Hangi dağıtım tabanı size hitap ediyor?

Hangi dağıtım tabanı size hitap ediyor?

• Oy verenlerin toplamı
    113
Herhalde 1.5 senedir Arch tabanlı dağıtım kullanıyordum. Taa ki Gentoo ile ellerimi kirletene dek. Gizlilik ve güvenlik paronayaklığım nedeniyle AUR reposunu hiç sevemedim ki Gentoo da GURU diye bir repo varmış ve asla kullanmıyorum.

Arch aslında basit ve çok güzel bir dağıtım ama çoğu paketlerinin AUR deposundan indirilmesi beni depresyona sokuyordu :D.

Arch da genel bir kullanım da hiç stabilizasyon sorunu yaşamıyorum çünkü eski bilgisayarım'a hangi distroyu kursam hiçbir sorun çıkartmıyor. Güncellemeleri 2 haftada bir aklıma gelirse yapıyorum. Tabii kendi kullandığım bilgisayarım da haliyle değişik konfigurasyonlar yaptığım ve sürekli bir yerlerini karıştırdığım için bozuyordum. Şimdi sıra Gentoo'yu bozmak :). Bakalım belki biraz Linux öğrenmişimdir de Gentoo'yu bozmadan başarılı bir şekilde main distrom yaparım da artık distro Hopping'den acı çeken SSD rahatlar :D.

Gentoo ile iyi anlaşamazsak Arch devam ederim diye düşünüyordum ama Gentoo 2 gündür kullanmama rağmen hoşuma gitti. Ayrıca Gentoo da çok daha fazla Linux bilgisi öğreniyorum ki bu benim ileride ki mesleğim için çok iyi bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhalde 1.5 senedir Arch tabanlı dağıtım kullanıyordum. Taa ki Gentoo ile ellerimi kirletene dek. Gizlilik ve güvenlik paronayaklığım nedeniyle AUR reposunu hiç sevemedim ki Gentoo da guru diye bir repo varmış ve asla kullanmıyorum.

Arch aslında basit ve çok güzel bir dağıtım ama çoğu paketlerinin AUR deposundan indirilmesi beni depresyona sokuyordu :D.

Arch da genel bir kullanım da hiç stabilizasyon sorunu yaşamıyorum çünkü eski bilgisayarım'a hangi distroyu kursam hiçbir sorun çıkartmıyor. Güncellemeleri 2 haftada bir aklıma gelirse yapıyorum. Tabii kendi kullandığım bilgisayarım da haliyle değişik konfigurasyonlar yaptığım ve sürekli bir yerlerini karıştırdığım için bozuyordum. Şimdi sıra Gentoo'yu bozmak :). Bakalım belki biraz Linux öğrenmişimdir de Gentoo'yu bozmadan başarılı bir şekilde main distrom yaparım da artık distro Hopping'den acı çeken SSD rahatlar :D.

Gentoo ile iyi anlaşamazsak Arch devam ederim diye düşünüyordum ama Gentoo 2 gündür kullanmama rağmen hoşuma gitti. Ayrıca Gentoo da çok daha fazla Linux bilgisi öğreniyorum ki bu benim ileride ki mesleğim için çok iyi bir şey.

AUR gizliliğe aykırı bir şey mi yapıyor? Zaten açık kaynak değil mi?

Her açık kaynak virüs olmayacak diye bir şey yok. Açık kaynak olduğu için çabuk tespit ediliyor ama bir gözden kaçması sana büyük bir maliyete sebep olabilir ama ben farklı bir konumdan düşündüğüm için böyle söylüyorum. Yani normal bir kullanıcının pek takmasını gerektirmeyecek durum ama kimse AUR tarafından hacklendiğiniz de sorumluluk kabul etmez.

Açık kaynak olması virüs olmayacağı anlamına gelmez. Sen en yüksek puanlı bir yazılım indirsen AUR'dan hani dersin en yüksek bu puana sahip bu güvenilirdir dersin. Belki bir bakarsın sistemin uçmuş. :D Daha önce indirdiğin şeyin bile sonraki update'de güvenilir olup olmayacağı belli olmaz. PKGBUİLD'i kontrol etmek lazım.

Ben Artix Linux ve init sistemi olarak OpenRC kullaniyorum. Gentoo'yu severim. Su an sadece sanal makineye kurdum ama elime bir laptop gecti. Zamanim olursa laptopa Gentoo kuracagim. Gentoo'yu kurarken cekilen zahmet sonrasi basari beni tatmin ediyor. 🙂

Merhaba.

Size göre hangi dağıtımın tabanı size hitap ediyor ve neden?

Arch Linux ve tabanı olan dağıtımlar öncelikli tercihlerim arasındadır.
Özellikle pacman ve AUR'un varlığından vazgeçemiyorum.

Debian tabanlı dağıtımlarda bulunan apt, bana hiç pacman kadar hızlı gelmiyor. Arch Linux paketlerine de alıştığım için apt kullanırken Search ile aramam gerekiyor. 😀

Ayrıca güncellik açısından Arch Linux gayet başarılı. Her ne kadar bazı kişiler güncellemelerin hemen gelmesinin sorun olacağını düşünse de, şahsen hiçbir sorun yaşamadım.

Minimallik açısından tatmin edici. Ama şu sıralar daha da minimal olma isteği geliyor. Başka dağıtımlara bakıyorum ve yaz ayında dağıtım değiştirmeye karar verdim.

Evet, sizin fikirleriniz nedir? Gelin tartışalım.

Arch ve Fedora.

Apt cok yavas oldugundan Arch. Hız istiyorum Linux'ta, paket yüklemek icin 10 dakika bekleyeceksem ne anlami var Linux'un?

Geri
Yukarı