Hangi parçanın sorunlu olduğunu nasıl anlarız?

ACT1VO

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Kurumsal Firma Personeli
Merhaba sayın sosyal sakinleri. Şu günlerde sosyalde gerek kasa gerek sistem ile ilgili konular açmaktayım. Bu konuyu da sizlerle istişare etmem gerekiyor çünkü vaziyet içler acısı bir hal almaya başladı. Yıl 2014 iken maddi koşullar nedeniyle o günlerde mevcut olarak kullandığım bilgisayarı satıp eski bilgisayarımı kullanmak zorunda kaldım yaklaşık 1 yıldır bilgisayarı kullanmıyorum yani kullanamıyorum çünkü bilgisayarım açıkçası kronik hale gelen bir durumda. Sıkıntım şu;
Bilgisayarım bazen ekranı açıyor bazen açmıyor uzun uğraşlar sonucu kasayı çalıştırıp ekran alıyorum fakat bu sefer en fazla 8-10 dk arası çalışıp donuyor ve 1 dk dolmadan duruyor. Ve güç kaynağından tuhaf kokular geliyor aynı zamanda baktığım zaman sabit disk, CD sürücüsü doğru çalışıyor. BIOS'tan işlemciyi kontrol ediyorum ısınma yok. Ekran kartını kontrol ediyorum o da aynı şekilde sessiz sabit çalışmasında. Bana sadece 425W'lık güç kaynağı kalıyor ki bu şüphelerime ekleyeceğim şeyler de var. Bu kasanın güç kaynağı üç kez değişti ve bu üçüncü sorun. Ben evimin elektrik tesisatından da şüpheleniyorum. Benim asıl amacım bilgisayarımın içindeki kişisel verilerimi kurtarmaktan başka bir husus değil. Mecburum buna çünkü masaüstü olsun belgeler bölümü yani ağırlıklı olarak C:/ diskinin üzerinde kalmış verilerim var. Ve bunları kurtarmam gerekiyor. Sizlere aşağıya sistemimi yazacağım sizden arızanın neden çıkmış olabileceğine dair teoriler, öneriler bekliyorum umarım kurtarırım Technopat. Teşekkürler.

Sistem:
  • Nvidia GeForce 210
  • Pentium 4
  • 2GB 800MHz DDR2
  • Asus P5vd2-MX SE
  • Samsung 160GB HDD
  • PSU: Hadron HD403

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sistem çok güç çeken bir sistem değil. PSU'dan mı anlamak için, bit pazarında sürüyle PSU var. Git 5 TL'ye al dene çalışırsa kullan, sana tevsiyem. Ben de oradan aldığım ürünü kullanıyorum, sıkıntı yok. Atıyorum anakart bozuluyor, adam kasayla çöpe atıyor, kasalardan PSU satarlarsa sök götür. Çalışmazsa değiştirtebiliyorlar bile adamına göre.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı