Half-Life 2 İnceleme

Daha fazla  
Merhaba

Daha önce serinin ilk oyunu olan Half-Life için inceleme yapmıştım. Fakat başında bu oyun benim için eskiden abartılan bir oyundu dedim. Yorumlara baktığım da ise bazı kullanıcılar incelemeyi doğru düzgün okumadan Half-Life'a balon diyormuşum gibi yorumlar attılar. İncelemenin başını okuyarak okumadan yorum yapmayınız.

Half-Life 1 İnceleme:İnceleme: Half-Life 1

Hikaye

İlk oyundaki Black Mesa kazasının 20 yıl sonrası. Gman Gordon Freeman'ı uyandırır fakat hiçbir bilgi vermez ve Gordon'u bir trene bindirir. Burada düyanın ne hale geldiğini gömeye başlarız. Trenden inince bir robot tarafından fotoğrafları çekilir. Bura da ortamın ne kadar negatif olduğunu anlarız...

City 17

Burada dünyanın bu hale gelmesinin sebebi olan olaydan bahsetmek gerekirse;
Black Mesa faciasından sonra oluşan portal fırtınalarını fark eden Combine güçleri dünyaya ulaştılar ve dünyaya büyük bir saldırı başlattılar. Bu Saldırı neticesinde Birleşmiş Milletler, tüm ülkelere uzaylı güçlere karşı saldırı çağrısında bulundu. İnsanlar nükleer kullandı fakat çare olmadı. 7. saatin sonunda Wallace Breen Combine ile bir şekilde görüşmeyi başardı. Bu görüşme sonrasında Combine ve BM arasında barış antlaşması imzalanarak, insanlar dünyayı Combine güçlerine bıraktı

Gordon sorgu odasına gider. Yerlerde kanlar vardır. Belli ki bu Combine'lar sorguladıkları kişilere işkence ediyorlar. Gordon sorgu odasına girer bizi sorgulayacak Combine diğerlerine çıkmalarını söyler. Kamerları kapatır ve maskesini açar. Bu kişi ilk oyunda gördüğümüz polis memuru Barney Calhoun'dur. Barney direniş lideridir. Barney, Gordon'un kaçmasına yardım eder.

Gordon kaçar ve bir apartmana girer. Girdiğin de ise Combine birlikleri baskın yapmaktadırlar ve Freeman kaçar. Kaçış esnasında ise Combine birliklerine yakalanır fakat Alyx Vance bizi kurtarır. Gordon, Alyx liderliğinde Dr. Kleiner'ın gizli laboratuvarına gider. Gordon burada dünyanın durumu hakkında daha net bilgiler alır. Tabii burada eski Black Mesa çalşanı Eli Vance'de vardır. Daha sonra H.E.V. zırhımızı giyeriz. Ardından burada ışınlanma cihazı ile Black Mesa East'a gitmek için cihaza gireriz fakat Dr. Kleiner'ın headcrabi cihazda bozulmaya neden olur? Gordon, Dr. Breen'in ofisine ışınlanır. Gordon laboratuvara geri döndükten sonra yürüyerek yola koyulur...

1689085312771.png

Birkaç düşmanı etkisiz hale getiri ve silahlarını aldıktan sonra yer altından yola koyulur. Gordon hedefini değiştirir ve 12. istasyona yer altı yollarından gider. Gordon istasyona varır. Bir silah daha bulur ve headcrabler tarafından işgal edilmiş istasyondan bir bot ile çıkar ve yoluna devam eder...

Hikayeyi uzatmak istemedim hem çoğu kişi biliyor hem tamamını anlatmak çok uzun sürebilir.

1689087398660.png

Karakterler

Ana karakterimizden bahsetmek gerekirse konuşmasını isteyen birçok kişi var. Bana sorarsanız buna gerek yok. Zaten oyunu oynarken orada kendimizi hissediyoruz ve ek oalrak Gordon Freeman'ın konuşmaması kendisinin sevilmesinin nedenlerinden biri. Diğer karakterler ise ilk oyuna göre daha fazla görüyoruz. Fakat oynarken oyun içinde beni tandın mı cümlesi geçerken başta takıldım. İlk oyunda yüz modellemeri hep aynı olması sebebi ile bu soru başta şaşırtıcı geldi. Oyunda en çok yanımzıda duran kişi ise Alyx. Kendisi yanımızda olduğunda bana bir güven hissi veriyor. Diğer karakterler ise bizimle yan yana gezmiyorlar bile. Tabii oyunda farklı farklı karakterler tanıyoruz. Bu ise güzel olmuş bence.

Oynanış ve Fizikler

Oyun oynanışı ilk oyuna göre hızlı değil. Biraz daha yavaş fakat fizik anlamında çok iyi. Gravity gun silahı IE testere alıp zombileri ikiye kesmek varilleri fırlatmak zevk veriyor. Oyunda kullanabileceğimiz silahlar atmış. Düşman çeşitliliği var. Sadece zombi diye veya Combine askeri diye sadece tek modelleme ve aynı özellikler yok. Örnek vermek gerekirse Zombiler farklı. Bunun sebebi ise headcrab çeşitliliği. Standard Headcrab, The cut Red Headcrab, Fast Headcrab ve Poison Headcrab adında 4 farklı tür var.

Grafikler

Grafikler çıktığı dönem için iyi. Şu an bile iyi sayılır hatta. Çok grafik takıntım yok o yüzden sıkıntı olmadı. Sizin var ise grafik modları var öyle kurup oynayabilirsiniz. Optimizasyonunun iyi olduğunu duymuştum. Çıktığı dönemde bile eski bilgisayarlar da kendisini oynatmış. Kaplamalar yeterli seviyede.

Korkunç mu?
Ravenholm bölümü hariç korkunç bir an yaşamazsınız. Birden karanlık ortamda önünüze çıkan düşmanlar bir anlık gerilmeye sebebiyet verebilir. Ravenholm bölümünde çok gerildim diyebilirim. Gece olması ve zombilerin karanlıktaki sesleri ve bazı anlarda çığıklar germeye yetiyor.

Kitlesi
Belki de Half-Life'ın en sevmediğim olayı. Half-Life 1 incelemesinde dediğim gibi ben bu oyunu daha oynamadan balon, abartı gibi söylemlerde bulunmuştum fakat bazıları incelemenin başını okuduğu gibi 'Half-Life balonmuş tamam' gibi yorumlar gördüm. Keşke başını okudukları gibi sonunuda okusalar. Half-Life kitlesi en ufak eleştiride hemen saldırmaya başlıyor. Half-Life 1 İncelemesinde başını okuyan birinin ironisine sen yokken Half-Life şunu yaptı veya şunu yaptı. Senin oynadığın oyunlar Half-Life sayesinde oluştu vb. yorum gördüm. Elbette Steam ve Counter-Strike'nın ortaya çıkma sebebi Half-Life bunu kabul ediyorum. Half-Life'ı eleştiren kişiye saldırmayın.

Son Yorum
Kısaca bu oyun çıktığı dönem içinde şimdi içinde efsane bir oyun. 2004 yılının en iyisi bile denilebilir. Seversiniz veya sevmezsiniz bu size kalmış. En azından güzel bir oyunu oynamış olursunuz. Zaten Steam'a dolar kuru güncellemesi kaçınılmaz. Bu güncelleme bana göre 25 TL civarında olabilir. Valve Complete Pack almanız için son şansınız diyebilirim.

Geri
Yukarı