Günlük Protein İhtiyacı

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Spor salonuna gidiyorum ve protein tozu kullanmıyorum. Boyum 181 cm ve kilom 81. Günlük protein ihtiyacım ne kadar? Beslenme kas gelişimim açısından önemli olduğu için hangi besinleri tercih etmeliyim. Yalnız yağ yakarak kas geliştiriyorum. Günde bana 5 tane yumurta yemem söylendi. 1 yumurta ise yaklaşık 155 kalori, 5 tane yumurtadan 775 kalori ediyor. Diyete girerek protein ihtiyacımı nasıl karşılayacağım? Yumurta kolay bulunan bir besin günde kaç tane yumurta tüketmeliyim? Proteini bol kalorisi az bir besin var mı? Kas gelişimim için günde hangi besinlerden en az ne kadar protein almalıyım? Tavsiyelerinizi bekliyorum?

Kilo başına 2 gram protein olarak hesaplayabilirsin. Yumurtada o kadar kalori yok. Günlük 2 tam yumurta, 2 yumurta beyazı yiyebilirsin. Ortalama 18-20 gram proteini alırsın buradan.
Lor peyniri çok güzel bir protein kaynağı ancak yerken biraz zorluyor. Yağ oranı az olanlardan tercih edebilirsin.

Yumurtada o kadar kalori yok tanesi en fazla 90'dır(En fazla) Öncelikle yağsız kas kütleni bulmalısın, spor salonundaki ölçüm aletlerinde çıkan sonuçta yazar. Çıkan sonuçta yağsız kas kütleni 1.7 ile çarpıyorsun ve günlük alman gereken proteini hesaplamış oluyorsun, iyi sporlar.

Ben haftanın 3 Günü Hindi veya Tavuk göğüs 3 Günü Dana kıyma ve 1 Günü de dana kuşbaşı yiyorum. Neden bu kadar çok değişkenlik var dersen, diyetten sıkılmamak için. :) Tat önemli.

Yağsız kas kütlesinin 1.2-2 gram arası olabilir.1.2-2 gram arasında yapılan testlerde 2 gr alanlar biraz daha fazla kas kütlesi kazanabilmişler. 2.2 gr üstü önemsenmeyecek derece az kas kütlesi eklemiş sonuçlara göre. 2 gr a kadar alınabilir. Üstü prof. anlamda düşünmüyorsanız sağlığınız açısından sizin için daha iyi.

Yağsız kas kütlesinin 1.2-2 gram arası olabilir.1.2-2 gram arasında yapılan testlerde 2 gr alanlar biraz daha fazla kas kütlesi kazanabilmişler. 2.2 gr üstü önemsenmeyecek derece az kas kütlesi eklemiş sonuçlara göre. 2 gr a kadar alınabilir. Üstü prof. anlamda düşünmüyorsanız sağlığınız açısından sizin için daha iyi.
Diyet döneminde tokluk ve metabolik işlemler için proteinin 1.2Gr oranında tutulması yanlış bence.

Yumurtayı istediğin kadar sarısıyla beraber yiyebilirsin. Ben günde 10 yumurta yediğim günleri hatırlıyorum ve hiç bir zararını görmedim. Tabi burada önemli olan yumurtanın kalitesi. Yoksa beyazı imiş sarısı imiş hiç fark etmez. Sanılanın aksine yumurta sarısında vücuda çok faydalı yağlar bulunur. Bunlarda spor yapan kişiler için faydalıdır.

Kaç gram protein alma konusuna gelince normalde ağırlığının 1,5 katı kadar derdim fakat diyette olduğun için 2 katı(Günlük 160 gram) kadar alman daha faydalı olur diye düşünüyorum, kas kaybını önlemek için.

Son olarak da sana bir kaç tavsiye vereyim. Eğer bu vücut yapma işini kafaya koyduysan mutlaka kalori hesabı hatta yapabilirsen makro hesabı yap. Emin ol öyle kesin sonuç alacaksın. Diğer türlü kafana göre bugün az yedim yarın çok yedim diyerek gidersen kas kütlesi elde etmen çok zor. Kas kazansan bile yağ kütleni eritemezsin. Onun için makro hesabı yapmasan bile kalori hesabı mutlaka yap. Uykuna dikkat et, stresten uzak durmaya çalış. Şekeri hayatından komple çıkar. Bol su iç. He birde Ağırsağlam'ın sitesinde ki makaleleri okuma tavsiye ederim. Gerçekten güzel bilgiler var orada.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı