Artık "hangi distroyu seçmeliyim" derdine son!

Forum da dolusuyla GNU/Linux distro önerisi var ve yorumlara göre herkes yine aynı kendi bildiğini önermiş. - Spesifik olanları ayrı tutuyorum.

Linux distrosu önerisi almak yerine, denemek en iyi çözüm. En çok kullanılan Linux distroları yeni kullanıcılar için en rahat olanıdır. Mint, Manjaro ikisini de indir dene. Birisi Ubuntu, Debian based diğeri Arch. Diğer distrolara bakmana bile gerek yok çünkü bir süre sonra canın sıkıldığında zaten bakacaksın. Oyuncuysan da büyük ihtimalle Windows geri döneceksin :D.

Hemen indirdiğin gibi belirli bazı denemeler ile hangi sürücülerinin sorunlu çalıştığını tespit et - bende NVIDIA Mint de sorun çıkartıyordu mesela - Bulduğun sorunun illaki çözümü vardır ama deneyimli bir kullanıcı değilsen, hemen Manjaro'ya geç ve sorun yoksa kullanmaya devam et ki Manjaro da sorun olasılığı daha düşük. - Bende öyle olmuştu. - Burada demek istediğim yanlış anlaşılmasın; Herhangi bir distroyu tercih ettikten sonra sorun yaşama ihtimaliniz her zaman olabilir ve asla hemen pes edip diğer distroları denemedinizi önermiyorum. Uzun bir süre kodlarla vs. uğraştınız ve bir türlü haftalardır yapamadıysanız da artık son çare başka distro deneyin ve denediğiniz distro mümkünse başka tabanda olsun. Mesela Debian based kullandıysanız Arch based başka bir distro deneyin.

Sistemim yeter mi?
Distro indirme sitesinde Xfce gibi düşük RAM kullanan masaüstüne sahip olanı tercih ederseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Genel olarak sistem gereksinimleri de her distronun sitesinde yazar. Manjaro ve Linux Mint hesap makinesine sahip olmadığınız sürece üzmez.

Oyun oynar mıyım?
Manjaro ve Pop!_OS da oynayabilirsin ama eski ve bilinmeyen oyunlar için performans ve destek yok denecek kadar az. Yeni oyunlarda da NVIDIA eğer open Source driver yaparsa - umarım olur - Windows'tan daha iyi performans alınabilir çünkü AMD de böyle olduğunu gördüğümüz zamanlar oldu. Manjaro da oyun deneyimim oldu ve ben pek ayrıntılı ayar yapmadan Single Player FS19 da iyi bir performans almıştım. CS:GO'da berbat derecede lag oluyordu ama NVIDIA olduğu içindir diye tahmin ediyorum.

Hayatını tamamen oyuna adamışlara asla önerilmez. - Kanser olursunuz ki siz oyun oynayarak zaten kansersiniz :D -

İş, okul için Word vb. kullanabilir miyim?
Çoğu uygulamaları bazı araçlar ile kullanabiliyorsunuz ama ben Word yerine özgür yazılım olan LibreOffice öneriyorum. Ayrıca soracağınız diğer çoğu uygulamanın benzeri özgür yazılım olarak bulunabiliyor. Önerdiğim özgür yazılımlar ücretsizdir.

Zamanında aynı hataya ben de düşmüştüm ve belki birkaç kişiye yardımım dokunur...

Son düzenleyen: Moderatör:
- Kanser olursunuz ki siz oyun oynayarak zaten kansersiniz :D -
Bu cümleye bayıldım :D Hepimiz oyun oynarız ama bunu abartan insanlar gerçekten hayatlarını boşa harcıyor. 1 Senemi sadece oyunlara harcadığım için biliyorum. Aklım en azından başıma erken gelmiş, daha fazla zaman harcamak istemezdim.

Basligi gorunce sonunda biri Distrochooser icin bir konu acti sandim, ama sonuç husran :D

Ya oradan da seçsen, benim makalemden görüp de seçsen her türlü kendi distronu bir süre sonra buluyorsun. Ben sürekli GNU/Linux bölümünün distro önerileriyle dolup taşmasını engellemeye çalışmak istedim çünkü gerçekten her distro öneri konusunun altında herkes kendi beğendiği dağıtımı öneriyor. - Spesifik dağıtımlar hariç -

1658416178560.png

Resim: kaynak

Uzun bir süre kodlarla vs. uğraştınız ve bir türlü haftalardır yapamadıysanız da artık son çare başka distro deneyin

Bu konuda artık fikrimi değiştirdim. Eğer Linux'u felsefe olarak bensimiş ve kesinlikle Windows kullanmayan kişilere sorunlarını çözmelerini terk etmemelerini öneriyorum çünkü birinde çözemediğiniz sorun diğer distroda karşınıza çıkıyor çünkü hepsi Linux :). Ben zamanında bunu tam kavrayamamışım ve şimdi önceden çözmediğim tüm problemlerimi Arch, Gentoo ile tekrar karşılaşıp çözmek zorunda kaldım çünkü ben Linux'u özgürlük felsefesinden dolayı kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı