edersin ama ubuntu dağıtımında daha fazla geliştirici var yani az sıkıntı yaşarsın

Nvidia ekran kartları ile herhangi bir linux dağıtımı sorunsuz çalışacaktır. Ayrıca ASUS USB N-14 kullandığını söylemişsin, ben şu an masaüstümde N-13 var ve masaüstümden arch linux altından yazıyorum. Kısaca hiçbir sorunun olmaz :)

"Ancak" eğer oyun oynayacaksan, yada sadece sisteminin hızlı olmasını istiyorsan bile xfce masaüstü kullanmanı öneririm.

Linux Mint 17.2 "Rafaela" - Xfce (64-bit) - Linux Mint

Buradan rahatlıkla indirebilirsin. CD/DVD oldukça yavaştır ve kurulumu çok yavaşlatırlar (Ayrıca diskler yer işgal eder). Onun yerine eline 4GB'lık bir USB bellek al,

UNetbootin - Homepage and Downloads

bu program ile istediğin dağıtımı üstüne yaz. Bazı dağıtımlarla sıkıntı çıkarabilir özellikle arch tabanlı olan manjaro ile. Bunu çok övüyorlar diye yazdım, hiç kullanmadım. Şahsen ben kendi sistemimi formatlamak için usb'mi bu program ile oluşturdum.

USBWriter download | SourceForge.net

İstersen bunu da deneyebilirsin.

Ayrıca bir şey daha, eğer nvidia kullanacaksan;

[Nasıl] Nvidia Optimus Prime Kurulumu (Ubuntu 14.04-14.04.1)

Bu konuyu incele. Kodları görür görmez korkma, sadece ne dediğini oku, terminale kopyala-yapıştır. (Linux mint 17.2, ubuntu 14.04 tabanlıdır, kısaca ubuntu forumda yazanlar işine yarar.)

Nvidia prime graphics linux altında nvidia'da oyun oynamak için en iyi driver tercihi olduğunu söylüyorlar. Bumblebee gibi alternatifler de var ve hangisinin iyi olduğu tartışılır ama oyun deyince herkes prime öneriyor.

Ubuntu 14.04 kullandım 1-2 gün. 4-5 saat uğraşla kurdum driver'ı. Ekran kartında sıkıntı yaşadım baya. USB driver sıkıntı olmadı. Fakat oynamak istediğim tek oyunu, FM 2015'i oynayamadım. Bende daha uğraşmak istemedim, Win7 kurdum dual olarak @Murat5038 abinin tavsiyesi üzerine. Sorunsuz kullanıyorum şu an. Bir ara Mint denemeyi planlıyorum ama. Teşekkür ederim yine de cevaplarınız için.

Linux Mint veya ubuntu,xubuntu tercih edilebilir yeni başlayanlar için
Kod yazma olayına gelirsek kod yazmıyorsun terminal'e komut veriyorsun.İstersen kullanmazsın yani öyle çok önemli değil.Ama bence kullanmak güzel terminali.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı