Hangi program dilini öğrenmeliyim?

Yani demek istediğim şu program yapmana yarıyor ama bu adamlar her gün program mı yazıyor yoksa program üzerine güncellemeler falan mı yapıyorlar. Sırf program yazsa adamların işi kalmaz ki o yüzden sordum 😀.
-Bir holdingde çalışırsan adamların otomasyonlarının devamlılığı için uğraşır zaman zaman otomasyona yeni özellikler geliştirirsin. Bir şirkette çalışırsan da hizmet verdiğiniz gruba programlar üretip zaman zaman bakım yaparsınız talebe göre de geliştirmeler yaparsın.
Üst seviyede olduğunu sizden duydum. Çoğunluk genelde python en kolay dil diyordu forumda. İlk başta %60'ı falan python başla yazıları görmüştüm.
-Programlama dillerinde Alt seviye ve Üst seviye diye kavramlar mevcut. Bunlar o dillerin zorluğunu belirtmez. Alt seviye dediğimiz dil makine diline daha yakın. Üse seviye dediğimiz dil günlük konuşma diline daha yakın. Biraz daha basite indirgenmiş anlayacağın. C de 6 satırda yapacağın işlemi Python'da 1 satırda yapabiliyorsun. Benim hoşuma gitmeyen bir şey bu :)
Web tasarıma çok yönelme olduğundan piyasası düşmüştür diye hiç yeltenmedim. Yoksa site tasarlamakta güzel geliyor.
-Web Tasarım öğrenmesi kolay olan bir alan olduğundan çok çalışan var bu sektörde. Backend kısmında çalışarak Web uygulaması geliştirebilirsin ama tasarıma fazla yaklaşma derim.

-Programlama dillerinde Alt seviye ve Üst seviye diye kavramlar mevcut. Bunlar o dillerin zorluğunu belirtmez. Alt seviye dediğimiz dil makine diline daha yakın. Üse seviye dediğimiz dil günlük konuşma diline daha yakın. Biraz daha basite indirgenmiş anlayacağın. C de 6 satırda yapacağın işlemi Python'da 1 satırda yapabiliyorsun. Benim hoşuma gitmeyen bir şey bu :)
Neden böyle dediniz? Önemli olan zamandan kazanmak değil mi? Çünkü uğraş ve dikkat gerektiren bir iş olarak görüyorum.
-Web Tasarım öğrenmesi kolay olan bir alan olduğundan çok çalışan var bu sektörde. Backend kısmında çalışarak Web uygulaması geliştirebilirsin ama tasarıma fazla yaklaşma derim.
Backend dediğiniz tam olarak nedir açabilir misiniz?

Siz sürmesi kolay diye sadece A arabasını kullanabileceğiniz ehliyeti mi alırdınız? Yoksa normal arabalar için ehliyet alıp gerektiğinde de a arabasını mı sürerdiniz?

Backend dediğiniz tam olarak nedir açabilir misiniz?
Arkaplan anasında dedim. Mesela bir hesap makinesi düşünün. Butonun şeklini tasarımcı yapar ama o butona basıldığı anda hangi işlemlerin yapılacağını backend'de çalışan programcı yapar.

Siz sürmesi kolay diye sadece A arabasını kullanabileceğiniz ehliyeti mi alırdınız? Yoksa normal arabalar için ehliyet alıp gerektiğinde de a arabasını mı sürerdiniz?
Anladım. Peki şimdi ben kendimce python ile başlamayı düşünüyorum sonrasında c dillerinden hangisini öğrenmemi tavsiye edersiniz?
Arkaplan anasında dedim. Mesela bir hesap makinesi düşünün. Butonun şeklini tasarımcı yapar ama o butona basıldığı anda hangi işlemlerin yapılacağını backend'de çalışan programcı yapar.
Bunun için javascript yada python bilmek gerekiyor galiba değil mi?

Yapmak istediklerimi karar veremediğim için program ve yazılım genel olarak dedim ama şöyle söyleyeyim: Daha çok android uygulama ve program ile bilgisayar ortamı uygulama ve program ile andoid ve pc için oyun dili öğrenmek istiyorum. Sanırım yine aynı yola çıktı dediklerim ama belki daha açıklayıcı olmuştur.
Flutter öğrenmeye başla bak asla pişman olmayacaksın. Hem ios hem android için build alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı