Güzel web siteleri yapmak için hangi dilleri öğrenmem lazım?

Frontend + Backend ogreneceksin full-stack olmak istiyorsan.
kamranahmedse/developer-roadmap

Bu yolda kesinlikle ogrenmen gereken dil JS. Onun disinda backend icin tercih sana kalmis, ki node ile JS ile onu da halledebilirsin, farkli bir dil de tercih edebilirsin.

Programlama dili ogrenmen bu isin sadece ufak bir kismini olusturuyor.

Frontend + Backend ogreneceksin Full-stack olmak istiyorsan.
kamranahmedse/developer-roadmap

Bu yolda kesinlikle ogrenmen gereken dil JS. Onun disinda backend icin tercih sana kalmis, ki Node ile JS ile onu da halledebilirsin, farkli bir dil de tercih edebilirsin.

Programlama dili ogrenmen bu isin sadece ufak bir kismini olusturuyor.

node.js backend dili midir?

Burada Facebook'la ilgili bilgi var. Sana önerim şu bence dillerden önce ana çalışma mantığını kavraman çünkü her ne kadar teknolojilerin isimleri farklı olsa da hepsi temel, basit ve ana mantıkta aynı işleri yapıyor. Mesela lamp teknolojileri ile de bir e-commerce sitesi yapabilirsin mean teknolojileri ile de yapabilirsin. Zaten bu kadar çok bilgisayar dili vs olmasınıda ben boş fanteziler olarak değerlendiriyorum(benim fikrim).Sonuçta kardeşim hepsi aynı işi yapıyor. Bak şimdi bilgisayar alanında bir şeyler yapmak için öğrenmeye soyunan kişiler bunu görünce zaten baştan gözü korkuyor :)Mesela bunları tek bir ana başlık altında ayırmak ve öyle bırakmak lazım standartlaştırmak lazım atıyorum web için database için ya da destkop(platform) için vs. Diye ayrılıyor ama onda sonra bir dallanıp budaklanıyor ki akıllara zarar; şöyle metafor ile de anlatayım daha net olur. Mesela sen a noktasından b noktasına gidicen bir binek lazım sana yani normal yürüme hızından daha hızlı varmak amacın; o zaman b noktasına bir BMW, Mercedes, honda, Ford, toyota veya başka bir marka ile de gitsen sonuçta bunların hepsi seni normal yürüme hızından daha hızlı götürmek için olan çözümler( o zaman bu kafa karıştıran ve ayrışmalara sebep veren gereksiz çok çeşitlilik neden ?)Burada olan ne ekonomik çıkar veya adını öne çıkarma gibi fantezi leriri olan insan oğlunun gereksiz çok çeşitlilik ortaya çıkarma olayı(başka etkenlerde varda fazla uzamaması için değinmiyorum) bu da çok kafa karıştırıyor. Mesela kardeşim web için(Client için) JS diye bir dil var değil mi bak bu dil ile birçok olaya çözüm ürete biliyorsun sendebilirsinki libaryleri(framworkleri) ile yani JS temeli ile sunucu tarafında da; front-end'de, back-end'ede her yere uyarlanıyor. Fakat aynı mantıkla PHP denen dil ve libaryleri de(Framework'leri de) aynı sorunlara çözüm olabiliyor. Fakat iş hiç bilgisi olmayan birine öğrenmesi için bir roadmap göstermeye gelince işler karışıyor. Bir tanesi mesela lamp teknolojilerini biliyor yıllarca bu teknolojiler ile birşeylere çözüm bulmuş diye onu öneriyor onu da yadırgamıyorum çünkü adam onu biliyor. Fakat aynı şeyi mean teknolojilerine hakim olanda yapıyor burada yeni başlayacak kişinin kafa zaten bu noktada gidiyor bu gereksiz çeşitlilikten(burada hiçbir teknoloji gereksiz demiyorum yanlış anlaşılmasın çeşitlilik gereksiz hepsi tek bir ana Title'dan türeyerek dallanıp budaklansa daha iyi olacak) kafada karışmayacak o zaman işi bilen yardımcı olmak için tavsiye verenlerde daha faydalı olmuş olurdu. Şu var mesela seni örnek verelim Facebook'ğu görüp yine Facebook'ğu örnek göstererek bunu nasıl yaparım diyorsun kendince tabii sonra soruyorsun normal olarak fakat olaya hakim biri çıkıp diyor ki(bu başlığı tenzi ediyorum normal yaşadıklarımdan yola çıkarak örnek veriyorum) "kardeşim git HTML, CSS, PHP, MySQL bla bla öğren" tamam diyorsun. Peki bu teknolojiler ile istediğin olaya çözüm bulabilir misin bulursun fakat hobi olarak kalmayacaksa bu girişimin yani bu işleri öğrendikten sonra gelirde elde etmek istiyorsan falan şunu görüyorsun kardeşim PHP'ciler az maaş alıyor daha az iş ilanlarında aranan kriter gibi şeyler görüyor, duyuyor ve fark ediyorsun o zaman aynı sorunu çözücek başka teknolojiler ögrenmen gerektiğini fark edip zaman kaybı yaşıyorsun. Neyse daha fazla uzatmayacağım zaten demek istediğim anlaşılmıştır diye umuyorum buradan mantık yürüterek gidersen zaten uzamasın diye yazamadığım sonuçları kendinde çıkarabilirsin. Yaşadığım ve tek doğru olduğuna inandığımdan tek olan doğruyu yazdıgımı düşündüğüm için ve senin başlığa denk geldiği için yazıyorum :).Anlıcağın kardeşim teknolojilerden önce mantığı öğren sürekli deniyor algoritma öğren; önce algoritma öğrenmesende gerçi sonra istemesende kafanda bir algoritma kurucan ve bunun o öğrendiğin veya öğrenmediğin algoritma olduğunu anlıcaksın. Mantığı öğrendikten sonra bu araçları yani dilleri, libaryleri(Framework'leri) vs. Tüm her şeyi mantığı kavradıktan sonra istemesende ilgilendikçe maruz kaldıkça uğraştıkça öğreniceksin bunlar kolay önemli olan mantık çünkü ileride özgün işler yapacaksın veya yapmayı isticeksin bunları yapabilmek içinde olayın ana mantığına hakim olmak gerekir ki özgün kalabilesin. Yazıcak çok şey varda neyse!

Son düzenleme:
Burda sana git şunu öğren süper işler yaparsın dememiz zor nedeni ise sen bize en iyi tatlıyı nasıl yaparım gibi bir soru soruyorsun ve tüm tatlılar için ortak olan malzemeleri söyleyebiliriz mesela şeker gibi yazılım işindeki ortak olan malzeme ise senin düşünce yapın bir yazılımcı olarak düşünebilmen. O düşünce yapısını oturduktan sonra herhangi bir dili öğrenmen max 1 ayını alır. Düşünce yapısı ne dersen veri yapıları, sistem tasarımı, nesneye yönelik programlama, yazılım kalite VB. konularda bilgi sahibi olmandan bahsediyorum. Madem web sitesi yapmak istiyorsun ve PHP ile MYSQL biliyorsun git free template indir. O template üzerinde kullanıcı girişi ürün listeleme menü geçişleri kayıt olma ürün ekleme, güncelleme ve silme işlemlerini adım adım yap. Tasarım hazır olduğu için elle tutulur bir şeyler kısa sürede çıkartabilirsin. Bu şekilde sistemler hakkında ufakta olsa bir görüşün olur kendini geliştirdikten sonra Angular JS, React Native, Flutter, Kotlin tarzı platformlardan hangisi aklına yatarsa onlar ile de bir şeyler yaparsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı