Hangi Linux dağıtımı kullanılmalı?

569801

Hectopat
Makaleler
4
Windows'tan sıkıldım ve bir değişiklik olsun diye Linux kurmaya karar verdim.
Oyun oynayan birisiyim, hangi dağıtımı kurmalıyım? Veya kurmalı mıyım yoksa Windows 11 ile devam mı?
Sistem özelliklerimi de yazarım isterseniz yani gerek olursa, sistemin iyi sadece RAM 8 GB yakında bir 8'lik daha ekleteceğim.

Oyun oynayan birisiyim, hangi dağıtımı kurmalıyım? Veya kurmalı mıyım yoksa Windows 11 ile devam mı?
Sistem özelliklerimi de yazarım isterseniz yani gerek olursa, sistemin iyi sadece RAM 8 GB yakında bir 8'lik daha ekleteceğim.

Oyun için Linux zor olur. Native destekli oyunlar dışında oyun oynamaya çalışmak işkence gibidir. Native düz destekli oyunlar bile bazen uğraştırır. Linux sabır ve inat ister. Buna razıysanız Linux geçebilirsiniz. Başlangıç olarak Windows arayüzüne benzer kullanması nispeten biraz daha basit dağıtımlara yönelin.

Zorin OS, Linux Mint Cinnamon, Linux Lite, Xubuntu, Ubuntu Mate, Lubuntu gibi dağıtımlar iş görecektir. Ayrıca bu dağıtımların çoğunu düşük donanımda da akıcı kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadiginiz oyunlari protondb.com sitesinden kontrol edin.

Linux Mint öneririm.
Steam ile oyunların çoğunu sadece oyna tuşuna basarak sorunsuz oynayabilirsiniz.
Steam Deck sayesinde Linux oyunculuğu oldukça gelişti, sorun çıkaran oyunlar çok az artık.

Linux Mint öneririm.
Steam ile oyunların çoğunu sadece oyna tuşuna basarak sorunsuz oynayabilirsiniz.
Steam Deck sayesinde Linux oyunculuğu oldukça gelişti, sorun çıkaran oyunlar çok az artık.
Her ne kadar böyle olmasını umsamda, o iş herkes için öyle değil ya. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu. Aktif Linux kullanıcısıyım. Windows'u silip sadece oyun oynayabilecek kadar alan bırakarak yeniden kurdum. Oynadığım pek çok oyun gold tier olmasına rağmen acı çektim. Aha konusu burada.

Her ne kadar böyle olmasını umsamda, o iş herkes için öyle değil ya. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu. Aktif Linux kullanıcısıyım. Windows'u silip sadece oyun oynayabilecek kadar alan bırakarak yeniden kurdum. Oynadığım pek çok oyun Gold tier olmasına rağmen acı çektim. Aha konusu burada.

Katılıyorum bu konu fazla abartılıyor. Seneler içinde ben de fazlasıyla Linux yüzü gördüm. Özellikle iş oyun kısmına geldiğinde eğri oturup doğru konuşmak lazım sıkıntı illa oluyor. Denemelerimin hiçbirinde %100 sağlıklı bir oyun deneyimi yaşayamadım. Yazanlar neye göre yazıyor anlamış değilim. Hele bir de dağları yaratmış her şeyi bilen Linux kullanıcıları var onlar da işi iyice beter ediyorlar. Ya arkadaşım. CS2D diye bir oyun var mı, var. Bu oyun native destekli mi, destekli. Peki her şey normal görünürken bu oyun Steam'de başlata tıkladığında neden tepki vermez? O zaman işte konuşmayacaksın yok çok iyi yok bilmem ne, sonuç ortada... Bir de şöyle bir sorun var: Linux dünyasında oyun oynayabilmeniz için dünya geneli seviyesinde ya orta güçte donanım ya da NASA PC'lerine yakın donanım kullanmanız lazım. Bundan bahseden hiçbir kaynak yok. Düşük donanım kullananlar aa güzelmiş iyi çalışırmış hafifmiş diyor bir kuruyor ki oyun performansı Windows 7'den düşük. Maalesef böyle. Bunun aksini iddia edenlerin emin olun sizden kat kat güçlü donanımları var o şekilde deneyimliyorlar. Kanmayın kandırmayın.

Linux dünyası cezbedicidir, orası kesin. Temel kullanımda Windows'u sollar geçer rahatlıkla. Hatta stabillik olarak bazı Linux dağıtımları Windows'tan kat be kat iyi. Temel bir şeyle uğraşırken hata almanız falan çok zor... Lakin. Dur ben şu Linux'ta bir oyun deneyeyim derseniz işte kabusunuz başladı demektir. O dağları yaratmış Linux kullanıcıları gelsin benim denediğim kasalarda bir deneyim denesinler de kabus neymiş görsünler. Dizmişler orta seviye donanımları oyun oynuyorlar hepsi 😃

(Linux ile ilgili video yapan yabancı birkaç arkadaşa sordum. Videoda o kadar ballandıra ballandıra Linux'ta LoL oynamayı anlatmışlar. Saatlerce dil döktüler bana. En son pes ettiler donanım bilgilerimi istediler. Sonra o ekran kartında çalışmaz dediler. Ama Windows'ta sıkıntısız oynuyorum dedim geri dönüş de yapmadılar.)
Buyurun bir deneyim size.

Son düzenleyen: Moderatör:
Katılıyorum bu konu fazla abartılıyor. Seneler içinde ben de fazlasıyla Linux yüzü gördüm. Özellikle iş oyun kısmına geldiğinde eğri oturup doğru konuşmak lazım sıkıntı illa oluyor. Denemelerimin hiçbirinde %100 sağlıklı bir oyun deneyimi yaşayamadım. Yazanlar neye göre yazıyor anlamış değilim. Hele bir de dağları yaratmış her şeyi bilen Linux kullanıcıları var onlar da işi iyice beter ediyorlar. Ya arkadaşım. CS2D diye bir oyun var mı, var. Bu oyun native destekli mi, destekli. Peki her şey normal görünürken bu oyun Steam'de başlata tıkladığında neden tepki vermez? O zaman işte konuşmayacaksın yok çok iyi yok bilmem ne, sonuç ortada... Bir de şöyle bir sorun var: Linux dünyasında oyun oynayabilmeniz için dünya geneli seviyesinde ya orta güçte donanım ya da NASA pclerine yakın donanım kullanmanız lazım. Bundan bahseden hiçbir kaynak yok. Düşük donanım kullananlar aa güzelmiş iyi çalışırmış hafifmiş diyor bir kuruyor ki oyun performansı Windows 7'den düşük. Maalesef böyle. Bunun aksini iddia edenlerin emin olun sizden kat kat güçlü donanımları var o şekilde deneyimliyorlar. Kanmayın kandırmayın.

Linux dünyası cezbedicidir, orası kesin. Temel kullanımda Windows'u sollar geçer rahatlıkla. Hatta stabillik olarak bazı Linux dağıtımları Windows'tan kat be kat iyi. Temel bir şeyle uğraşırken hata almanız falan çok zor... Lakin. Dur ben şu Linux'ta bir oyun deneyeyim derseniz işte kabusunuz başladı demektir. O dağları yaratmış Linux kullanıcıları gelsin benim denediğim kasalarda bir deneyim denesinler de kabus neymiş görsünler. Dizmişler orta seviye donanımları oyun oynuyorlar hepsi 😃

(Linux ile ilgili video yapan yabancı birkaç arkadaşa sordum. Videoda o kadar ballandıra ballandıra Linux'ta LoL oynamayı anlatmışlar. Saatlerce dil döktüler bana. En sen pes ettiler donanım bilgilerimi istediler. Sonra o ekran kartında çalışmaz dediler. Ama Windows'ta sıkıntısız oynuyorum dedim geri dönüş de yapmadılar.)
Buyurun bir deneyim size.

Linux'a oyun konusunda direkt olarak sorunlu diyemeyiz bence. Bazilarinda sorunlu calisiyor, bazilarinda sorunsuz calisiyor. Tamamen donanimla alakali. (@seferahsankaptiel hocam deneyimlerinizi paylasir misiniz?)
"Linux'da oyun oynamak icin iyi bilgisayara ihtiyac var" kismina katilmiyorum. Bu yine donanim destegine bagli. Donanim destekliyorsa Linux Windows'dan daha iyi performans verir. W10 yukluyken daha Google Chrome'u bile acamayan bilgisayarima Linux kurdugumda 60FPS~ Minecraft 1.14.4 oynamistim.

Geri
Yukarı