Hafif işletim sistemi önerisi

Labrecquee

Decapat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Geçen yılın ortalarına doğru yine sosyalde konu açmıştım bilgisayarım için stabil hafif işletim sistemi önerisi istiyorum diye o zaman arkadaşlarında önerisiyle LTSC 2019 kurmuştum. İki hafta öncesine kadar her şeyiyle beğenerek kullanıyordum. Lakin son zamanlarda disk kullanımı 100 sorunu baş göstermeye başladı. System ve Kaspersky gün içinde -her zaman değil- 2 3 kere yüksek kullanım yapıyorlardı. 30-45dk boyunca bu sorun devam edip sonra normal hale dönüyorlardı. HDD kullanıyorum bu arada. Custom işletim sistemi düşünüyorum ama sürücü güvenlik tarafı nasıl oluyor bilmiyorum.

Sistemim:
İşlemci: Intel Core 4005U 1.70 GHz(GPU dahili HD 4000)
RAM: 4 GB.
Depolama: HDD 500 GB.

Merhaba herkese. Geçen yılın ortalarına doğru yine sosyalde konu açmıştım bilgisayarım için stabil hafif işletim sistemi önerisi istiyorum diye o zaman arkadaşlarında önerisiyle LTSC 2019 kurmuştum. İki hafta öncesine kadar her şeyiyle beğenerek kullanıyordum. Lakin son zamanlarda disk kullanımı 100 sorunu baş göstermeye başladı. System ve Kaspersky gün içinde -her zaman değil- 2 3 kere yüksek kullanım yapıyorlardı. 30-45dk boyunca bu sorun devam edip sonra normal hale dönüyorlardı. HDD kullanıyorum bu arada. Custom işletim sistemi düşünüyorum ama sürücü güvenlik tarafı nasıl oluyor bilmiyorum.

Sistemim:
Linux Mint XFCE veya Cinnamon öneririm fakat Windows isterseniz AtlasOS öneririm.

Sistemim:

Linux Lite, lxle gibi hafif bir dağıtım kurabilirsin. Onun haricinde illa Windows kullanmak isterseniz temiz bir Windows 10 kurulumu yapıp AtlasOS Playbook'unu uygulayabilirsiniz.

AtlasOs duydum fakat hiç okumadım neydir ne değildir diye sürücü işi windows gibi mi oluyor?
Ayrıyetten custom olduğu için güvenlik açısından nasıl?

AtlasOS duydum fakat hiç okumadım neydir ne değildir diye sürücü işi Windows gibi mi oluyor?
Ayrıyeten Custom olduğu için güvenlik açısından nasıl?

Güvenlik yamalarına ve güvenlik duvarına dokunmuyor. Sürücü yükleme işini Windows Update yaptığından sürücü yükleme için Windows Update'e izin verip yükletebilirsiniz.

Bende Windows 10 LTSB sürümlerinden kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Kendim 2016 sürümünü kullanıyordum ve bayağı akıcıydı. Fakat Spotify güncelleme yapınca açılmıyordu. Bu yüzden 2019 falan kurabilirsiniz. Editli sürümleri tavsiye etmem kendiniz yapmadığınız sürece illa bir hata çıkıyor. Linux tarafında MX Linux tavsiye ederim.

Geri
Yukarı