Hangi Linux sürümü kullanılmalı?

Bence pek eksiği yok gibi.

Depo'da olmayan şeyleri AUR, Flatpak, ya da Snap'de bulabiliyorum ben.

Olmayanları da kendim derliyorum.

Tabi ki bulabiliriz hocam zaten. Ama arkadaş Windows'tan geçeceği için böyle bir şey söylemek istedim. İlk Arch'a geçmek, oldukça zor. Aradığınız her yazılımı bulmakta ayrıca zor. Bazı programlar "sadece" deb tabanını destekliyor maalesef... Arch tabanlı dağıtımların sayısı Debian'a göre çok az. Bu yüzden çoğu şirket gerek duymuyor. Linux'un pazar payını düşünecek olursak, diğer OS'lere kıyasla çok az. Linux'a çıkarıldı mı, muhtemelen Deb tabanlı çıkarılıyor. Arch'ı düşünen şirket sayısı az. Genelde internette gezindiğimde Arch için uyarlanan uygulamaların genelde yanında "orijinal değil!" yazısı bulunuyor maalesef... Halen daha Arch tam olarak yaygın değil. Çoğunlukla "uyumluluk" olarak çıkarılan sürümler. Stabiliteleri bilinmiyor ve tam olarak test edilmemiş.

Aramıza hoş geldin dostum, Linux'e alıştıktan sonra Windows kullanmak bile istemeyeceksin haberin olsun. Başlarda nefret bile edebilirsin. Ben başlangıç için genelde aynı şeyleri söylerim. Kubuntu, Pop!OS, MX Linux, Zorin OS, Elementary OS, UbuntuDDE, MX linux, Linux Mint Cinnamon. Bunlar Ubuntu tabanlı dağıtımlar ve yeniler için kolaylık sağlarlar. Fedora güzel bir seçim olmuş.

Aramıza hoş geldin dostum, Linux'e alıştıktan sonra Windows kullanmak bile istemeyeceksin haberin olsun. Başlarda nefret bile edebilirsin. Ben başlangıç için genelde aynı şeyleri söylerim. Kubuntu, Pop!OS, MX Linux, Zorin OS, Elementary OS, UbuntuDDE, MX linux, Linux Mint Cinnamon. Bunlar Ubuntu tabanlı dağıtımlar ve yeniler için kolaylık sağlarlar. Fedora güzel bir seçim olmuş.
Ubuntu'nun kendisi Debian tabanlı.
Onlar da Debian tabanlıdır.

Geri
Yukarı