Günlük kullanımda 2K ile FHD farkı hissedilir mi?

mcalisir

Femtopat
Daha fazla  
Yeni bir sistem planlıyorum. 3070 ekran kartı olacak. Monitor ihtiyacım da var ve hiç anlamıyorum...

2K destekliyor. Büyük monitor de seven biriyim. 27 inchlik bir şey düşünüyorum. Masam büyük hatta çift monitor yapabilirim.

Ancak 27 inchte 2K azıcık da Hertz olsun deyince fiyatlar oldukça uçuyor.

Ara sıra oyun oynayacağım. Genelde kodlama, Word'de yazma ya da PDF okuma gibi işler yapacağım.

Yani Word'ya da kodlama esnasında 2K ile FHD arasındaki fark hissedilir mi? Bu farkı vermeye değer mi?

Daha iyi bir okuma ve yazma deneyimi için neye dikkat etmeliyim?

Yenileme hızı çok sorun değilse, yani oynayacağınız oyunlar fpsnoyunu değilse bence 2K 60-75Hz bir monitör alabilirsiniz.

İnç küçükse pek fark edilmiyor gibi.
Windows ile alakalı da olabilir. Küçük inçlerde ölçeği otomatik %150 yapıyor.

Yenileme hızı çok sorun değilse, yani oynayacağınız oyunlar fpsnoyunu değilse bence 2K 60-75Hz bir monitör alabilirsiniz.

Sorun olmalı mı onu bilmiyorum işte :) hertz sadece rekabetçi oyunlar için mi önemli bir unsur?

İş odaklı kullanacaksan çözünürlük, yenilemeden önce gelir. 1080p 144 Hz alacağıma 2K 75 Hz alırdım ben bu senaryoda.

Bir kere 2K kullandıktan sonra aradaki farkı net hissedebiliyorsun günlük kullanımda bile.

Günlük kullanımda çözünürlük hertzden önce geliyor diyorsunuz anladığım kadarıyla.

Peki panel olarak tercihim ne olmalı?

Sorun olmalı mı onu bilmiyorum işte :) Hertz sadece rekabetçi oyunlar için mi önemli bir unsur?

Günlük kullanımda çözünürlük Hertz'den önce geliyor diyorsunuz anladığım kadarıyla.

Peki panel olarak tercihim ne olmalı?

Bence görüntü güzel görünmeyecekse daha akıcı olmasının bir mantığı yok. Örneğin GTA 5'i 144FPS 1080 yerine 2K 60FPS oynamayı tercih ederim.

27 inç'ten büyük bir monitör alacaksanız farkı kesinlikle hissedersiniz. Ayrıca panel olarak IPS tercih edin.

27 inch için 2k öneriyorsunuz değil mi?

Bence görüntü güzel görünmeyecekse daha akıcı olmasının bir mantığı yok. Örneğin GTA 5'i 144FPS 1080 yerine 2K 60FPS oynamayı tercih ederim.

Rekabetçi olmayan oyunlarda örneğin witcher god of war vs hertz önem taşıyor mu?

27 inch için 2k öneriyorsunuz değil mi?

Rekabetçi olmayan oyunlarda örneğin witcher god of war vs hertz önem taşıyor mu?
Hertz, hikaye tabanlı ve hızlı aksiyona sahip olmayan oyunlarda çok önemli değildir. 27 inç için 2K bence çok daha keskin duruyor bu sebepten önerdim. eğer 24 inç bakacaksanız 2K ile 1080p arasındaki fark o kadar büyük değil.

Geri
Yukarı