Halen Windows 7 kullanan var mı?

Hangi işletim sistemi?

• Windows XP

Oy: 11 4,4%
  • Windows Vista

Oy: 2 0,8%
  • Windows 7

Oy: 62 24,9%
  • Windows 8

Oy: 0 0,0%
  • Windows 8.1

Oy: 9 3,6%
  • Windows 10

Oy: 165 66,3%

• Oy verenlerin toplamı
    249
Windows 7 görünce midem bulanan tek ben miyim? Şuan amcamın Windows 7 eski 2GB RAM notebook var. Bir türlü Windows 10 kısa yolları gibi ayarları bulamıyorum. Çoktan unutup atmışım köşeye ve kendimi milattan önce gittiğimi hissediyorum.

Açıkçası Windows 10 sürüncemesinin artık sinir bozucu bir hal aldığını düşünüyorum zira her güncellemede düzeleceği yerine daha da kötüye bir gidiş hakim bana kalırsa. İş yerimde günlük işlerimizi halletmek veya rapor yazmak için kullandığımız sistemler Windows 10'a yükseltildi fakat laboratuarda kullandığımız bilgisayarların tümü halen Windows 7 kullanıyor ve yakın bir zamanda da değişeceğini sanmıyorum. Hatta sadece ölçüm sistemlerini kontrol etmekte kullandığımız, internet bağlantısı olmayan bilgisayarların çoğunda XP çalışıyor. 5-6 sene öncesine kadar Windows 98 kurulu olanları dahi vardı.

Evde ise 3 senedir mecburiyetten Windows 10 kullanıyorum. Zamanında topladığım Intel Skylake işlemcili makineye sorunsuz bir şekilde Windows 7 kurmak mümkün olmadığı için mecburen Windows 10'a yükseltmiştim. Bu sene başında sistemi güçlendirmek için 9. nesil işlemciye geçtim fakat şu anda ne donanımımdan ne de işletim sistemimden hiç memnun değilim. Geçen hafta bir umutla, boşa çıkan Skylake sistemimde denemek için kurduğum LTSB/LTSC ise malesef hayal kırıklığı yarattı. İş gereği kullandığım ve çeşitli .NET Framework eklentilerine gereksinim duyan yazılımlarım, LTSB versiyonu ile çalışmaya pek yanaşmadılar. Sürekli ve hiçbir hata kodu vermeden çökmekte ısrar ettiler. Zaten Windows 10 ve eski .NET Framework eklentilerinin uyumsuzluğunu daha önceden de pek çok defa tecrübe etmiştim. Yine de bu kadar övülen LTSB/LTSC'den daha iyisini beklerdim. Kısacası şu anda, tüm programlarımla görece en uyumlu çalışan 10586 versiyonu yüklü ve tüm Microsoft servisleri kapatılmış bir şekilde (bir başka deyişle, şayet bilgisayarıma yeni bir donanım takmak istersem, sürücülerin otomatik olarak bulunup yüklenmesi söz konusu değil, elle sürücü yüklemek durumundayım) beklemedeyim.

Çok önemli olmasa da bir de işin görsellik boyutu var elbet. Windows Aero, kanımca Microsoft'un geliştirdiği en iyi görsel yeniliklerdendi. Zaten genel olarak Windows 7'nin dış görünüşünü hep beğenmişimdir. Windows 10'u ilk kurduğumda masaüstü ve menülerin ne kadar özensiz ve sakil durduğunu gördüğümde çok şaşırmıştırm. Hele ki font görüntülemede nasıl bu denli başarısız olabildiğine inanamamıştım. İlk başta, ya ekran kartında ya da monitör ayarlarında bir bozukluk olduğunu sanıp uzun uzadıya düzeltmek için uğraştığımı hatırlıyorum.

Açıkçası Windows 10 sürüncemesinin artık sinir bozucu bir hal aldığını düşünüyorum zira her güncellemede düzeleceği yerine daha da kötüye bir gidiş hakim bana kalırsa. İş yerimde günlük işlerimizi halletmek veya rapor yazmak için kullandığımız sistemler Windows 10'a yükseltildi fakat laboratuarda kullandığımız bilgisayarların tümü halen Windows 7 kullanıyor ve yakın bir zamanda da değişeceğini sanmıyorum. Hatta sadece ölçüm sistemlerini kontrol etmekte kullandığımız, internet bağlantısı olmayan bilgisayarların çoğunda XP çalışıyor. 5-6 sene öncesine kadar Windows 98 kurulu olanları dahi vardı.

Evde ise 3 senedir mecburiyetten Windows 10 kullanıyorum. Zamanında topladığım Intel Skylake işlemcili makineye sorunsuz bir şekilde Windows 7 kurmak mümkün olmadığı için mecburen Windows 10'a yükseltmiştim. Bu sene başında sistemi güçlendirmek için 9. nesil işlemciye geçtim fakat şu anda ne donanımımdan ne de işletim sistemimden hiç memnun değilim. Geçen hafta bir umutla, boşa çıkan Skylake sistemimde denemek için kurduğum LTSB/LTSC ise malesef hayal kırıklığı yarattı. İş gereği kullandığım ve çeşitli .NET Framework eklentilerine gereksinim duyan yazılımlarım, LTSB versiyonu ile çalışmaya pek yanaşmadılar. Sürekli ve hiçbir hata kodu vermeden çökmekte ısrar ettiler. Zaten Windows 10 ve eski .NET Framework eklentilerinin uyumsuzluğunu daha önceden de pek çok defa tecrübe etmiştim. Yine de bu kadar övülen LTSB/LTSC'den daha iyisini beklerdim. Kısacası şu anda, tüm programlarımla görece en uyumlu çalışan 10586 versiyonu yüklü ve tüm Microsoft servisleri kapatılmış bir şekilde (bir başka deyişle, şayet bilgisayarıma yeni bir donanım takmak istersem, sürücülerin otomatik olarak bulunup yüklenmesi söz konusu değil, elle sürücü yüklemek durumundayım) beklemedeyim.

Çok önemli olmasa da bir de işin görsellik boyutu var elbet. Windows Aero, kanımca Microsoft'un geliştirdiği en iyi görsel yeniliklerdendi. Zaten genel olarak Windows 7'nin dış görünüşünü hep beğenmişimdir. Windows 10'u ilk kurduğumda masaüstü ve menülerin ne kadar özensiz ve sakil durduğunu gördüğümde çok şaşırmıştırm. Hele ki font görüntülemede nasıl bu denli başarısız olabildiğine inanamamıştım. İlk başta, ya ekran kartında ya da monitör ayarlarında bir bozukluk olduğunu sanıp uzun uzadıya düzeltmek için uğraştığımı hatırlıyorum.
Ltsb falan hikaye. Resmi indirme yeri bile yoktu baktığımda. Windows 7 stabilitesi için yeni sistem çıkarmaları gerek.

Arkadaşlar, sağda solda yok "light" sürüm, yok mağaza uygulamaları kaldırılmış sürüm", "Windows 7'ye benzetilmis" vb. ifadeleriyle Windows 10 paylasiliyor.

Virüs olaylarını geçtim, Windows 10 modifiye islerine gelmeyen hassas bir yapı. Stabilitesi yerle yeksan oluyor. Daha önceden XP ve 7 modifiye sistemleri yapmış birisi olarak söylüyorum bunu.

Ya Windows 10 kullanip o şekilde kabul edin, ya da Windows 7 kullanın ya da benim gibi her ikisini :)

Windows 7 için 10 aylık destek suresi daha var.

2020'li yıllarda baska bir Windows yapısı çıkacağıni düşünüyorum.

En azından adam akıllı fare-klavye ile tam uyumlu sistem.

Bilgisayarım i7 8086K Z370 anakart 8gb RAM Windows 7 yaptım uçak gibi. Windows 10 kullanamıyorum malesefki sevemedim. NVMe SSD de kullaniyorum.
@SunSet 14 Ocak 2020'de Windows 7 bitiyor. Sonra Windows 8.1'e geçerler. ''Windows 8.1 candır.'' demeye başlarlar. :)
Ben Windows 7 kullaniyorum ve hiç güncelleme almadan kullandım su ana kadar ayni şekilde devam edeceğim ve yeni bilgisayarıma Windows 7 yükledim benden daha delisi var mi bilmiyorum Windows 10 kullanmaya niyetim pek yok

Arkadaşlar bazı notebooklara Windows 10 ağır geliyor o yüzden Windows 7 veya Windows XP hala kullanılıyor. Nostalji yapmak isteyen arkadaşlarda Virtual Box kullanabilir. 😉

@Ramelow91 Ne zamana kadar kullanacaksın Windows 7'yi? :D Öyle sisteme Windows 7 yüklenir mi? Alışamama sorunu mu var?
Ben Xp bile yüklerim istesem ama bir sürü driver entegre etmem lazım o yüzden Windows 7 ye USB sürücüler ve M2 SSD sürücüsü entegreledim süper aero TEMA’sı var klasik Araba kadar güzel ve zevk veriyor bana ben mutluyum DX 12 deki performans farkı %30 gibi sacmaliklar salladılar utanmasa Windows 7 sollucak Windows 10 hikaye benim icin ben yenilikleri kendim eklerim her şeyin paketi var nasılsa.
@Ramelow91 Ne zamana kadar kullanacaksın Windows 7'yi? :D Öyle sisteme Windows 7 yüklenir mi? Alışamama sorunu mu var?
Aslında alışamama sorunu telefon kullanıyormuş hissi vermesi PC kullandığımı düşünmüyorum o yüzden sevemedim ve ne zaman bırakırım istediğim bir şey çalışmazsa yenisini yüklerim oda stabil bir sistemse olmadı Windows dan vazgeçerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı