Hangi bölümü seçmeliyim?

Aposdic

Femtopat
Daha fazla  
Para için bilgisayar programcılığı iyi gözüküyor ancak ben resim yapmayı çizmeyi seven birisiyim. Geceleri beni uykusuz bıracak yegane 3 şeyden bir tanesi çizimdir. Oyunlara karakter, mekan tasarımı yapmak istiyorum ister 2D ister 3D fark etmez. Ancak aklımdaki tek soru bunu yaparsam aç kalır mıyım yani yapacak iş bulabilir miyim? Ve bir de bu saydıklarım hangi bölüme giriyor.

Dijital oyun tasarımı bölümü aç kalma ihtimalin yüksek ayrıca 4 senelik bir bölüm iyi bir tercih yapman gerekir. Ayrıca kendime ekleme yapayım bu işi yapmak için diplomaya ihtiyacın yok kendini geliştirip hobi olarak yapabilirsin.

Para için bilgisayar programcılığı iyi gözüküyor ancak ben resim yapmayı çizmeyi seven birisiyim. Geceleri beni uykusuz bıracak yegane 3 şeyden bir tanesi çizimdir. Oyunlara karakter, mekan tasarımı yapmak istiyorum ister 2D ister 3D fark etmez. Ancak aklımdaki tek soru bunu yaparsam aç kalır mıyım yani yapacak iş bulabilir miyim? Ve bir de bu saydıklarım hangi bölüme giriyor.
Düşük bir yazılım mühendisliği seçin. Hobi olarak devam edin oyun ve çizime. O alanda is bulmak için diploma şart. Oyun tasarımı diplomasi cok zayif bir diploma.

Bilgisayar programcılığı diploması 2 yıllık bir diploma olduğu için yazılım sektöründe pek bir işlevi yok, DGS ile 4 yıllığa tamamlama gibi bir hedefiniz yoksa önermem, artık benim de çalıştığım şirket dahil birçok şirket 4 yıllık örgün yazılım ile ilgili bir diploma şartı koşuyor, elbette öncelik yazılım ve bilgisayar mühendisleri. Dijital oyun tasarımı bölümünü bir üniversite bölümü olarak okumanızı tavsiye etmem, yazılım sektörünün de bir alt sektörü olan oyun yazılımı sektörü için eğitim alıp kendinizi kısıtlamayın. Onun yerine önceliğiniz mühendislik, o da olmuyorsa yönetim bilişim sistemleri veya bilgisayar bilimleri gibi 4 yıllık yazılım ile alakalı bölümleri tercih etmeniz daha mantıklı olur. Elbette açık öğretim hariç, iş ilanlarında 2 yıllık diploma gibi açıköğretimden alından diploma da filtreden elenmeye sebep oluyor, özellikle de tecrübesiz yeni mezun iş ilanlarında sorun çıkarıyor.

Geri
Yukarı