Hackintosh neden illegal değil?

Hırsızlık yasal değil arkadaşlar. Ama eve giren hırsız hediyeler bırakıp gidiyorsa, siz de şikayetçi olmazsınız, değil mi? Mac bilmeyenler, Mac tanımış oluyor. Buna da Apple karşı çıkamaz. Kimsenin bilmediği ürünü kimseye satamaz. Sizi şikayet etmiyorsanız, kimse de sizin eve giren hırsızın peşine düşmez.

İllegal değil dersen legal olduğunu belirtirsin bilmem farkında mısın?

Recep bey zaten satın alın diyor.

Ayrıca korsan Windows kullanmıyorsanız macOS satın alabilirsiniz. Bağlantısını bırakmıştım. İllegal zaten.
Bunu okudum. Ben Mavericks öncesi sürümleri yüklersem illegal mi?

Arkadaşlar Apple'nin çıktığı mahkemede diğer tarafın haklı olduğu için illegal değil boşuna uğraşmayın derim.

Hırsızlık yasal değil arkadaşlar. Ama eve giren hırsız hediyeler bırakıp gidiyorsa, siz de şikayetçi olmazsınız, değil mi? Mac bilmeyenler, Mac tanımış oluyor. Buna da Apple karşı çıkamaz. Kimsenin bilmediği ürünü kimseye satamaz. Sizi şikayet etmiyorsanız, kimse de sizin eve giren hırsızın peşine düşmez.
Windows gibi deneme sürümü olsa tamam derim ancak bütün işletim sistemini kısıtlamasız kullanınca tuhaf geliyor.

Şimdi biz Apple'ın izni olmadan macOS işletim sitemini kullanıyoruz ve buna forumda izin veriliyor. Peki neden? Bunun crackli Windows kullanmaktan farkı nedir?
Apple'ın izni olmadan değil, gerçek bir Mac'in lisansı kullanılarak kuruluyor. Yani kaçak Windows gibi değil. Zaten Apple MacOS'i bedava bile yaptı. Elbette Snow Leopard gibi sürümler para verilmeden ve kaçak kullanılırsa yasal olmayacaktır ancak diğer sürümlerde herhangi bir korsan söz konusu değil. Bu eğer bazı şirketlerin yapmış olduğu gibi bu cihazları satarlarsa korsana giriyor. Diğer türlü kişisel kullanımda bir korsan söz konusu değil.

Apple'ın izni olmadan değil, gerçek bir Mac'in lisansı kullanılarak kuruluyor. Yani kaçak Windows gibi değil. Zaten Apple MacOS'i bedava bile yaptı. Elbette Snow Leopard gibi sürümler para verilmeden ve kaçak kullanılırsa yasal olmayacaktır ancak diğer sürümlerde herhangi bir korsan söz konusu değil. Bu eğer bazı şirketlerin yapmış olduğu gibi bu cihazları satarlarsa korsana giriyor. Diğer türlü kişisel kullanımda bir korsan söz konusu değil.
Arkadaşlar Apple'nin çıktığı mahkemede diğer tarafın haklı olduğu için illegal değil boşuna uğraşmayın derim.
@PossibleTurco anlatmıştı, bir grup Hackintosh geliştiricisi Apple'a dava açıp legalleştirmişler.
Sağ olun.

Hackintosh korsan değildir ki. Normalde OS X'ler Mac'lere kurulacak şekilde ayarlanır ve bu yüzden Windows'a kurulamaz. Hackintosh bu engeli ortadan kaldıran bir yama gibi düşünülebilinir.

Geri
Yukarı