Hangi aşıyı oldunuz?

195602

Terapat
Katılım
3 Ocak 2018
Mesajlar
12.535
Makaleler
13
Çözümler
298
Evet aşı olmak tek çare ama insanlar aşı karşıtı değil sadece endişeleniyorlar ama başkaları tarafından saçma sapan şeyler ile kandırıldıysa bende size katılıyorum.
Hocam insanlarda fark ettiyseniz hala daha karşıtlık var. Burada herkese söylüyorum, ben 16 yaşındayım. Bu konuları çok araştırdım elimden geldiğince de özellikle İngilizce makale okudum.

Böyle saçma sapan şeyleri insanlar aşıdan kaçınsınlar diye çıkarttılar.
Korkulacak şey aşı değil Korona.

Virüsün bir etkisi olabiliyor spermlere ama aşının yok! Aşı değil korona sizi kötü yönde etkiliyor. Sperm azaltıyormuş aşılar, saçmalık.

@Darf bu arada mesajınızda araştırmadığınızı söylemişsiniz. Hadi araştırın, bana aşının sperm azalttığına dair bir makale gösterin.
 

DemonDamage

Kilopat
Katılım
28 Ekim 2015
Mesajlar
372
Çözümler
2
Maalesef fakat uzman doktordan duydum uzun yıllar hemşirelik yapmış birisinden de doğruladım fakat araştırır sanız internette bulabilme şansınız var bana öyle demişlerdi (ben araştırmadım duyduklarımı söylüyorum)
Virüs'ün üreme sisteminde bir etkisi olduğunu biliyorum, ancak aşının böyle bir etkisi olabileceğiyle ilgili bir yazı göremedim. Hatta şimdi okuduğum bir internet sitesinde Biontech ve Moderna aşılarının sperm sayısını arttırdığıyla ilgili bir yazı mevcut.
 

Yararsız Üye

Kilopat
Katılım
9 Ocak 2014
Mesajlar
7.510
Makaleler
10
Çözümler
9
Birincisi senin beynini yıkamışlar...
Bu forumda tam 4 defa Biontech aşısından sonra bir sürü tanıdığım öldü diyen kişilerden isimleri istedim. 1 tanesi bile veremedi, biri Steam'den ulaşıp konuyu kapatmam için yalvardı.

Senin bu dediğinin de bunlardan hiçbir farkı yok. Beyni yıkanan hiçbir araştırması olmayan, gerçek hayatta ne işimize yarayacak deyip umursamadığınız biyolojinin temeli olmayanlar. Her duyduğu komplo zırvasına inananlar belli, bilimde ise inanç olmaz. Araştırma olur, çalışmasız kaynaksız sallamasyon olmaz.

Bekliyorum senin bilimsel kaynaklarını. Ben sana tersi için bir sürüsünü göndereceğim çünkü, tabii okuyabilecek dilleri biliyorsan okursun...

Biontech kısır yapıyor zırvası var ama ne hikmetse aşıdan sonra hamile kalınan ya da bırakılan vakaların oranı, aşı olmayanlarla aynı. Hele bir de 75-80 yaşında olup kısır kalmak istemiyorum diyerek aşı olmayanlar var, onlar ayrı bir vaka. Amcacığım, senin mezarını kazmaya başlaman lazım ne çocuk yapması diye bağırasım geliyor gördükçe.

Biontech'in, İsrail'de görülen 5 milyon civarı kişiden sadece 275 tane miyokardi vakasıyla bağlantısı olma ihtimali bile şu an için çok yüksek görünmüyor. Hiçbir bulgusu ya da hiçbir klinik gözlemi olmayan bir şeyi birisinin işkembesinden sallamasıyla duyup inanmak da ayrı bir şey...
 
Son düzenleme:

195602

Terapat
Katılım
3 Ocak 2018
Mesajlar
12.535
Makaleler
13
Çözümler
298
Olmadım ve olmayı da düşünmüyorum. Belki turcovac olurum eğer iyi ve güvenilirse.
Faz-3 sonuçları yayınlandı mı bilmiyorum ama güvenilir ise neden olmasın?
@Darf; az önce arkadaşın attığı makalede son kısıma dikkat.

In this study of sperm parameters before and after 2 doses of a COVID-19 mRNA vaccine, there were no significant decreases in any sperm parameter among this small cohort of healthy men. Because the vaccines contain mRNA and not the live virus, it is unlikely that the vaccine would affect sperm parameters. While these results showed statistically significant increases in all sperm parameters, the magnitude of change is within normal individual variation and may be influenced by regression to the mean.5 Additionally, the increase may be due to the increased abstinence time before the second sample. Men with oligospermia did not experience further decline.

Türkçesi:

2 doz COVID-19 mRNA aşısından önce ve sonra sperm parametrelerinin incelendiği bu çalışmada, bu küçük sağlıklı erkek kohortunda herhangi bir sperm parametresinde önemli bir düşüş olmadı. Aşılar canlı virüs değil mRNA içerdiğinden aşının sperm parametrelerini etkilemesi olası değildir. Bu sonuçlar tüm sperm parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar gösterse de, değişimin büyüklüğü normal bireysel varyasyon içindedir ve ortalamaya gerilemeden etkilenebilir.5 Ek olarak, artış ikinci numuneden önceki artan yoksunluk süresine bağlı olabilir. Oligospermili erkekler daha fazla düşüş yaşamadı.
Benden bu kadar.
 

OceanWraith

Kilopat
Katılım
4 Nisan 2014
Mesajlar
1.392
Çözümler
7
Bahsettiğim sperm mevzusunu buradaki makaleden bakabilirsiniz.
Buradaki makalede sperm sayısında anlamlı bir düşüş olmadığını belirtiyor. Kohord çalışması denilince insan 3000 - 5000 kişi falan bekliyor ama bu çalışma 45 kişiyle sınırlı kalmış durumda.

Anlamlı bir farklılık yok. Sonrasında ne yapar bilemiyorum. Ama şimdilik aşıdan dolayı "kısırlaşma" olayı doğru değil.
 

Yeni konular

Yukarı