Linux distro önerisi

miracec

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayar özelliklerim şunlar:
i3 7100 işlemci.
8 GB 2400MHz RAM.
GTX1060 3GB ekran kartı.
Bu özelliklerde Ubuntu, Linux Mint hariç önerebileceğiniz bir distro var mı? Tercihen topluluk desteğinin fazla olduğu bir distro isterim. Linux kullanmayı isteme sebebim bilgisayarım artık Windows'ta yeterince akıcı çalışmıyor. Bilgisayarımı internette gezinmek ve ara sıra oyun oynamak için kullanıyorum. Linux'un desteklemediği oyunları 3.parti uygulamalar ile oynayabilir miyim bunu da açıklarsanız sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim şunlar:
i3 7100 işlemci.
8 GB 2400MHz RAM.
GTX1060 3GB ekran kartı.
Bu özelliklerde Ubuntu, Linux Mint hariç önerebileceğiniz bir distro var mı? Tercihen topluluk desteğinin fazla olduğu bir distro isterim. Linux kullanmayı isteme sebebim bilgisayarım artık Windows'ta yeterince akıcı çalışmıyor. Bilgisayarımı internette gezinmek ve ara sıra oyun oynamak için kullanıyorum. Linux'un desteklemediği oyunları 3.parti uygulamalar ile oynayabilir miyim bunu da açıklarsanız sevinirim.
Wine diye bir uygulama varmış Windows programlarını açıyormuş diyorlar tam bilmiyorum araştırmak lazım.

Destek ve kişiselleştirme konusunda beğendiğimden Manjaro KDE tercih ettim ben, tavsiye ederim. Fakat oyun kısmında daha bilgili bir arkadaş yönlendirmede bulunursa güzel olur. Wine gibi çözümler olduğunu biliyorum ama performans olarak nasıldır veya nasıl çalışır hiç denemedim şahsen.

Linux'un desteklemediği oyunları 3.parti uygulamalar ile oynayabilir miyim bunu da açıklarsanız sevinirim.
Uyumluluk katmanlarını kullanabilirsiniz (Wine, Proton vb.). Bunların entegrasyonu için topluluk desteği iyi bir distro gerekli. Hangi oyunda ne kadar performans alacağınızı aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz:

Distro seçimi tamamen size bağlı. Yaygın kullanılan Debian ve Arch tabanlı distrolar arasında istediklerinizi deneyin, seçiminizi yapın.

Hocam pek vaktim olmadığı için deneyemiyorum. Hafta içi 6.30 - 15.15 arası okula gidiyorum eve gelmem 16.00'ı buluyor bu yüzden tavsiye istedim.
Stabilite için direkt Debian11 veya Arch Linux tavsiye ederim. Bunlar başlangıç için pek uygun değil, çözmeniz zaman alır.

Başlangıçta Linux Mint XFCE/Cinnamon, Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu kullanın derim fakat 2 seçeneği halihazırda elemişsiniz. Diğerlerine mutlaka göz atın. 👍

Stabilite için direkt Debian11 veya Arch Linux tavsiye ederim. Bunlar başlangıç için pek uygun değil, çözmeniz zaman alır.

Başlangıçta Linux Mint XFCE/Cinnamon, Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu kullanın derim fakat 2 seçeneği halihazırda elemişsiniz. Diğerlerine mutlaka göz atın. 👍

Sağ olun hocam boş bir zamanımda sanal makinede bir deneyeyim dediklerinizi.

Windows gibi hissedirmeyecek iki dagitim hatta uc dagitim onereyim.

1. elementarOS; sade, şık ve performansli.

2. Deepin OS; gözleri bayram ettirecek bir görsel şölen. Üstelik inanilmaz donanim uyumlulugu vardir.

3. Archracft OS; İcinde farkli farkli ara yuz barindiran cok enterasan bir Arch tabanli dagitimdir. Canin sıkılınca farkli bir ara yuze gec. Yani yeni yeni/farkli farkli dagitim, isletim sistemi kurmana gerek yok.

Geri
Yukarı