Hackerlar bilgisayarlara nasıl uzaktan erişim sağlıyorlar?

porwix

Femtopat
Daha fazla  
Geçen gün bir video gördüm "Zula'da küfür eden çocuğa hack şakası" başlıklı. Adam bir program ile başka bir PC'yi uzaktan izliyor, dinliyor, Task Manager açıyor ve hata mesajları atıyordu. Belki de çoğunuz biliyorsunuzdur. Bu video gerçek mi, gerçek ise nasıl yapılıyor ve bundan nasıl korunurum? Bunu merak ediyorum.

DarkCOMET ile RAT atıyor. Bu işlerin çoğu zamandır içindeyim. Doğru fakat başınıza çok iş açar, her gördüğünüz EXE veya PDF dosyasına tıklamayarak korunabilirsiniz.

Geçen gün bir video gördüm "Zula'da küfür eden çocuğa hack şakası" başlıklı. Adam bir program ile başka bir PC'yi uzaktan izliyor, dinliyor, Task Manager açıyor ve hata mesajları atıyordu. Belki de çoğunuz biliyorsunuzdur. Bu video gerçek mi, gerçek ise nasıl yapılıyor ve bundan nasıl korunurum? Bunu merak ediyorum.
O tarz videolarda yıllanmış program olan darkcomet rat kullanılıyor. Özellikle hiç bir şey bilmeyen çocuklar kolaylıkla tuzağa çekilebiliyor.

Gerçek hocam, virüsün adı RAT (Remote Access Trojan). Araştırırsanız daha detaylı bilgi edinirsiniz ama çok çok kısa şekilde anlatmak gerekirse bir program aracılığıyla bir virüs yapıp bunu kurbanın bilgisayarına gönderiyorsunuz. Sonrası da videodaki gibi oluyor. Önünüze gelen her şeyi indirip açmazsanız büyük ihtimal RAT yemezsiniz ancak video kurguydu diye hatırlıyorum.

Yasadışı olarak kullanmanız durumunda çok büyük yaptırımlara neden olur. Darkcomet ile rat atıyorlar. Önünüze gelen her exe vb. dosyaya hemen tıklamayın.

RAT ( Remote Access Trojan) Bilgisayarınıza girip karşıdaki kişiye root yetkileriyle yetki veriyor. Kameranızı açabilir, virüsü başka yere konumlandırabilir vs. Bir antivirüs indirerek ciddi oranda korunabilirsiniz. Hiçbir antivirüs tam anlamıyla koruma sağlamaz. Güvenilir yerlerden bir şeyler indirmeye ve korsan kullanmamaya dikkat edin.

Video gerçek. RAT kullanarak. Kısacası hackerın (tam olarak hacker denemez) RAT virüsü aracılığıyla bilgisayarınıza erişmesini sağlayan bir yazılım. Birçok RAT programı var fakat dediğiniz şahıs DarkComet programını kullanıyor. RAT virüsünü atmak için kurbanın bilgisayarına RAT virüslü bir dosya sokmak gerekiyor. Yani dosyalarınızı yalnızca güvenli yerlerden indirdiğiniz sürece cihazınız RAT kapmaz. Bir şekilde kapsa bile formatın çözemeyeceği bir şey değil.

Video gerçek. RAT kullanarak. Kısacası hackerın (tam olarak hacker denemez) RAT virüsü aracılığıyla bilgisayarınıza erişmesini sağlayan bir yazılım. Birçok RAT programı var fakat dediğiniz şahıs DarkComet programını kullanıyor. RAT virüsünü atmak için kurbanın bilgisayarına RAT virüslü bir dosya sokmak gerekiyor. Yani dosyalarınızı yalnızca güvenli yerlerden indirdiğiniz sürece cihazınız RAT kapmaz. Bir şekilde kapsa bile formatın çözemeyeceği bir şey değil.
Ayrıca bu yöntemler eskide kaldığı için kullanılabilitesi de azaldı. Artık çok daha değişik virüsler var piyasada.

Geri
Yukarı