Gusül abdestinde sadece farzları uygulamak yeter mi?

Gusül tam kesinleşmemiş, belli başlı bazı kuralları var sadece hepsinde ortak amaç vücudun içi olsun dışı olsun olabildiğince her yerinin su ile arınması..

Sünnetlerin mezheplere göre değiştiğini biliyordum ama farzların da değişebildiğini yeni öğrendim diyebilirim. Ancak nedense şu an bana biraz anlamsız geliyor. Bu farzlar Kur'an'da yazmıyor mu? Kur'an'da yazıyorsa neden herkes farklı yorumlamış? Ben de kendime göre yorumlasam bu da doğru olur mu? Kafamda bir sürü soru bıraktınız.
Bazı şeyleri hadislerden öğrenmişizdir. Namazın da tam olarak nasıl kılınacağı Kuran'da tarif edilmez örneğin.

Sünnetlerin mezheplere göre değiştiğini biliyordum ama farzların da değişebildiğini yeni öğrendim diyebilirim. Ancak nedense şu an bana biraz anlamsız geliyor. Bu farzlar Kur'an'da yazmıyor mu? Kur'an'da yazıyorsa neden herkes farklı yorumlamış? Ben de kendime göre yorumlasam bu da doğru olur mu? Kafamda bir sürü soru bıraktınız.
Ve unutmadan, hayır siz yorumlayamazsınız ne yazıkki. Mezhep kurallarını belirleyen alimler ömürlerini kuranı ve hadisleri anlamaya adamış kişiler. Biz daha kuranı ezbere bilmiyorken, hatta tam hatim etmemişken, alimler binlerce kez hatim etmiş insanlar.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ama biraz kafam karıştı hepiniz ayrı söylediniz ama herhalde farzları yapsam kabul olur sonuçta önemli olan içimdeki niyet gusül almak değil mi?

Geri
Yukarı