Hangi Dili Öğrenmeliyim?

4lda

Decapat
Geçen gün öğretmenimle konuştum ve bana her projeyi gerçekleştirebileceğim bir dil öğrenmemi tavsiye etti. Sen gider bir şirkette çalışırsan alacağın para 20k - 30k civarı dedi ama proje yapan adam koyuyor ortaya daha fazla vb vb. sohbetin devamı var bu şekilde özetledim. Demek istediğim adam bana geldiğinde ben şunu şunu istiyorum dediğinde önüne o projeyi koyabileceğim bir dil öğrenmek istiyorum. Şu anda JavaScript biliyorum ve Python öğreniyorum. Sizin vericeğiniz tavsiye geleceğe yönelik olacak. Dediğime uyan bir dil var mı? Bazıları C falan dedi ama araştırdım o dil ölebilir vb. falan demişler. Ondan danışmak istedim.

Geleceği tahmin edemeyiz ama kendi tahminlerim olarak Rust, GO, Elixir değerlenir bence. Ama önce alan seçip ona göre dil seç 1 alanda uzman olursan fazla kazanırsın.
Her projeyi gerçekleştirebildiğimiz programlama dili varsa bize de söylesin.

Geçen gün öğretmenimle konuştum ve bana her projeyi gerçekleştirebileceğim bir dil öğrenmemi tavsiye etti. Sen gider bir şirkette çalışırsan alacağın para 20k - 30k civarı dedi ama proje yapan adam koyuyor ortaya daha fazla vb vb. sohbetin devamı var bu şekilde özetledim. Demek istediğim adam bana geldiğinde ben şunu şunu istiyorum dediğinde önüne o projeyi koyabileceğim bir dil öğrenmek istiyorum. Şu anda JavaScript biliyorum ve Python öğreniyorum. Sizin vericeğiniz tavsiye geleceğe yönelik olacak. Dediğime uyan bir dil var mı? Bazıları C falan dedi ama araştırdım o dil ölebilir vb. falan demişler. Ondan danışmak istedim.

Son düzenleme:
Çok acemisin, bu sektöre girdiğinde işlerin öyle olmadığını anlayacaksın.
Ve bu hemen öğrenilen bir şey değil. Zamanla tecrübe ediniyorsun.
Programlama, algoritma, işlerin temelini öğrenmeye bak.

@William Crusader arkadaşın kısa rehberi:
Yapmak ve gelişmek istediğiniz alana göre değişir, Python sadece anlamanız içindir.

JavaScript ve PHP: Site fonksiyonları için.
HTML ve CSS: Site görüntüsü için.
C++ ve Java: Oyun geliştirme için.
Swift ve Java: Mobil uygulamalar için.
Python: Veri aktarımı için.
C#: Dinamik websiteleri için (?).
BrainFuck, JSFuck, Brackets ve Assembly: En zor dillerdir. Assembly bilgisayar dili denebilir fakat diğerleri sadece bir işkence.
Chicken: Chicken.
Ruby: Dilin kullanım amacını bilmiyorum, fakat İngilizce tabanlı bir dil. Yani daha çok bir program yazmak yerine bir yazı yazıyormuş gibi, kurulan kodlar İngilizce cümleler tabanlı.

Adam sana gelip ben şunu şunu istiyorum dediğinde iyi ya ben x dilini biliyorum yaparım diyebileceğin bir dil yok. Adam bunu bunu da istiyorum derse kalırsın. Her adamın her istediği projeyi yapamazsın. Web geliştiriciysen mobil uygulama isteyen adamdan da iş almayıverirsin.

Geri
Yukarı