Hadi biraz felsefe yapalım

Nannen

Centipat
Daha fazla  
Adına toplum dediğimiz bu hayvan çiftliğinde insan olmanın zorluklarını biliyoruz çünkü biz azınlığız bizim gibi insanlar otobüse binerken sırasını bekler trafikten kurtulmak için ambulansın arkasına takılmaz fırsatçılık yapmaz başkalarının şeridini ihlal etmez bunlar sadece küçük örnekler bizim gibiler sadece kendileri akıllı başkaları aptalmış gibi davranmaz insan olmanın toplumda yaşamanın kurallarına uyarlar işte bu yüzden bizim gibiler diğerlerinin gözünde zayıf diye damgalanırlar sırf kendileri gibi kaba ve düşüncesiz olmadığımız için zayıf diye damgalanırız çünkü onlara göre güçlü olmak bu kuralları çiğnemek demektir bu toplumun çiğnenmeden işleyen tek bir kuralı vardır güçlü olan kazanır zayıf olan kaybeder güçlü olan sevilir zayıf olan dışlanır.

Tuncer Öz.

Sizce de çok güzel anlatmamış mı?

Tuncer Bey sizin gibi insanlar ile yaşasa ve çevresinde sizin gibi insanlar olsaydı gene bunları söyleyecek miydi? Toplum kurallarını çiğneyip taşkınlık yapanlara acıyorum. Bunun aksini de ben düşünüyorum. Onlara saygı göstermiyorum.

Eziyorlarmış bizi. Seni sözde ezen kişinin bu hayattaki değeri ne? Misyonu ne? Ciğeri heş para etmez adamların düşünceleri beni ezmez. Çünkü ben onların düşüncelerini ciddiye almam. Fatih Altaylı'nın sevdiğim bir lafı var.

"Sokakta sana bir köpek havlasa, sen de ona dönüp havlar mısın?" Bence doğru olan felsefe de budur.
Ha karşındaki kişi gerçekten değer verilmesi gereken biridir ve seni yapıcı bir şekilde eleştiriyordur o zaman dinlersin, eyvallah.

Tuncer Bey gibi düşünmek yalnızca insanı karamsarlığa sürükler.

Zayıf diye damgalıyorlarmış bizi. Kimmiş onlar? Ha ne demiştim, ciğeri beş para etmez adamlar. Bütün hayatı ot çekmek, millete sataşmak, boş boş gezip huzursuzluk yaratmak olan insanların ortamına girdiğimde de bana ezik diyorlar. Ben üzüleyim mi onlar için? Evet, üzüleyim. Çünkü acınacak
haldeler. Yazık.

Adına toplum dediğimiz bu hayvan çiftliğinde insan olmanın zorluklarını biliyoruz çünkü biz azınlığız bizim gibi insanlar otobüse binerken sırasını bekler trafikten kurtulmak için ambulansın arkasına takılmaz fırsatçılık yapmaz başkalarının şeridini ihlal etmez bunlar sadece küçük örnekler bizim gibiler sadece kendileri akıllı başkaları aptalmış gibi davranmaz insan olmanın toplumda yaşamanın kurallarına uyarlar işte bu yüzden bizim gibiler diğerlerinin gözünde zayıf diye damgalanırlar sırf kendileri gibi kaba ve düşüncesiz olmadığımız için zayıf diye damgalanırız çünkü onlara göre güçlü olmak bu kuralları çiğnemek demektir bu toplumun çiğnenmeden işleyen tek bir kuralı vardır güçlü olan kazanır zayıf olan kaybeder güçlü olan sevilir zayıf olan dışlanır.

Tuncer Öz.

Sizce de çok güzel anlatmamış mı?
Önceden bu tür ''toplum eleştirilerini'' gerçekten önemserdim ve çok düşünürdüm. Fakat aradan biraz zaman geçtikten sonra, ''toplum eleştirisi yapan insanların çoğunun eleştirdiği toplumla aynı ya da benzer davranışlarda bulunduğunu fark ettim (Sözüm meclisten dışarı, belki Tuncer Bey gerçekten de medeni bir insandır.).
Bahsettiği konuya gelirsek, günümüz toplumu açık hava tımarhanesi gibi. Nasıl ki bir deli size ''zayıf'' dediği zaman umursamıyorsanız, toplum dediği zaman da umursamamalısınız. Ayrıca son cümledeki ''Güçlü olan kazanır, zayıf olan kaybeder. Güçlü olan sevilir, zayıf olan dışlanır.'' ifadesi çok da doğru değil. Evet, ''zayıf'' görülen insan dışlanır, sevilmez. Buna katılıyorum. Fakat güçlü görülen insana gösterilen şey sevgi değildir. Güçlü insanın nüfuzundan korktukları için sahte bir samimiyet havasına bürünürler.

Tuncer Bey gibi düşünmek yalnızca insanı karamsarlığa sürükler.
Ama umursamayıp geçmen, ilerlemeye devam etmen... Doğrudur ama onları görmezden gelmen onların olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik bu, toplum içinde genel olarak var olan birşey ne yazık ki.
Karamsarlık, gerçektir.

Ama umursamayıp geçmen, ilerlemeye devam etmen... Doğrudur ama onları görmezden gelmen onların olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik bu, toplum içinde genel olarak var olan birşey ne yazık ki.
Karamsarlık, gerçektir.
Benim vaktim, kötü insanların var olduğunu düşünerek onlar pis düşünceleri ile kendimi ezmekten daha değerli. Hiç uğraşamam bana saygı duymayan ve saygıyı hak etmeyen insanlarla. Hiç mi karamsarlığa düşmüyorum? Bu mümkün değil ama kendimi o karamsarlıkta fazla tutmayı reddediyorum. Bir şey yaşanmışsa yaşanmıştır, geçmişi değiştiremem. Ders çıkarırım ge önüme bakarım l.

Benim vaktim, kötü insanların var olduğunu düşünerek onlar pis düşünceleri ile kendimi ezmekten daha değerli. Hiç uğraşamam bana saygı duymayan ve saygıyı hak etmeyen insanlarla. Hiç mi karamsarlığa düşmüyorum? Bu mümkün değil ama kendimi o karamsarlıkta fazla tutmayı reddediyorum. Bir şey yaşanmışsa yaşanmıştır, geçmişi değiştiremem. Ders çıkarırım ge önüme bakarım l.

Senin kötü birisi olmadığın ne malum?

Senin kötü birisi olmadığın ne malum?
Bir insan kötü bir insan dahi olsa kendi yaptıklarından memnunsa kendine göre iyi bir insandır. He buradaki soru, "e kardeşim insanları takmıyorsun da ya sorunlu olan sensen?" şeklinde ise gene cevap benzer. Eğer ben kendimde bir sorun seziyorsam "bana saygı duyduğunu düşündüğüm ve bana göre saygıyı hak eden insanların" görüşlerini dikkate alırım. Ama başlığı açan kişinin örneğinde olduğu gibi her boku ters yapıp bir de beni ezik gören aciz kişilere hayatta başarılar dilerim.

Geri
Yukarı