Güzel sohbet etmek için 5 madde

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Selamünaleyküm hayırlı akşamlar kıymetli hocalarım. Karşınızdaki ile etkili ve güzel sohbet etmek için 7 adet madde hazılardım, keyifli okumalar🙂
1. göz teması kurun: Konuşmacıyı dinlerken göz teması kurun, konuşmacı sizin onu dinlediğinizi hisseder.
2. beden dilinizi kullanın: Etkili bir iletişim için kullanılması gereken bir diğer yol da jest ve mimiklerinizdir. Beden dilinin önemini göz ardı etmeyin, enerjinizi doğru yayarak ve beden dilinizi doğru kullanarak, kendi duygu ve düşüncelerinizi beden dilinizle destekleyin.
3.ses tonunu iyi ayarla: Konuşurken çok hızlı olmayın, tane tane konuşun bağırmayın ama çok da kısık konuşmayın. Bu nedenle heyecanlı, stresli, üzgün olduğunuz zamanlarda da bulunduğunuz ortama göre ses tonunuzu ayarlayın ve yüksek sesli veya kısık sesli konuşmamaya gayret edin.
4. konudan konuya atlamayın ama sözü, de çok uzatmayın, kararında konuşun.
5. cümlelerine dikkat et: Ağzından çıkanlara dikkat edin bir sözü söylemeden önce düşünün, yanlış anlaşılmak istemezsiniz. Daha önce bu konudan muzdarip oldum o yüzden dikkat etmekte fayda var.

Benim nedense bir sorunum var tanıdığım, tanımadığım, küsüp olup olmadığım herkesle bakışınca istemsizce göz temasından kaçınıyorum neden bilmiyorum mesela rastgele sınıftan başımı döndüğümde biri bana baktığında hemen başımı döndürüyorum ve bunu yapmaktan bıktım artık karşımdaki kişinin benimle alakalı başka şeyler düşünür diye korkuyorum ben bu alışkanlığı nasıl bırakırım?

Göz teması kurmayan asla iletişim kuramaz. Böyle bir sorununuz varsa aşmaya çalışın. İlişkilerinizin daha sağlam oturacağını fark edeceksiniz. Diğerleri ise zamanla oturacaktır.

Benim nedense bir sorunum var tanıdığım, tanımadığım, küsüp olup olmadığım herkesle bakışınca istemsizce göz temasından kaçınıyorum neden bilmiyorum mesela rastgele sınıftan başımı döndüğümde biri bana baktığında hemen başımı döndürüyorum ve bunu yapmaktan bıktım artık karşımdaki kişinin benimle alakalı başka şeyler düşünür diye korkuyorum ben bu alışkanlığı nasıl bırakırım?

Kıymetli hocam Oğuzhan abinin dediği gibi göz teması çok önemlidir. Bakılmayacak bir şey yok kimse seni yanlış anlamaz, küfür etmiyorsun sonuçta sadece gözlerine bakacaksın böyle düşün.

Geri
Yukarı