Half-Life 2'yi sevmemek

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba öncelikle. Muhtemelen bu yazımdan dolayı linç yiyeceğim fakat içimden geçenleri yazmak istedim. Belki başkaları da bu sıkıntılardan dolayı sevemiyordur. Bu 2.oyun ilk oyunun bir devamı olduğu için bu seride üstüne ne koyduğu da çok önemli elbette. İlk öncelikle ben yeni bir oyuncuyum fakat Half-Life 1'i seve seve bitirmiştim.2. oyun için çok heyecanlıydım fakat oyunu bitiremiyorum. Sebeplerim şunlar:
1-bilim teması, gerilim, gizem yok.
Ben ilk oyunu bilim temasını sevdiğim için oynamıştım ve güzelde gelmişti. 10 dakika sonra ne olacak nereye gideceğiz sürekli merak içinde oynadım. Bazı yerlerinde insanı fazlaca geriyordu fakat bu da bu tarz oyun için bence 10 numara bir tercih. İlk oyunda yalnız olduğumu hissetmiyordum. Sürekli karşımıza asker, uzaylı, bilim adamları çıkıyordu.2. oyunda ise bilim temasını yeterli düzeyde bulamadım. Sonuçta bu ilk oyunun devamı ki o temada olması beklenir. Fakat ben aradığımı bulamadım. 10 dakika sonra ne olacak hiç merak etmiyordum. Her defasında bu sefer bitireceğim diye oturup 2 saat oynayıp kapatıyordum. Bir daha da açasım gelmiyordu.2. oyundada geren yerler yok mu hayır var. Fakat ilk oyundaki kadar yok.2. oyunda kendimi çok boşlukta hissediyorum. Sanki bir oyun yapmışlar fakat içine NPC koymayı unutmuşlar gibi geliyor.

2-silah kullanımı ve vuruş hissi.
İlk oyundaki silahlar çok tok hissettiriyordu. Vuruş hissi azdı ama mesela bir pompalı ile adama vurduğumda çok tok hissettiriyordu.2. oyunda ise bu yok. Oyunun bazı silahlarında vuruş hissini kurtarırken bazı silahlarda kurtaramıyor maalesef. Kurtaran silahlardan biri crossbow. Bu silah beni çok tok hissettirdi mesela. Tok hissettirmesinin asıl nedeni ise oyunun fizikleri ki burada gerçekleri söyleyeceğim oyunun fizikleri şu anki oyunların çoğundan daha iyi. Kurtaramayan silahlardan biri ise tabanca. Düşmanlara sıkarken sanki boncuk tabancası ile sıkıyormuşum gibi geliyor. İlk oyunda öyle değil miydi? Hayır öyleydi gayet fakat yine daha iyi hissettiriyordu.

3-hikaye
Half-Life 2, ilk oyundaki boşlukları kapatmak yerine daha fazla açıyor. Örneğin gman kimdir neyin nesidir öğrenseydik güzel olabilirdi fakat farklı karakterler yaratarak daha da karmaşık hale getiriyor hikayeyi. Mossman gibi karakterler getirerek daha da karmaşık hale getiriyor. Ayrıca (bence bu ilk oyunun bir eksisi) ilk oyundaki karakterler çıkıp gelip "AA ben barley Black Mesa'dan arkadaşın" tamam barley sensinde hangi barley? İlk oyunda bir sürü barley vardı. Ayrıca çizgisel olan bir oyuna göre ağır işliyor ve uzun sürüyor bana göre. Bu yönden de üzdü beni hikaye tarafı fakat hikayesinin bu yönlerini saymazsak gayet güzel olduğunu düşünüyorum. Kitabı olsa okunur yani o kadar güzel.

4-bulmacalar ve araç sürme kısımları.
Steam incelemelerine baktığımda çoğu kişinin bundan rahatsız olduğunu gördüm. Tamam o zaman için devrimsel bir yenilik yapmışsınız, fizikler falan harika fakat 1 metrelik duvara çıkmak için ben niye 10 dakika boyunca bulmaca çözüyorum? Araç sürme kısımlarına gelirsek, bu kısımlar bana göre fazla uzun. Ben araç üstünde geçen bölümleri hiç sevmem. 20 dakika boyunca araç sürmek kesinlikle bana göre değil. Araç sürme mekanikleri de pek iyi olmayınca maalesef bir süre sonra bayıyor.

5-oyunu oynarken miğdem bulanıyor.
Steam incelemelerinde yine çoğu kişi bu sorundan şikayetçi olmuş. Mecazi anlamda değil gerçektende bulanıyor. Hele ki araç kullanma anlarından sonra çoğu insan bırakmış. Ben kendimi zorlayıp yine biraz ilerlemiş olsam da beni saramadı.

Eğer FPS oyunlarına girin bakın bir şeyde kaybetmezsiniz fakat ben oynayamıyorum, sevemiyorum. Bana göre Half-Life 1'den sonra kötü bir oyundan farklı değil. Metacritic puanları sağlam oyun bakın mutlaka durmayın oynayın. Eğer oyunu oynamam için sebep sunacak arkadaşları bu yazıya beklerim. İyi sosyaller dilerim.

Konu konu cevaplayacayacağım.
1.konu kopuk bir şekilde başlıyor combinelar kim nasıl geldiler dünyaya ne oldu hiçbir şeyden haberimiz yok. Gerilim konusu oyunun kasaba bölümünü geçince bence tavan yapıyor. Gerilmiş olmanız lazım. Bilim kısmında hikayeye uygun olarak bence yeterli çünkü zaten dünya combinelar tarafından istila altında pek bir şey geliştirememeri normal.
2.tabanca evet boncuklu sikah gibi fakat askerler zırh giyiyor. Pompalı konusunda gayet iyi bir iş bence. Ztn ravenholme gidince gravity gun ile oynuyoruz çoğunlukla ve gayet tatmin edici oldupunu düşünüyorum.
3.barney konusu DLC olan blue Shift'te işleniyor fakat Half-Life 1 de hangisi barney anlayamıyoruz.
G man ile ilgili olarak Half-Life Alyx ve Episode 1 2 de birazcık bilgimiz var. G man i büyük ihtimalle Half-Life 3'te işleyecekler.
4 ve 5.tarz meselesi sevmek zorunda değilsiniz.

Konu konu cevaplayacayacağım.
1.konu kopuk bir şekilde başlıyor combinelar kim nasıl geldiler dünyaya ne oldu hiçbir şeyden haberimiz yok. Gerilim konusu oyunun kasaba bölümünü geçince bence tavan yapıyor. Gerilmiş olmanız lazım. Bilim kısmında hikayeye uygun olarak bence yeterli çünkü zaten dünya combinelar tarafından istila altında pek bir şey geliştirememeri normal.
2.tabanca evet boncuklu sikah gibi fakat askerler zırh giyiyor. Pompalı konusunda gayet iyi bir iş bence. Ztn ravenholme gidince gravity gun ile oynuyoruz çoğunlukla ve gayet tatmin edici oldupunu düşünüyorum.
3.barney konusu DLC olan blue Shift'te işleniyor fakat Half-Life 1 de hangisi barney anlayamıyoruz.
G man ile ilgili olarak Half-Life Alyx ve Episode 1 2 de birazcık bilgimiz var. G man i büyük ihtimalle Half-Life 3'te işleyecekler.
4 ve 5.tarz meselesi sevmek zorunda değilsiniz.

Bende senin cevaplarını yanıtlayayım.
1. olarak hak veriyorum fakat hikaye konusunda ilk 2-3 saatte bilgi almadan ben oynamaya nasıl devam edeyim? Konuyu anlayıp benim sonraki 10 dakikayı merak etmem lazım. Fakat ben o tadı alamadım. Ayrıca bilim teması yeterli değil. Bir bilim adamıysak ve deneylere katıldıysak hikayenin o yönde ilerlemesi lazım. Ben Half-Life deyince aklıma direk bilim teması gelir. Farklı bir şey gelmez. Gerilim konusuna gelirsek Ravenholm'u beğeniyorum fakat bu tarz bölüm sayısının fazla olması daha iyi olmaz mıydı? İlk oyundaki yapının korunması güzel olmaz mıydı?

2.pompalı bence iyi bir iş değil ilk oyuna kıyasla daha ağır koydumu oturtan yapıyı hissedemiyorum. Gravity gun güzel fakat bir yere kadar. Aynı silahla aynı şekilde defalarca öldürüyoruz. Fakat gravity gun bana göre de tatmin edici yani çeşitlilik sunması bir artı sebebi.

3.barney konusunu ben niye direk Half-Life 1'de oynamıyorum anlayamıyorum? Ayrıca Barney'in olduğu oyun bana göre Half-Life markasındaki en kötü oyun. Şimdi diyorsun ki "Half-Life Alyx ve Episode 1 ve 2 de birazcık bilgimiz var" diyorsun. Fakat yine de yeterli değil ayrıca Half-Life 3 ne zaman çıkacakta işlenecek. Gman işini bize ilk oyunda gizem zehrini bastılar 2. oyunda bomboş bırakarak olmaz öyle.2. oyunun bıraktığı hikaye boşluğu affedilemez bir boşluk.

Geri
Yukarı