Halnziye P13 ve Maxtor Ctg8d termal macun nasıldır?

GPU yüzey alanı geniş daha iyi basıyor muhtemelen, cpu'da ya pumpout oluyor ya da macunun ısı iletimi hızlı değil. Oem PTM macunda bu kadar değildi cpu sıcaklığı. GPU hep serin çalışıyor zaten 140w çekmesine rağmen. Grafikten de anlaşılıyor CPU nun inip kalkması. Laptopu ilk aldığım zaman hız düşürmeye ancak 10 15dk sonra geçiyordu laptop.

Eki Görüntüle 1467127

Eki Görüntüle 1467129
Laptop kullanıyorsanız zaten birçok macun pumpout oluyor diye biliyorum. Laptop sıkıntı ya. Ben masaüstünde Ryzen 5 3600X kullanıyorum. Pumpout olacak kadar sıcaklık fırlamıyor veya yüksek sıcaklıklara çıkmıyor o yüzden bu durumdan etkilenmem sanırım. Aslında ben a9 modelini aldım ve performansını merak ediyorum. Üzerinde 11.0 w/mK yazıyor.

@Emir M. Hocam merhaba. Aynı macunu şurada buldum. Fiyatı acayip uygun değil mi? Siz performansından memnunsunuz sanırım. Ryzen 5 3600 için hangi voltaj ve frekans ayarında kullanıyorsunuz ve bu değerleri elde ediyorsunuz?

Son düzenleme:
@Emir M. Hocam merhaba. Aynı macunu şurada buldum. Fiyatı acayip uygun değil mi? Siz performansından memnunsunuz sanırım. Ryzen 5 3600 için hangi voltaj ve frekans ayarında kullanıyorsunuz ve bu değerleri elde ediyorsunuz?

Evet memnunum. CPB ve PBO otomatikte başka bir ayar yapmadım. Attığınız linkteki ürün tükenmiş.

Evet memnunum. CPB ve PBO otomatikte başka bir ayar yapmadım. Attığınız linkteki ürün tükenmiş.
Ah evet fark etmemişim tükendiğini. İmkansız demiştim zaten kendi kendime.

4 Ay aradan sonra merhaba. Salak gibi laptoptaki PTM maucunu kazıyıp, P13 sürdüğüm için kafamı duvarlara vurmak az bile ama size yine de 4 ay sonraki performansı göstereyim dedim. PC fanının zırt pırt devreye girmesinden mütevellit, aylar sonra cinebench indirip denemek istedim. Windows 11 de zaten performansın anasını ağlatmış. Multicore'da 3,3ghz üstüne çıkamadım hiç bir şekilde, eskiden 13500 puan alan alet şimdi 10bini zor gördü nedense. Anında çarpan düşüreceğini de düşünmüyorum ama testi başlatır başlatma 100dereceye fırlıyor alet.

Isı iletimi kötü şu anda. Çünkü sensörler 100 derece ölçerken cihazın fanlarından ılık hava geliyor sıcak hava bile gelmiyor. Sensörler bozulmadıysa eğer durum böyle.

Uzun ömürlü falan değil. Laptop için alınmayacak bir macun. Zırt pırt yenilemek çok problem. Şimdi doğru düzgün, koyu kıvamlı bir macun arıyorum. PTM 7950'yi alamayacağım çünkü TR'de yok. Mecbur koyu kıvamlı ama daha iyi bir macun bakınıyorum. amazonda NT-H2 buldum. Belki onu alabilirim yurt dışından.

1670025450909.png

Evet sorun tamamen macunla alakalıymış. Yeni macun alıp onu süreyim öyle açayım laptopu dedim ama dayanamadım ve açtım az önce. Macunu yeniledim. 1 GR almıştım iki kullanımlık oldu bitti az önce. 100 dereceye anında fırlıyordu ve hiç inmiyordu. Şimdi 80 civarında kalıyor sıcaklık.

Boştayken anında fırlamayla fan çalışıyordu kafam şişiyordu. Hepsi geçi şu anda. Bakalım bu seferki işlem ne kadar gidecek. Geçen sefer yayarak sürmüştüm. Bu sefer çip ortasına sıktım ve kendisi yayılsın dedim.

Boştaki sıcaklık 58 60 dereceden aşağı inmiyordu.

1670035166859.png

Yük altında da böyle,

1670035201291.png

Evet sorun tamamen macunla alakalıymış. Yeni macun alıp onu süreyim öyle açayım laptopu dedim ama dayanamadım ve açtım az önce. Macunu yeniledim. 1 GR almıştım iki kullanımlık oldu bitti az önce. 100 dereceye anında fırlıyordu ve hiç inmiyordu. Şimdi 80 civarında kalıyor sıcaklık.

Boştayken anında fırlamayla fan çalışıyordu kafam şişiyordu. Hepsi geçi şu anda. Bakalım bu seferki işlem ne kadar gidecek. Geçen sefer yayarak sürmüştüm. Bu sefer çip ortasına sıktım ve kendisi yayılsın dedim.

Boştaki sıcaklık 58 60 dereceden aşağı inmiyordu.

Eki Görüntüle 1591501

Yük altında da böyle,

Eki Görüntüle 1591502
Laptopta macunu nasıl sürdüğünüz ve macunun kıvamı çok önemli. Ama yine de pump out olma ihtimali var. Bazı macunlar ilk sürüldüğünde bir sıkıntı oluşturmuyor ama 1 hafta sonra eskiye dönüyor sıcaklıklar.

Laptopta macunu nasıl sürdüğünüz ve macunun kıvamı çok önemli. Ama yine de pump out olma ihtimali var. Bazı macunlar ilk sürüldüğünde bir sıkıntı oluşturmuyor ama 1 hafta sonra eskiye dönüyor sıcaklıklar.
Aynen aynen biliyorum onu hocam bu macun bir parça sıvı gibi fotolardan anlarsın ve dediğin gibi bir süre sonra pumout oldu muhtemelen. Ben bu macunu denemek için almıştım. PTM 7950 faz dönüşümlü ped kullanıldığını sonradan öğrendim. Onu da macun sanıyordum, meğer pad miş 45derece üstünde sıvıya dönüşüyor. Isınıp eridiği soğuyunca katılaştığı için de çok uzun ömürlü oluyor. Fakat benim alette bir anda fırlamalar olmuşmuya başlamıştı. Bunu test etmek için onu kazıyıp bundan sürdüm.

İlk 4 ay önce sürerken soğutucudaki şablonu kullandım. Çip üstüne gelecek kısımlar boş, etrafını ise siyah bir bantla çevrelemişler. Macun içinden çıkan büyük kart ile yaydırınca tam kare şeklinde içinde 1mm'ye varan kalınlıkta macun oluyordu. Direkt kapattım. İlk zamanlarda değerler iyiydi. Son 1,5 ayda bozulmaya başladı ve bu son 2 haftada ise nirvana oldu. Söktüğümde durum böyleydi. Klasik laptop soğutucusu baskı problemi :)

20221203_041000.jpg
20221203_040955.jpg
20221203_040958.jpg

Bu sefer sürerken tam ortasına nokta şekilde damlatma usulü sürdüm, kendisi yayılsın dedim. 1 - 6 arası vida numaralarndırması mevcut. Her birini sırayla 1 tur döndürerek sıktım.

Şu anda problem gözükmüyor. Bakalım 4 ay sonra tekrar güncellerim ya da sıcaklıklar bozulmaya başlayınca. Boştayen hiç işlem yapılmıyorken 35 derece şu anda. Nette falan gezerken maksimum 44 görüyor. (güç tassarufu modunda)

Max performans modunda ise 50-55'i geçmiyor 4k video vs izlerken. Hatta 45 lere düştüğü oluyor.

Sanki bu seferki sürüş stilyle daha performanslı gibi. Önceki sürdüğümde bu kadar değildi. Bir de 3d mark testi yapıp eski sonuçlarla karşılaştıracağım bakalım. Yine grafik eklerim sayfaya.

Selam tekrardan,
Bugün 12 Ocak 2023

Son 2 gündür birden başlayan ve güç tasarrufunda bile fan devrinin düşmemesine ek olarak sıcaklığın da 50-70 arasında gezmesinden mütevellit bir AIDA64 stress testi yapayım dedim.

Sadece CPU testinde bile 90'a dayandı sıcaklık ve buna GPU da ekleyince 95'i geçti. 98'den sonra limit devreye girdi ve 4GHz'den 3, 19'a düşürdü haliyle. Durdurdum biraz bekledim boşta sıcaklık 50'ye düştü tekrar başlattım. Anında 90'a fırlıyor fanlar geç devreye girdiği için bizim laptopta. Ama devir artsa da sıcaklık çok az düşüyor.

Bu sefer çok daha hızlı özelliğini yitirdi macun. Pumpout etkisi çok çabuk gerçekleşti sanırım.

Daha koyu kıvamlı ve iyi bir macun arayışına gireceğim. Honeywell 7950'yi TR de bulabilirsem onu alacağım da bakalım kısmet artık.

Ah salaklık edip güzelim fabrikasyon macunu bozduk bir merak uğruna :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı