Hacamat sağlıklı mı?

Kızılay'a gidip kan verilebilir.

3 tane Çinli 10 bin yıl önce bir şey uydurdu diye sırtına kupa geçirmeye gerek yok bana kalırsa.

Ben de böyle düşünüyorum. Özellikle Çinlilerde olan bir yöntem bu. Kendileri ya tarak gibi şeyleri sürte sürte yapıyorlar ya da kupa yöntemi ile. Bilimsel bir dayanağı yok.

Hayır. Herhangi bir zarar yoktur. Ama yaptırılan yerlerde mikrop veya enfeksiyon meydana gelebilir.
Bir zararı yok, ekstra olarak kirli kanı çektikleri için faydalı olduğu söyleniyor. Ben de yaptırmayı düşünüyorum.
Sırttaki veya yapılan bölgedesi kirli halk dilinde pis kanı aldığı için zararı yok, faydası var. Kişiden kişiye faydaları değişiyor. Annemde sırt ve boyun ağrılarını gidermişti mesela.
Bilimsel olarak hiçbir faydası yok.

Sahte bilimcilere inanmayın.
Psikolojik olarak rahatlatıyor herhalde. Peki bunu masaj gibi düşünebilir miyiz ?
Şahsen psikolojik değilde kan alımı yüzünden rahatlama oluştuğunu düşünüyorum.
Bugüne kadar etkili bir şekilde hiç gösterilememiş olsa da, hacamat gibi kan akıtma yöntemlerinin faydaları arasında olan tek unsur, ağrıların azaltması olabilir. Burada olan etki, masaj yoluyla kas ağrılarının azaltılmasından çok farklı değildir. Kupalanan kaslar, masajda olduğu gibi sündürülüp gerdirildiği için kişide gevşemeye neden olabilir. Yerel olarak kan akışının artmasının iltihaplanmalara iyi geldiğine dairse herhangi bir mantıklı açıklama bulunmamaktadır - ve böyle bir ilişki bugüne kadar gösterilememiştir. Mayo Clinic Tamamlayıcı ve Entegratif Tıp Programı direktörü Dr. Brent Bauer şöyle diyor:
Kızılay'a gidip kan verilebilir.

3 tane Çinli 10 bin yıl önce bir şey uydurdu diye sırtına kupa geçirmeye gerek yok bana kalırsa.
Babam hacamat olmuştu rahatlama olmadığını söylemişti ama zararı yok.
Kızılay'a temiz kan veriyorsun. Akıtılan kan pis değil mi? Oda senin fikrin.
Ben de böyle düşünüyorum. Özellikle Çinlilerde olan bir yöntem bu. Kendileri ya tarak gibi şeyleri sürte sürte yapıyorlar ya da kupa yöntemi ile. Bilimsel bir dayanağı yok.
Peki hacamata sünnet denmesinin sebebi nedir? Bunuda tartışalım.
Hiç duymamıştım. Nerede yazıyor?
Hocam temiz pis kim karar veriyor, vücut bu. İSKİ isale hattı mı var sırtında? Sırtındaki kanın pis olduğunu kim söyledi?
Hiç yaptırmadım ama görünüşünden pis gibi duruyor. İçeriğini bilemem ama, labaratuvar görevlisi değilim :D
Ben de onu diyorum zaten. Bilimsel olarak böyle bir olay yok. @yusufylmz_26 epey mantıklı bir yorum yazmış.
Bana da mantıklı geldi, üzerine tez yazılabilinir. :D
Kaynak: Evrim Ağacı.

İlk defa bugün yaptırdım. 9 kupa ile yaptırdım. İyi geldi. Tavsiye ederim.

Geri
Yukarı