Hackintosh için Intel'e Geçiş

Tuna Can

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bir fotoğrafçı olarak artık dayanamayıp Mac Os X e geçmem gerektiğine karar verdim. Elimde olan mevcut sistemin parçalarını satıp Uyumlu parçalar almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Mevcut Sistem:

• iŞLEMCİ: AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ
  • ANAKART: ASUS M4A79XTD EVO
  • EKRAN K: AMD RADEON HD 6800 SERIES 256 BIT 1 GB(BUNU DEĞİŞTİRMEME GEREK VARMI BİLEMİYORUM YOKSA UYUMLUMUDUR? )

DİĞER BİLEŞENLER: (UYUM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM)
  • 4X 4GB DDR3 RAM ,
  • İNTEL SSD,WD 2TB HDD,
  • ZALMAN KASA,DVD,
  • TP LİNK WİFİ ADAPTOR,
  • ASUS IPS MONİTOR.

Bunlar arasından değiştirmem gereken yoktur diye düşünüyorum ?

Bu ürünleri Kadıköy de 2. el alan yerlere satıp uyumlu bir mac sistemine geçmek istiyorum. Kullanım amacım photoshop ve video işleme programları olacak.

İ5 yeterli olucaktır diye düşünüyorum 4 adet ram slotu olan ve uyumlu bir anakart tavsiyesi gerekli eğer ekran kartım da uyumlu ise tabi:))

Yardımcı olabilecek forum yöneticisi veya üye arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim. Herkese kolay gelsin...

Ekran kartını ilk etapta değiştirme, sorun çıkarsa düşünürsün. Masrafa (yani zararına satışa) şimdilik gerek yok. Alacağın ekran kartı nVidia kartlardır. Ucuzdan pahalıya 640-650-650Ti-660-660Ti-670-680 (700 serisi daha yenidir ve az denenmiştir, yinede riske girilip alınabilir, çalışır. Sadece kaynak bulma konusunda zorlanabilirsin.)

Intel Core i5 3570K
Gigabyte GA-Z77-DS3H (D3H gibi benzer isimli olanlar aynı ürün değildir, ses çipleri vs değişik)

Bu ikisi mis gibi çalışıyor. Daha pahalı bi i7 işlemci istersen aynı anakartla 3770K alabilirsin.

Bu yukarıda söylediklerim Ivy Bridge isimli geçen senenin ürünleri (3000 ile başlar numaraları). 1055pinli çipleri vardır.

1050pin çipli 4000 ile başlayan Haswell isimli 2014 model işlemciler de olabilir ama anakartı da ona göre seçmek gerek, buna uymaz. (Anakart Gigabyte olmalı, yoksa kusturuyor adamı.)

Hayırlı olsun kolay gelsin.

Bütçen iyiyse en azından bi Samsung Evo 120 GB ssd öneririm.

Çok teşekkür ederim ilgi ve yardımınıza.. Dediğiniz gibi önce anakart ve işlemciden başlayacağım değişime gerekirse ekran kartınıda değiştiririm. Birde şu var bu sisteme doğrudan Mavericks kurulabiliyor mu? ( orjinal ürünü satın alarak) Yoksa İatkos veya Niresh yüklemesi mi yapmamız gerekiyor?

AMD sistemlere Niresh kurabilirsiniz. Niresh Mavericks de çıktı. Kat.ph'de mevcut.

Niresh kurulabilir demişsiniz ama tam bir bilgim olmadığı içi sormak istedim. Sistemimin özellikleri yukarıda mevcut. Kurulum yaptığım takdirde, gerçek bir video ve fotoğraf performansı almam mümkün mü sizce? Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı