Çözüldü Hangi Linux distrosunu seçmeliyim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

purrito

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul, Türkiye
Merhaba, uzun zamanlardan beri Windows kullanıyorum, profesyonel denilecek kadar iyi bilgim var Windows hakkında, ve artık Linux'a geçmek istiyorum, hangi Distro'yu kullanmalıyım?
Linux bundan önce hiç kullanmadım, ama VMware'a kurup göz attığım oldu.

Zorunlu olmayan özellikler:

1. Kurmadan önce USB'ye yükleyebileyim, yani beğenir miyim diye test etmek için.

Aşağıdaki özelliklerin olması lazım bu Distro'da:

1. Linux'u anonim web sörfü için ve günlük kullanım için kullanacağım.
2. Tüm ayarlarını ben yapmak istiyorum, yani yüksek derecede özelleştirilebilir olması lazım.
3. 64X desteği.
4. Arayüz için Windows ya da macOS tarzı kısıtlamıyorum, fark etmez.
5. Hangi programları indireceğimi ben seçmek istiyorum.
6. Kendim temalar, iconlar ve arka planlar yükleyebilme özelliği.
7. Olabildiğince az terminal kullanarak uygulama yüklemek istiyorum, ileride Linux terminalini nasıl kullanacağım hakkında bilgi edineceğim, o zaman belki işler değişir.

Ubuntu'ya bakmıştım, sizce de bu gereksinimleri karşılar mı Ubuntu distro?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1-Anonim sörf için parrot Linux'ta özel araçlar bulunuyor ama yeni geçecekler için uygun olmayan bir dağıtım olduğu için önermiyorum.
2-Özelleştirme için kde ortamı olması daha iyi olur. Kişiselleştirmeye daha uygun bir ortam çünkü.
3-Bütün dağıtımlarda zaten 64 Bit desteği var.
4-O zaman kde ortamı daha uygun olur sizin için.
5-Linux'ta zaten istediğiniz programları yüklüyorsunuz. Kimse sizi zorlamıyor.
6-Bunu bütün dağıtımlarda yapabilirsiniz.
7-Dağıtımlarda kendi mağazaları bulunur. Orada aradığınız program bulunuyorsa oradan indirebilirsiniz. Ama bazı programlar olmadığı için Terminal'den indirmek zorundasınız, bana kalırsa terminalden kurmak daha zevkli ve basit.

Size önerim Kubuntu. Ubuntu tabanlı ve kde masaüstü ortamı bulunuyor, istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Yeni geçenler için uygun bir dağıtımdır.
Artık neredeyse her Linux dağıtımında kurmadan deneme özelliği var, bu konuda şüpheniz olmasın. Kubuntu kullanabilirsiniz, tema, ikon paketi yüklemek Kubuntu (KDE)'da çok daha basit olacaktır.

Linux'u anonim web sörfü için, ve günlük kullanım için kullancağım.
Rapor sebebi olamayacak kadar ufak bir detay olduğu için raporlamayıp yalnızca bilginiz olması amacıyla ve bağlacından önce virgül (,) kullanılmaması gerektiğini söylemek isterim.

Geri
Yukarı