Hangi Linux sürümü kullanılmalı?

EmomaxD

Hectopat
Daha fazla  
Windows'dan Linux'a geçeceğim fakat Linux Mint ve Ubuntu arasında kaldım. Hangisine daha çabuk alışırım? İlk kullanım için hangisine geçmeliyim?

Performans olarak farkları var mı? Sorun çıkarsa bulma ihtimalim hangisinde daha çoktur?

Terminal komutları aynı mı tamamen?

Mint, Windows'a daha yakın birbirine göre (+) ve (-)'lerini söylerseniz sevinirim. Benim için hangisi daha iyi olur?

Linux Mint hız ve performans açısından öndedir.İkisininde sorunları çok çabuk halledebilirsiniz.Terminat komutları aynıdır kısacası birbirlerini tamamlarlar diyebilirim.

Normal Ubuntu GNOME3 masaüstü ortamı kullanıyorken (önceden Unity idi) Mate olan Mate masaüstü ortamı kullanır.

XFCE masaüstü ortamı kullanan Ubuntu'ya Xubuntu adı veriliyor. Her masaüstü ortamının kendine göre görünüm farkları ve uygulamaları var, GNOME daha ağır çalışır ancak çok daha güzel gözükür ve animasyonları vardır. Esasen Linux yüklü tabletler için geliştirilmiş olsa da daha sonra masaüstü ortamı olarak kullanılmaya başlandı. Ekran kartın varsa ve RAM'in en az 4 GB ise GNOME kullanmanı öneririm, daha düşük bir sisteme sahipsen XFCE masaüstü ortamı çok daha stabil çalışacaktır.

Bana kalırsa Debian tabanlı dağıtımlara boşuna vaktinizi harcamayıp Manjaro veya Archman (geliştiricisi Türktür) kullanmayı deneyin.

Normal Ubuntu GNOME3 masaüstü ortamı kullanıyorken (önceden Unity idi) Mate olan Mate masaüstü ortamı kullanır.

XFCE masaüstü ortamı kullanan Ubuntu'ya Xubuntu adı veriliyor. Her masaüstü ortamının kendine göre görünüm farkları ve uygulamaları var, GNOME daha ağır çalışır ancak çok daha güzel gözükür ve animasyonları vardır. Esasen Linux yüklü tabletler için geliştirilmiş olsa da daha sonra masaüstü ortamı olarak kullanılmaya başlandı. Ekran kartın varsa ve RAM'in en az 4 GB ise GNOME kullanmanı öneririm, daha düşük bir sisteme sahipsen XFCE masaüstü ortamı çok daha stabil çalışacaktır.

Bana kalırsa Debian tabanlı dağıtımlara boşuna vaktinizi harcamayıp Manjaro veya Archman (geliştiricisi Türktür) kullanmayı deneyin.
Şimdilik ubuntu kullanacağım sanırım daha sonrasında diğerlerini denerim

Windows'dan Linux'a geçeceğim fakat Linux Mint ve Ubuntu arasında kaldım. Hangisine daha çabuk alışırım? İlk kullanım için hangisine geçmeliyim?

İki dağıtım da ilk kullanım için uygun. Hangisini isterseniz onu tercih edebilirsiniz.

Performans olarak farkları var mı?

Kullandığınız masaüstü ortamına göre performans değişebilir. Ubuntu GNOME kullanıyor. Düşük bir sistemde Mint´in Xfce versionu ile karşılaştırırsanız elbette performans farkı olacaktır. Ancak iyi bir sisteminiz varsa bunu düşünmenize gerek yok.

Sorun çıkarsa bulma ihtimalim hangisinde daha çoktur?

Ubuntu.

Mint, Windows'a daha yakın birbirine göre (+) ve (-)'lerini söylerseniz sevinirim. Benim için hangisi daha iyi olur?

Windows ve GNU/Linux sistemler birbirlerine benzemezler. Eğer Windows´ta yaygın olan bazı alışkanlıklara sahipseniz GNU/Linux´a geçerken bunları bırakmanız gerekir.

Teknik benzerliği değil de görünüm benzerliğini soruyorsanız bence boşuna Ubuntu ile Mint´i kıyaslamayın. GNU/Linux için çok güzel Windows 10 temaları var. Örneğin aşağıdaki temayı kurabilirsiniz:

687474703a2f2f6230.png

Tema linki: https://github.com/B00merang-Project/Windows-10

Son düzenleme:
Linux Mint XFCE deneyin.
Biraz bilgili olunca Manjaro KDE.
Bir de Ubuntu DDE var çok şık ve hoş görünümlü,hızlı bir dağıtım bence onu da bir deneyin derim.

Linux Mint XFCE deneyin.
Biraz bilgili olunca Manjaro KDE.
Bir de Ubuntu DDE var çok şık ve hoş görünümlü,hızlı bir dağıtım bence onu da bir deneyin derim.
benim pc biraz hantal pentium E5500 var 2 gb ram var ekran kartı yok zorin os lite'de xfce varmış ama 32 ve 64 bit olarak ayırıyorlar. hangisi 64 bit mi 32 bit mi başka linux dağıtımı mı?
Benim PC biraz hantal Pentium E5500 var 2 GB RAM var ekran kartı yok Zorin OS Lite'de Xfce varmış ama 32 ve 64 Bit olarak ayırıyorlar. Hangisi 64 Bit mi 32 Bit mi başka Linux dağıtımı mı?

Şu an Windows 7 64 Bit kullanıyorum.

Geri
Yukarı