En iyi GNU/Linux dağıtımı nedir?

Gentoo kullanan hickimse insanlari sevmez, butun Ubuntu kullananlar insanlari sever diye bir kanun mu var acaba?
Ben artik 2024 yilinin esiginde son kullanici diye bir sey kalmasin derdindeyim. Hani son kullanici Linux'ta bir sorun yasamis bu yuzden Linux kullanmayi birakmis falan umurumda degil. Bildigim herseyi kendi cabamla ogrendim ben onlar da ogrensin kullansinlar. Cok zor geliyorsa Windows ellerinden oper, kendimi Linux'u insanliga yaymaya adamis bir adam degilim. Daha fazla insanin kullanmasinin bana bir faydasi da yok.
Bu sözleri bir forumda, bir online tartışma ve yardımlaşma platformunda sarf etmen ne kadar tezat, farkında mısın? 😅 O zaman sorarlar ki madem kimseye yardım etmek istemiyorsun ve yardıma da ihtiyacın yok, ne işin var burada?

İşin bir de gerçekçi kısmına bakalım mı? Herkesin bash kullanmaya ilgisi yok. Linux tabanlı sistemlerin sadece yazılımcı ve bilgisayar mühendislerine özel bir alan olmasını da etik bulmuyorum. Bunu etik bulan bir kimsenin de Windows’a kötü demesini sadece ağız alışkanlığına bağlarım.

Aslında var. Ne kadar fazla insan kullanırsa, Linux'a olan destek te o kadar artıyor. Linux genel olarak çok daha hızlı gelişiyor.
Misal benim mesleğim öğretmenlik. Online ders sırasında velilere bir Teams açtırana kadar iflahım çürüdü. Bir online formda kayıt yapmayı beceremeyenler büyük çoğunlukla. Meslektaşlarımdan ofis yazılımında bir tablo hazırlayıp ders programıydı, ödevdi, yazamayanlarla karşılaştım. Canva ile tanıştık sonra. En azından Word’den kolay kullanımı. Ama son kullanıcıdan çok bir şey beklemeyin. Linux’ta akıllı tahta yazılımını Wine üzerinden açıyorum. Pardus için bir format yapmışlar ama çalıştıramadım. Wine ile anında çalıştı.
Son kullanıcılara gelirsek, azıcık araştırma yapsalar halledilir. Ben kurmadan önce teorik araştırmamı yapmıştım ne nasıl yapılıyor diye. Çünkü bayağı sağlamcı biriyim. İnsan ne nasıl yapılıyor az bakmalı, yeni ve bilmedği bir sisteme girecekse.
Sıkıntı şu; yapmıyorlar. Yakında destek alacakları kimse de olmayınca yardım forumlarında sıraya giriyorlar. Aynı soruları sormak için. Cevaplayanlara yorucu değil mi? Onun yerine ilk başta desteğe ihtiyaç duymamasını sağlamak daha pratik değil mi?

Gözünün önünde canlandırayım; son kullanıcı forumda Linux başlıklarında gezerek neyin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bir kaç tecrübeli gözüken Linux kullanıcısı hep bir ağızdan diyor ki Ubuntu leş. Adam geliyor, konu açıyor. “Ben öğrenmek istiyorum ama Ubuntu kötü demişsiniz. Ne kullanmalıyım o zaman?” bir yandan Endevour öneren çıkıyor. Ona cevaben “Endevour mu?! Salak mısın sen? Yeni kullanıcıya Arch mı önerilir?!” diyor. Bir tarafta adam Gentoo shilliyor. Dağıtımlar, masaüstleri havada uçuşurken bir soru sorduğuna pişman olan son kullanıcı arkadaşımız başka bir yere bakma kararı veriyor. Sizi bilmem ama bu son kullanıcı için çok toksik bir ortam bence. Ben son kullanıcı olsaydım ve Linux’a ilk adımlarımda Ubuntu Türkiye Forumu değil, burayı seçseydim muhtemelen hayatımda Linux kullanmamış olurdum. Ve bu elitizmin topluma faydası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine topluluğa zarar veren ve yeni kullanıcıları kaçıran, lanet, troll bir narsizmden başka bir şey değildir bu. Eğer bu kafayla yardım forumuna yazmayı planlıyorsanız son kullanıcıya bir iyilik yapın. Yazmayın. Hani forumun asıl amacı… Yardımlaşmak. Öyle görünüyor ki zaten Linux kullanmayı bilmiyorsa buraya yazmasın kafasındasında olan arkadaşlar var burada. Linux’u nasıl bir çevreden öğrendiler bilmiyorum, ama Linux bu değil. Linux paylaşım ve yardımlaşmaktadır.

Gözünün önünde canlandırayım; son kullanıcı forumda Linux başlıklarında gezerek neyin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Birkaç tecrübeli gözüken Linux kullanıcısı hep bir ağızdan diyor ki Ubuntu leş. Adam geliyor, konu açıyor. “ben öğrenmek istiyorum ama Ubuntu kötü demişsiniz. Ne kullanmalıyım o zaman?” bir yandan endevour öneren çıkıyor. Ona cevaben “endevour mu? Salak mısın sen? Yeni kullanıcıya Arch mı önerilir?” diyor.

Yeni kullanıcılara özellikle düz Arch öneren görünce atom bombası atasım geliyor, ama yumuşatarak uyarıyorum. Geçen adam yazmış "hayatımda hiç Linux kullanmadım" diye, adam Arch yazmış cevap olarak.

Ben yeni kullanıcıya Arch'ı bırak Debian bile önermem. Çünkü az çok Linux bilen bir kişiye hitap ediyor Debian. Veya bilgisayarınız eskidir ve 32 bit şlemciye sahiptir, hortlatmak istiyorsunuzdur. 😅

Yeni kullanıcılara özellikle düz Arch öneren görünce atom bombası atasım geliyor, ama yumuşatarak uyarıyorum. Geçen adam yazmış "hayatımda hiç Linux kullanmadım" diye, adam Arch yazmış cevap olarak.

Ben yeni kullanıcıya Arch'ı bırak Debian bile önermem. Çünkü az çok Linux bilen bir kişiye hitap ediyor Debian. Veya bilgisayarınız eskidir ve 32 bit şlemciye sahiptir, hortlatmak istiyorsunuzdur. 😅
İşte, bu adama gidip de Ubuntu kurma diyorsan zaten Linux'un önünü sen kapatıyorsun. "Winzorta" falan bahane bulmaya gerek yok. Topluluğun büyümesine en büyük engel topluluğun içinde yatıyor zaten. Kaldı ki, şu an Windows 11 oldukça kararlı ve hızlı bir işletim sistemi. Foruma bakıyorum, lisede okuyan ve elindeki bilgisayarını kullanılabilir hale getirmek isteyen, kendi parası olmayan ve bu yüzden kendi maddi kararlarını veremeyen ama oldukça meraklı çocuklar var. Teşvik edeceğine onları bezdirmeye, sindirmeye çalışıyorsan benim gözümde Linux topluluğunda yerin yoktur. Linux topluluğunun büyüyememesinde de bu dağıtım elitizminin yeri büyüktür.

Bu arada geçen ay Microsoft Linux summit'e katılmıştı ve nasıl Ubuntu kurulacağı ile ilgili rehber yapmışlardı. Yani bugün Microsoft topluluktaki bazı adamlardan daha fazla yardımcı oluyor bize.

Hem WSL, hem de Dual Boot'u anlatmışlar.

Son düzenleme:
Debian'dır. Yükle-ayarla-unut. Sonsuza kadar çalışsın.

Ben artik 2024 yilinin esiginde son kullanici diye bir şey kalmasin derdindeyim. Hani son kullanici Linux'ta bir sorun yasamis bu yuzden Linux kullanmayi birakmis falan umurumda degil. Bildigim her şeyi kendi cabamla ogrendim ben onlar da ogrensin kullansinlar. Cok zor geliyorsa Windows ellerinden oper, kendimi Linux'u insanliga yaymaya adamis bir adam degilim. Daha fazla insanin kullanmasinin bana bir faydasi da yok

Tam olarak bu. Kullanamayan kullanmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı