Hangi Müzik Formatı Daha Kaliteli?

FLAC formatı en kalitelisi. Lossless diye geçer hatta.Sesi MP3 formatında sıkıştırınca kayıplar oluyor. En kaliteli MP3 320 Kbps.
FLAC formatını desteklemiyorsa cihazınız, onu wav (Ses dalgası) formatına dönüştürerek dinliyorsunuz. FLAC ya da wav ise genelde 1410 Kbps oluyor.
Yabancı şarkılarda çok rahat FLAC bulabiliyorsunuz ayrıca.

FLAC formatı en kalitelisi. Lossless diye geçer hatta.Sesi MP3 formatında sıkıştırınca kayıplar oluyor. En kaliteli MP3 320 Kbps.
FLAC formatını desteklemiyorsa cihazınız, onu wav (Ses dalgası) formatına dönüştürerek dinliyorsunuz. FLAC ya da wav ise genelde 1410 Kbps oluyor.
Yabancı şarkılarda çok rahat FLAC bulabiliyorsunuz ayrıca.

Hocam MP3'leri FLAC'a dönüştürüp attım, S3 Mini Android 4.4.2 kullanıyorum. Mp3 İle FLAC arasında çok fark duyamadım.

Hocam MP3'leri FLAC'a dönüştürüp attım, S3 Mini Android 4.4.2 kullanıyorum. Mp3 İle FLAC arasında çok fark duyamadım.

Mp3'ü FLAC'a dönüştürürseniz fark hissedemezsiniz. Sıkıştırılmış olan dosyayı, daha iyi formata çevirmeye çalışıyorsunuz. Orjinal olarak FLAC bulabilirseniz farkı hissedersiniz. Beats Studio kulaklık ve hTC One ikilisinde "FLAC" farkını ciddi anlamda hissetmiştim :)

@Berkant Ayhan Karabudak , zaten sıkıştırılmış bir formatı FLAC'a çevirmişsiniz ki bu yanlış. :) O ses kalitesi daha MP3 olarak kaydedilirken uçtu gitti, geri gelmemek koşulu ile. Yani siz 360p bir filmi 1080p yapamazsınız. Ek olarak FLAC formatını ciddi anlamda dinlemeniz için sağlam bir sistem lazım. Örneğin sadece kulaklık da yetmiyor. Bağladığınız cihaz da önemli. S4'e Beats takarsanız "Empedans" (Kulaklığın içindeki direnç diye düşünebilirsiniz) değerinden dolayı yine ses kaliteli olmayacaktır.
Anlayacağınız FLAC kalitesini anlayabilmek için sağlam bir kaynak da şart.

@Berkant Ayhan Karabudak , zaten sıkıştırılmış bir formatı FLAC'a çevirmişsiniz ki bu yanlış. :) O ses kalitesi daha MP3 olarak kaydedilirken uçtu gitti, geri gelmemek koşulu ile. Yani siz 360p bir filmi 1080p yapamazsınız. Ek olarak FLAC formatını ciddi anlamda dinlemeniz için sağlam bir sistem lazım. Örneğin sadece kulaklık da yetmiyor. Bağladığınız cihaz da önemli. S4'e Beats takarsanız "Empedans" (Kulaklığın içindeki direnç diye düşünebilirsiniz) değerinden dolayı yine ses kaliteli olmayacaktır.
Anlayacağınız FLAC kalitesini anlayabilmek için sağlam bir kaynak da şart.

Örneğin, LG G2'ye Beats Studio takıyorum, kendi kulaklığıyla arasında fark olmuyo. hTC One'a takıyorum, ciddi anlamda farkı hissediyorum. Yada, kulaklık için özel amfi sağlamayan cihazlarda farkı yaşayamıyorsun :) S4'de denemedim hiç. Ama onda da LG gibi olacağını düşünüyorum. Kulaklıktan ve ses kalitesinden yeterli performansı almak için tamamen komple bir sisteme ihtiyacınız var. Örneğin yeterli ses kartı veya bunu destekleyen anakart. Yeterli kulaklık veya hoparlör sistemi, bunun yanında kaliteli ses dosyası veya formatı. 128kpbs ile 192kpbs arasında bile farkı hissederken, FLAC farkını ciddi anlamda hissedersiniz komple sistemde :) Söylediğini onaylamak için alıntı yaptım :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı