Hangi Linux dağıtımı daha hızlı?

RAM kullanımınızı alabilir miyim? Boşta RAM kullanımı. Bu düşük donanımlar için çok çok önemli bir etken. 300-400 MB farkın düşünülmesi gereken değer olarak görüyorum. Lxle ile şu an aldığım değer, güvenlik duvarı aktif olmakla birlikte 250 MB.

Yani hocam o kadar "hafif" mottosuyla yayınlanan Linux dağıtımı denedim ki anlatamam. Üstelik bu denemelerim gerçekten düşük güçte donanımlı bilgisayarlardaydı. Öyle gücü iyi donanımda sanal makine kur, içine Linux kur, oradan RAM arttır, buradan işlemci düşür falan değil. Direkt ilk elden tecrübe ettim. En çok deneme yaptığım kasa profilimde mevcut, bakabilirsiniz. Xfce tabanlı dağıtımlar da denedim. Zorin Lite, Xubuntu, MX Xfce, Linux Mint Xfce, endeavour Xfce, sparky Linux Xfce hatırlayabildiklerim bunlar. Hiçbirinden memnun kalamadım. Başlat menüsü bile gecikmeli geliyordu, tarayıcı mesela Falkon'a basıyordum 6-7 saniye sonra geliyordu, Steam açıyordum 15-20 saniye sonra geliyordu, dümdüz dosya açıyordum o bile 2-3 saniye sonra geliyordu. Abartmıyorum gerçekten böyleydi. Bu tecrübeleri ilk elden yaşayıp sorunumu bir nevi çözdüğüm için yazma gereksinimi duyuyorum ister istemez. Şimdi lxle ile memnunum. Ha SSD ile de fark oldu inkar edemem ama SSD takmadan önce de önerdiğim sistemleri HDD ile kullandım. En memnun kaldığım antiX'Ti. Süre açıklamalarıma geri döneyim burada HDD ölçümlerimi yazıyorum:
Falkon 5 saniyede açılıyordu.
Başlat menüsü gecikmesiz (1 saniyeden düşük gecikme ile) açılıyordu.
Steam 11-12 saniyede geliyordu.
Dosya açılması yine 1 saniyeden az sürüyordu.

Yorum sizin hocam. Bu arada yanlış anlaşılmasın ben Xfce kötü demiyorum. Bu dağıtımlar kötü demiyorum. Aksine en sevdiğim dağıtımlarda ilk sıralardalar ama "zannedildiği kadar" hafif değiller. Değinmek istediğim nokta bu.

Lxle yi UEFI Dual boot olarak kurmak istediğimde kurulum ekranında kalıp kurulmadı birkaç defa denedim bu sorunu yaşadım sebebi nedir? Kurmak istediğim cihaz Lenovo V14 N4020 Celeron ve 4 GB RAM olan laptoptu. Şu anda Mint Xfce kurulu ondan da memnunum. Boşta 700 MB RAM kullanıyor.

Lxle yi UEFI Dual boot olarak kurmak istediğimde kurulum ekranında kalıp kurulmadı birkaç defa denedim bu sorunu yaşadım sebebi nedir? Kurmak istediğim cihaz Lenovo V14 N4020 Celeron ve 4 GB RAM olan laptoptu. Şu anda Mint Xfce kurulu ondan da memnunum. Boşta 700 MB RAM kullanıyor.
4 GB RAM için 700 MB hiç de fena değil evet. Antix deneyebilirsiniz belki 150-200 arası kullanımı var ben kullanıyorum halen memnunum. Ama sistemim elverse ben de Mint xfce ya da lxde kullanırdım herhalde ya da MX.

Sorunuzun cevabını ise bilemiyorum. LXLE bildiğim kadarıyla önceki sürüm LTS'de çakılı kaldı ve halen güncelleme almadı bundan dolayı olabilir. Ubuntu 20.04 sürümündeydi en son baktığımda. 22.04'e geçirtmediler bir türlü.

Boyle bir sey gecerli degil kardesim her donanimin hafiza ihtiyaci farklidir. Senin doaniminda 150 harcar daha yeni bir donanima kurarsin 300 harcar gibi yani.
200 altı olur hocam oldukça hafiftir. 200 üstüne çıktığına pek şahit olmadım. 16 GB RAM olanda da 170-180 yani. Deneyebilirsiniz. Biliyorum 32-64 GB RAM kullananlara şaka gibi gelmiştir ama gerçekten bu hafifliği tutturan dağıtımlar halen var eski donanımlar için.

En hızlı Linux dağıtımı masaüstü ortamı olmayan Linux dağıtımıdır. Tabii sadece dosya indirip otomasyon ile uğraşacaksanız. Günlük kullanım için arıyorsanız GNOME, KDE gibi masaüstü ortamları yerine pencere yöneticilerini tercih edin. Alışması bunlara göre daha zor olacaktır, fakat öğrenildiğinde tam istediğiniz gibi her şeyi ayarlayabileceksiniz.

Linux Mint Xfce ile N4120 Celeron işlemci ve 12 GB RAM olan Acer A315 laptopta 17 sekme açtım bu 17 sekmenin 2 tanesi ful HDD film ve bir de YouTube'dan müzik açtım sekme açınca seste takılma duraksama olacak mı diye olmadı canavar gibi çalıştı ha bir de libreofice açtım bu kadar sekmenin üzerine toplam da 2.9 GB RAM kullandı. Windows bilgisayarların kanseri maalesef sistem iyi de olsa kötü de olsa durum bu şekilde. Aynı bilgisayar Windows güncelle anında tarayıcıyı da açınca kasmaya başlıyordu.

Şu anda Dell Vostro 3510 i5 11.nesil işlemci ve 16 GB RAM olan Windows 11 cihazla Celeron Linux Mint Xfce arasında bir fark yok. Çok para verip yüksek özellikli Windows yerine az para verip hafif Linux ile kullanmak daha mantıklı. Tabii kullanım alanları farklı ama kullanabilen için Linux gerçekten can mış.

200 altı olur hocam oldukça hafiftir. 200 üstüne çıktığına pek şahit olmadım. 16 GB RAM olanda da 170-180 yani. Deneyebilirsiniz. Biliyorum 32-64 GB RAM kullananlara şaka gibi gelmiştir ama gerçekten bu hafifliği tutturan dağıtımlar halen var eski donanımlar için.

Dell Vostro 3510 i5 11.nesil 16 GB RAM bilgisayarımdan antiX Linux canlı olarak inceledim çok az bir süre. RAM kullanımı 268 MB boşta. Çok güzel bir değer. Biraz baktığımda çok rahat kullanılabilir bir dağıtım. Eski 1-2 GB RAM'li bilgisayara kurulabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı