Haç işaretli kolye takılır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Doğru, kendim de pek elit taraflarında oturmadığımdan mütevellit pek hoş karşılanmayacağına hemfikirim lakin arkadaşın kendi hayatı ve kendi kararı bu kimseyi bağlayamaz. Sonuçta kimseye herhangi bir zararı yok, topluma da herhangi bir zararı yok insanların ne dediklerine dikkat edersek yolda yürüyemez hale geliriz artık. Tabii kendisinin bileceği bir konu bu, sadece fikrimizi almak istemiş.

Haklısınız. Ben sadece olacaklara karşı uyarmak istedim, yoksa ben de isterim kimseye karışılmasın.

Çevreye bağlı bence. Mesela İstanbul'dan örnek verelim, nişantaşında yaşıyorsanız pek sıkıntı olmaz ama bağcılarda olacağı söylemeye gerek yok.
Mesela el öpünce veya eve ayakkabıyla girmek yerine ev terliğiyle girersen de bazı yerlerde "kıro" ilan ediliyorsun.

1685558330048.png

Buna benzer bir kolye takabilirsin.

Çok havalı olmak istersen bu var. :D

1685558364421.png

Haç işaretinin dini konulardan bağımsız olarak çok estetik durduğunu düşünüyorum. Haç işareti dini bir sembol değil de sıradan bir sembol olsa bile kullanmak isterdim. Bazı sanatçılar veya dizi-filmlerde karakterler kolye olarak kullanınca epey yakıştığını düşünüyorum. Ben de haç işaretli kolye takmak istiyorum ancak gerek Müslüman olmam sebebiyle, gerek toplum baskısı, yargılama, ya da linç yemek istemediğim için çekiniyorum. Sizce kullanmam ne kadar doğru olur? Muhafazakar biri değilim, dinle içli dışlı değilim. İslam sembolü nasıl inancımı güçlendirmeyecekse bu da inancımı zedelemez, karakterim böyledir.

Sizce haç işaretli kolye kullansam etraftaki tepkileri nasıl savuştururum ya da nötralize ederim? Ya da bu haç işaretine benzer alternatif bir sembol var mıdır kolye olarak kullanabileceğim?

Hocam eğer derdiniz linçse kimseyi takmayın fakat dinimde buna bir zararı yok diyemezsiniz dinimizde yasaktır haç semboline benzeyen diyorsunuz dinimle içli dışlı değilim diyorsunuz yani ne desem bilemedim eğer linçden takmayacaksanız insanları takmayın ama dinime zarar gelmez takacağım derseniz öyle bir şey yok dinimizde haç veya haça benzetilerek haç olduğunu bilerek takmak dinimizde yasakdır dinden çıkarır mı orasını Allah bilir ama dinimizde yasaktır.
Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela el öpünce veya eve ayakkabıyla girmek yerine ev terliğiyle girersen de bazı yerlerde "kıro" ilan ediliyorsun.

O konuda haklısınız. Bu ülkenin iki kesimi çok tehlikeli, bir kendini dinci zanneden malum partili kesim. Biri de, kültürünü insanlarını aşağılayarak Avrupa'nın her şeyini medeniyet zannederek kednini elit zanneden kesim.

Dünya kadar kolyeden haç'ı seçmişsin hacı.:D başkasına özenerek yaşayan biri değilim. Kolyesine karekterine vs vs. Şahsen Hristiyan'ların ne taktığı umurumda değil. Takılma buna bence.

Hocam eğer derdiniz linçse kimseyi takmayın fakat dinimde buna bir zararı yok diyemezsiniz dinimizde yasaktır haç semboline benzeyen diyorsunuz dinimle içli dışlı değilim diyorsunuz yani ne desem bilemedim eğer linçden takmayacaksanız insanları takmayın ama dinime zarar gelmez takacağım derseniz öyle bir şey yok dinimizde haç veya haça benzetilerek haç olduğunu bilerek takmak dinimizde yasakdır dinden çıkarır mı orasını Allah bilir ama dinimizde yasaktır.
Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Müslüman biri olarak, bir sembol ile dinden çıkmazsınız iki üç hocanın verdiği fetvaya bakmak saçmalıktan öteye gitmez. Ayrıca Hristiyanlar da ehl-i kitapdandır. İsmailağadan kaynak alman daha komik.

Buna benzer bir kolye takabilirsin.

Çok havalı olmak istersen bu var. :D

Üsttekini beğendim hocam, bir yandan da benzer bir alternatif arayışındayım. Bulamazsam direkt alıp takacağım sanırım.

Eğer inandığın şey için problem değilse veya problem olsa bile önemsiyorsan ve sana sıkıntı çıkaracak bir ortamın yoksa neden takmayasın?

Şahsen ben pahalı olmasa Witcher kolyesi takmayı isterim.
Valla dini açıdan pek takılmıyorum konuya ama çevre baskısı yaftalanma etiketlenme vs. bu biraz geriyor beni, katkınız için teşekkür ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı