Hack Squat, Squat yerine geçebilir mi?

Fruki16

Hectopat
Makaleler
1
60kg Squat yaparken kalçam öne doğru gitti ve bunun sonucu arkaya doğru düştüm. Squat yapmaya başladığımdan beri her yaptığımda çok dengesiz olduğunu hissediyorum. Haftalarca hem boş bar ile hem de evde ağırlıksız form çalışmama rağmen bir türlü stabil şekilde yapamıyorum ve son olay yüzünden de yapmaya korkuyorum. Bir süre antrenmanlarımda Squat yerine Hack Squat yapsam çok kayıp yaşar mıyım?

Evet yaşarsın. Hack Squat Quad'lara yüklenir. Barbel Squat ise komple alt vücut egzersizidir. Stabil yapamıyorsan eğer formunu gözden geçir. Ayrıca öne gittiğini söylemişsin, büyük ihtimalle topukların kalkıyor. Düz taban ayakkabı giy veya direkt çorapla yap squatı.

Evet yaşarsın. Hack Squat Quad'lara yüklenir. Barbel Squat ise komple alt vücut egzersizidir. Stabil yapamıyorsan eğer formunu gözden geçir. Ayrıca öne gittiğini söylemişsin, büyük ihtimalle topukların kalkıyor. Düz taban ayakkabı giy veya direkt çorapla yap squatı.

Bana kalırsa Quad'lara yüklenmesi daha iyi. Glutları değil de Quad'ları büyütmek istiyordur belki benim gibi :D Ben şahsen salonda hack squat makinesi olsa onu kullanırdım.

Evet yaşarsın. Hack squat Quad'lara yüklenir. Barbel squat ise komple alt vücut egzersizidir. Stabil yapamıyorsan eğer formunu gözden geçir. Ayrıca öne gittiğini söylemişsin, büyük ihtimalle topukların kalkıyor. Düz taban ayakkabı giy veya direkt çorapla yap squatı.

Hayır tam aksi yükü topuklarıma bindiriyorum ve ayakkabının tabanı düz. Kalçam öne doğru gitti derken sırtımında geriye doğru gittiğini anlatmaya çalıştım. Çalıştırdığı kas gruplarından çok beni bir yerde okuduğum squatın testosteron artışını tetiklediği konusu tedirgin ediyor, ne kadar doğru bilmem. Kas gruplarını başka hareketlerle kapatmaya çalışırım.

Bana kalırsa Quad'lara yüklenmesi daha iyi. Glutları değil de Quad'ları büyütmek istiyordur belki benim gibi :D Ben şahsen salonda hack squat makinesi olsa onu kullanırdım.
Evet daha çok Quad'ları büyütmeye çalışıyorum, bu sebeple yükü Quad'lara bindirmeye çalışıp sırtımı geriye doğru dikleştirmeye çalışırken düştüm zaten :D.

Hayır tam aksi yükü topuklarıma bindiriyorum ve ayakkabının tabanı düz. Kalçam öne doğru gitti derken sırtımında geriye doğru gittiğini anlatmaya çalıştım. Çalıştırdığı kas gruplarından çok beni bir yerde okuduğum squatın testosteron artışını tetiklediği konusu tedirgin ediyor, ne kadar doğru bilmem. Kas gruplarını başka hareketlerle kapatmaya çalışırım.

Evet daha çok Quad'ları büyütmeye çalışıyorum, bu sebeple yükü Quad'lara bindirmeye çalışıp sırtımı geriye doğru dikleştirmeye çalışırken düştüm zaten :D.
Sırtın bozuluyorsa formun bozuktur hocam.İnerken ne pozisyonda oluyorsanız inerken de o pozisyonda olmalısınız.

Sırtın bozuluyorsa formun bozuktur hocam.İnerken ne pozisyonda oluyorsanız inerken de o pozisyonda olmalısınız.
Normalda belim içerde sırtım çok az önde Low Bar Squat yapıyordum, bu sefer sırtımı düz tutayım dedim, düz bir şekilde tutunca ise aşağı inerken sabit kalamıyorum. Temsili resimdeki form her zamanki formum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230225-021726_YouTube.jpg
    Screenshot_20230225-021726_YouTube.jpg
    106,6 KB · Görüntüleme: 35
Sırtın yere dik olmak zorunda değil.Bacak boyun gövdene göre uzun ise derin squat yapabilmek için öne vücudunu eğmen gerekiyor inerken.Benimde kalkarken gövdem öne çok gidiyordu,bu şekilde düzelttim.Bir de kalkarken hızlı kalkacam diye sırt pozisyonunu bozma,daha yavaş çık ama bacaklarınla çık sadece.Ben buna dikkat etmeye başladığımdan beri öne gittiğimi hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı