Haksız yere uyarı aldığımı düşünüyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

326001

Kilopat
Makaleler
4
Herkese merhabalar. Sosyal'de bu zamana kadar pek çok uyarı almışımdır. Fakat aldığım son uyarının yanlış olduğunu düşünüyorum.
Yazdığım mesaj: Hocam, ben 2-3 gün önce tatile gittim. Ben de 1 puan olarak gözüküyordu.
Uyarı sebebi: Ek olan "-de" kelimeyle birleşik yazılır.
Mesajımın düzenlenmiş hali ise: Hocam, ben 2-3 gün önce tatile gittim. Bende 1 puan olarak gözüküyordu.
Benim bu mesajda uyarı aldığım kelimeyi yazarken özellikle TDK sitesine bakmıştım.
TDK'nın açıklaması ise böyle: Ben de TDK'ya göre ayrı yazılmaktadır. Kelimenin doğru yazımında de eki her zaman ayrı olarak yazılmaktadır. Dahi anlamını taşıyan de eki ayrı yazılır.
Moderatör arkadaşların gerçekten işlerini düzgün ve iyi yaptığını düşünüyorum. Fakat herhalde bu gözlerinden kaçmış olabilir. Belki de yazım denetimi yanlışlık yapmış olabilir. Benim tek merak ettiğim aldığım ceza doğru mu?

"Bende veya ben de" her zaman birleşik veya ayrı yazılmaz. Cümleye göre nasıl yazılacağı belli olur.

1599457375568.png

En kolayından: "Ben 1 puan olarak gözüküyordu." Sizce anlamlı mı? Bence değil, sizce anlamlıysa cezanız haksızdır ama anlamlı bir cümle değil :)

Denetim "Bende" kelimesini cümleye göre ayıracak kadar akıllı veya her ne denirse değil. O yüzden elle ayırmamız gerekiyor, burada da uyarınız maalesef doğru.

Hocam, bende yazarken dahi anlamı taşıyor ama.

Durum bu şekilde.

Hem sadece uyarı puanı olarak verilmiş, kısıtlama almamış gözüküyorsunuz.
Hocam, kısıtlama aldım.
Durum bu şekilde.

Hem sadece uyarı puanı olarak verilmiş, kısıtlama almamış gözüküyorsunuz.
Hocam, 2 saatlik kısıtlama aldım. Emin misiniz? Hatta bir konu'ya cevap yazarken yetkiniz yok diye uyarı çıkmıştı. Üstelik arkadaşın sorduğu şarkıyı biliyordum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı